4 روش برای تشخیص تصاویر فتوشاپی در یک چشم به هم زدن

روزانه تصاویر زیادی را در اینستاگرام یا تلویزیون شاهد هستیم که واقعی و چشم نواز به نظر می رسند. اما شاید باورش برایتان سخت باشد که اکثر این تصاویر توسط نرم افزار فتوشاپ تغییر داده شده اند. از مدل موهای مختلف گرفته تا تصاویر دستکاری شده.

4 روش برای تشخیص تصاویر فتوشاپی در یک چشم به هم زدن

کلیک - در این بخش می خواهیم به کمک "Jim De Yonker" متخصص ویرایش تصاویر و موسس شرکت "Lux My Photo" شما را با 4 نشانه شاخص که با آن ها می توانید به فتوشاپی بودن تصاویر پی ببرید، آشنا کنیم.

برای اینکه از این به بعد بتوانید بفهمید تصاویر قرار داده شده روی فیسبوک یا اینستاگرام افراد ویرایش شده است یا نه، با ما همراه باشید.

نشانه اول: پس زمینه پیچ و تاب خورده و دستکاری شده

این تصویر سگ واقعی به نظر می رسید اگر پیچ و تاب در چوب های پس زمینه وجود نداشت. تصویر این سگ واقعی به نظر می رسید اگر، پیچ و تاب در چوب های پس زمینه وجود نداشت.

این یکی از آشکار ترین نشانه های دستکاری تصاویر است که در سال 2014 در رسانه ها سر و صدای زیادی به پا کرد. چرا که مردم و به خصوص افراد مشهور از اپلیکیشن های ویرایش تصاویر که به آن ها اجازه می داد شکل بدن و اندام خود را تغییر دهند، استقبال زیادی کردند. ولی مشکل آنجا بود که اکثر افراد توجهی به پس زمینه نداشتند و به صورت ناخود آگاه تغییراتی در پس زمینه ایجاد کرده و بافت آن را خم و منحرف می کردند.

De Yonker می گوید: وقتی شما در این اپلیکیشن ها سعی می کنید یکی از اندام خود را لاغر تر نشان دهید و آن را به داخل فشار می دهید، در اکثر مواقع پس زمینه تصویر نیز فشرده شده و تغییر می کند ولی بیشتر مردم پس زمینه را اصلاح نمی کنند. اگر برای مثال شما قصد داشته باشید کمی اندام پای خود را باریک تر نشان دهید ممکن است در پس زمینه یک در وجود داشته باشد که پس از اعمال تغییرات دیگر طبیعی و مستقیم به نظر نمی رسد.

نشانه دوم: واضح بودن کل اشیای موجود در تصویر (گویی روی همه اشیا فوکوس شده)

روی همه ی اجزای تصویر فوق فوکوس انجام شده است، از درختچه های گوشه راستی گرفته تا کوه های موجود در پس زمینه روی همه ی اجزای تصویر فوق فوکوس انجام شده است، از درختچه های گوشه راستی گرفته تا کوه های موجود در پس زمینه

وقتی در تصویری مثل این همه اجزای آن کاملا واضح است (یا اصطلاحا روی آن فوکوس شده) به احتمال زیاد آن تصویر ترکیبی از چند تصویر مختلف است.

De Yonker می گوید: اگر شما در تصویری افرادی را داشته باشید که با فاصله 15 متری از هم قرار دارند، شخصی که در موقعیت عقب تر قرار دارد نباید کاملا واضح باشد. بنابر این اگر همه اجزا درون تصویر کاملا واضح هستند به احتمال زیاد آن تصویر ویرایش شده است چرا که در حقیقت هیچ دوربینی توانایی ثبت چنین تصاویری را ندارد.

گاهی اوقات فقط بخشی از تصاویر با فتوشاپ و یا اپلیکیشن های مشابه واضح سازی می شوند ولی هنگامی که کل مناظر موجود در پس زمینه و پیش زمینه واضح و شفاف هستند معمولا دو یا چند تصویر با هم ترکیب شده اند.

نشانه سوم: نبودن خط و لک روی صورت

طبیعی بودن یا نبودن، مسئله این است طبیعی بودن یا نبودن، مسئله این است

De Yonker می گوید: بسیاری از اپلیکیشن های غیر حرفه ای به جای اصلاح کردن سطح پوست، فقط آن را blur (محو) می کنند.

افراد فتوشاپ کار حرفه ای با هنر خود به تصاویر نگاه کرده و از طبیعی بودن خروجی آن حتی زمانی که جوش ها و نواحی ناهموار صورت را حذف کرده اند، اطمینان حاصل می کنند. ولی اپلیکیشن های ویرایش تصویر مثل فتوشاپ فقط نرم افزار های کامپیوتری هستند و کیفیت تصویر خروجی را تشخیص نمی دهند.

De Yonker افزود: وقتی این نرم افزار ها پوست شما را روتوش می کنند، در واقع رنگ ها را محو کرده و با هم ترکیب می کنند که به هیچ وجه شبیه پوست واقعی نیست و بیشتر شبیه به آن است که کسی پوست شما را رنگ زده است!

نشانه چهارم: وجود الگوهای تکراری در تصویر

از آنجایی که من عاشق این بوته های گل هستم آن ها را در کل تصویر قرار داده ام از آنجایی که من عاشق این بوته های گل هستم آن ها را در کل تصویر قرار داده ام

یکی از ترفند های آسانی که فتوشاپ کارهای مبتدی از آن استفاده می کنند، کپی و شبیه سازی کردن قسمتی از تصویر و قرار دادن آن در قسمتی دیگر است.

De Yonker می گوید: در این تصاویر اجزای تکراری وجود دارد و چشم انسان می تواند به سرعت آن ها را تشخیص دهد.

این الگوهای تکراری ممکن است در ابتدا مشکلی به نظر نرسد ولی مغز انسان به اندازه ای پیشرفته است که میتواند آن ها را بیابد و پیدا کردن این الگوهای تکراری برای سایر افراد بسیار آسان است.

De Yonker می افزاید: این مشکل وقتی حاد تر می شود که شما سعی می کنید سطح پوست خود را در تصاویر اصلاح کنید.

او می گوید: اشخاص وقتی سعی می کنند لکه یا ناهمواری ها را از روی پوستشان حذف کنند، قسمتی از پوست را کپی کرده و روی قسمت مشکل دار قرار می دهند. ولی اگر این کار درست انجام نشود شما الگوی های تکراری را می بینید که بار ها و بار ها کپی شده و روی تصویر قرار داده شده است. وقتی شما از نمای نزدیک روی آن کار می کنید ایرادی نمی بینید ولی وقتی تصویر را به عقب می برید و نگاه کلی می اندازید ناهماهنگی ها یکی یکی نمایان می شوند.

منبع: techinsider

ارسال نظر