چطور با دوربین گوشی به استقبال ماه‌گرفتگی برویم؟

رسانه کلیک - امشب از ساعت ۲۰ و ۱۰ دقیقه ماه گرفتگی جزئی رخ می‌دهد که تنها ۳ دقیقه به طول می‌انجامد. در این مطلب می‌توانید نحوه ثبت حرفه‌ای این رویداد طبیعی را با دوربین‌های معمولی یاد بگیرید.

چطور با دوربین گوشی به استقبال ماه‌گرفتگی برویم؟

دوربین‌های موبایل برای این‌گونه عکاسی‌ها، محدودیت‌های زیادی دارند اما اگر از لوازم خوبی استفاده کنید، می‌توانید عکس‌های خوبی تهیه کنید. البته با دوربین‌های DSLR عکس‌های بسیار با کیفیت‌تری را می‌توانید به ثبت برسانید.

به گفته یکی از ستاره شناسان ناسا، دوربین تلفن‌های هوشمند، بسیار خوب هستند و کار با آن بسیار ساده است. اما استفاده از این دوربین‌ها برای اهداف نجومی خیلی ایده خوبی نیست؛ چراکه رزولوشن دوربین‌های موبایلی بسیار پایین‌تر از دوربین‌های حرفه‌ای است و این دوربین‌ها تصاویر بسیار کوچک‌تر از چیزی که تماشا می‌کنید، نشان می‌دهند.

چنانچه در منطقه‌ای هستید که می‌توانید ماه‌گرفتگی را به طور کامل ببینید، اندازه هاله آن باید به‌ گونه‌ای باشد که با لنز دوربین‌های موبایلی قابل تشخیص باشد. بنابراین رزولوشن تصاویری که تهیه می‌کنید، اصلاً تعریفی ندارد اما به اندازه‌ای است که به همه نشان دهید، ماه‌گرفتگی چگونه بوده است.

اگر به دنبال عکس‌های حرفه‌ای تری هستید، باید لوازم حرفه‌ای تری برای موبایل‌های خود تهیه کنید. لوازمی مانند لنزهای Olloclip، Moment، Photojojo Iris. این لنزها، فاصله کانونی بیشتری دارند. به طوری‌که، بدون نیاز به زوم دیجیتال که کیفیت عکس‌ها را هم پایین می‌آورد، می‌توان تصاویر با کیفیت‌تری از ماه دید.

اگر تمایل دارید این ماه‌گرفتگی را از فاصله‌ای نزدیک‌تر مشاهده کنید، می‌توانید از عدسی چشمی در دوربین‌های خود استفاده کنید. حتی می‌توانید از فیلتر خورشیدی، همراه با این لنزها در موبایل خود استفاده کنید تا صرفاً روی خود ماه‌گرفتگی تمرکز داشته باشید. به گفته این ستاره‌شناس، اگر در منطقه‌ای قرار دارید که ماه گرفتگی را به طور کامل مشاهده می‌کنید، به فیلتر خورشیدی احتیاج ندارید.

از این گذشته می‌توانید از پایه عکاسی متناسب با موبایل بهره ببرید. این پایه‌ها، از اختلال در عکاسی جلوگیری می‌کنند. شاید تمامی این وسایل به نظر شما زیادی باشد، اما پدیده ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی، پدیده‌ای تکراری و عادی در طول زندگی‌مان نیست و این همه خرج کاملاً ارزش آن را دارد. البته داشتن این وسایل به تنهایی کافی نیست و حتماً باید عکس‌های زیادی را در حالت عادی از ماه بگیرید، تا بفهمید از چه زوایایی می‌توان تصاویر زیباتری تهیه کرد.

به خاطر داشته باشید در ماه‌گرفتگی، پیش زمینه و آسمان تاریک است و تنها یک دایره نورانی در تصویر دارید، پس فرمت عکاسی خود را از JPEG به RAW تغییر دهید تا بتوانید عکس‌های با کیفیت‌تری تهیه کنید. برای این کار می‌توانید برنامه‌های Halide و ProCam را برای iOS و برای اندروید، برنامه‌های Manual Camera و Camera FV-5 را دانلود کنید.

اما نکته آخر، تمام این ۳ دقیقه را صرف عکاسی نکنید. شاید برای خیلی از ما، این اولین و آخرین ماه‌گرفتگی کامل در طول عمرمان باشد. بنابراین، تنها چند عکس زیبا بگیرید و باقی وقت خود را صرف دیدن و لذت بردن از این پدیده طبیعی و فوق‌العاده کنید.

ارسال نظر