حسگرهای گوشی خود را بهتر بشناسید

رسانه کلیک – گوشی هوشمند شما در حقیقت مجموعه‌ای از حسگرهاست. اما این حسگرها چگونه کار می‌کنند؟

حسگرهای گوشی خود را بهتر بشناسید
 • شتاب سنج:
  بیشتر گوشی‌های هوشمند امروزه می‌توانند بدون هیچ وسیله جانبی و تنها در صورت قرار گرفتن در جیبتان حین راه رفتن، تعداد قدم‌هایتان را بشمارند. حسگرهای شتاب سنج، اطلاعات حرکت محوری و شتاب اطلاعات را برای درک حرکت جمع‌آوری می‌کنند.
 • این حسگر، خود از حسگرهای کوچک‌تری با ساختار کریستالی میکروسکوپی تشکیل شده است که با اعمال نیرو، تحت‌فشار قرار می‌گیرند. فشار وارد بر این کریستالها ولتاژی را ایجاد می‌کند که متناسب با سرعت و جهت حرکت است. این حسگر می‌تواند تغییر جهت گوشی از حالت پرتره به منظره و همچنین سرعت رانندگی را حس کند.
 • ژیروسکوپ:
  این حسگر در کنار شتاب سنج می‌تواند دقت تصاویر ۳۶۰ درجه را افزایش داده و در اپلیکیشنهایی که نیاز به چرخش دارند، نقش مهمی ایفا کند. استفاده از ژیروسکوپ تنها محدود به گوشی‌های هوشمند نمی‌شد، بلکه در هواپیماها برای تعیین ارتفاع و همچنین برای تراز کردن دوربین‌ها به کار می‌روند. ژیروسکوپ‌های جدید اولین بار روی یک برد الکترونیکی کوچک در iPhone 4 در سال ۲۰۱۰ با تکنولوژی MEMS به دنیای تکنولوژی معرفی شدند.
 • مغناطیس سنج:
  در کنار دو حسگر قبلی، مغناطیس سنج، محل فیزیکی گوشی را با استفاده از اندازه‌گیری میدان مغناطیسی زمین نشان می‌دهد. این حسگر در اپلیکیشن Maps سیستم‌عامل محل دقیق قرارگیری روی نقشه را نمایش می‌دهند و ازآنجاکه در ساختار خود آشکارساز فلز دارند، روی گوشی‌های هوشمند، می‌توان اپلیکیشن فلزیاب نصب نمود. البته باید توجه داشت که این حسگر با استفاده از اطلاعات شتاب سنج و GPS محل دقیق شما را روی نقشه نشان می‌دهد و به‌تنهایی کاربردی ندارد.
 • GPS:
  با استفاده از تکنولوژی Global Positioning System در گوشی می‌توان اطلاعات ماهواره‌ای مختصات دقیق را مشخص کرد. جالب است بدانید که می‌توانید بدون آنکه آنتن داشته باشید، از GPS استفاده کنید. در حقیقت این حسگر بدون استفاده از اینترنت و با اتصال به چندین ماهواره و اندازه‌گیری زاویه محل نسبت به آن‌ها مکان‌یابی می‌کند. در صورتی که ماهواره‌ای یافت نشود، یا حسگر در فضای بسته یا هوای ابری قرار بگیرد، هیچ اطلاعاتی درباره مختصات جغرافیایی رد و بدل نمی‌شود. GPS تنها از باتری گوشی استفاده می‌کند، به همین علت است که در حالت Power-saver، این حسگر غیرفعال می‌شود.

از دیگر حسگرهایی که گوشی‌ها دارند، فشارسنج روی iPhone است که می‌توان به کمک آن تغییرات هوایی را با توجه به ارتفاع از سطح دریا سنجید.

ارسال نظر