چگونه از سرقت اطلاعات گوشی هوشمندمان جلوگیری کنیم؟ ( قسمت آخر)

این روز ها بازار گوشی هوشمند از جمله پرطرفدارترین بازار های حال حاضر این روزهاست؛ اما آیا به مسائل امنیتی گوشی هاش هوشمند، آن طور که باید و شاید پرداخته می شود؟

چگونه از سرقت اطلاعات گوشی هوشمندمان جلوگیری کنیم؟ ( قسمت آخر)

کلیک- در ادامه به بررسی نکات امنیتی راجع به گوشی های هوشمند می پردازیم.

  • نکاتی درباره امنیت گوشی های هوشمند

حتی اگر از بزرگ ترین و فاحش ترین اشتباهات امنیتی اجتناب کنید، هیچ تضمینی راجع به امنیت شما در برابر سرقت اطلاعات وجود ندارد. چه اتفاقی رخ می دهد اگر گوشیتان را در یک رستوران جا بگذارید و یا این که آن را در مترو از شما بدزدند؟ یک هکر زرنگ و حرفه ای می تواند در این لحظه گوشیتان را هک کند و این نقطه، شروع دسترسی به اطلاعات شخصی شما است.

یکی از بهترین روش ها برای محافظت گوشی تان،حتی هنگامی که گوشیتان را گم کرده و یا دزدیده اند، نصب برنامه مکان یاب از راه دور بر روی گوشی هوشمندتان است. اپل نرم افزار رایگان Find My iPhone را به کاربرانش ارائه داده که نه تنها مکان گوشیتان را از طریق GPS به شما نشان می دهد بلکه به شما این اجازه را می دهد که اطلاعاتی که بر روی گوشیتان ذخیره کرده اید را از راه دور پاک نمایید. برنامه رایگان Lookout برای گوشی هوشمند اندرویدی است که همان قابلیت های برنامه Find My iPhone می باشد.

هم چنین، حتی اگر گوشیتان را با خیال راحت در جیبتان گذاشته اید، خیلی هم خاطر جمع نباشید! ممکن است هنوز در برابر حملات سارقان از طریق نرم افزار های مخرب در خطر باشید. طبق گزارش امنیتی ارائه شده توسط شرکت Trend Micro در سال 2013، بیش از هفتصد هزار نوع از این نرم افزار های مخرب در گوشی های هوشمند اندرویدی وجود داشت. نکته مهم این جا بود که بسیاری از این بد افزار ها خودشان را به جای اپلیکیشن های بانکی و بازی ها جا زده بودند.

برای جلوگیری از چنین بد افزارهایی، در هنگام دانلود فایل ها و اپلیکیشن ها به خصوص نرم افزارهای رایگان، دقت کافی داشته باشید. حتی الامکان سعی کنید نرم افزار های ارائه شده از سوی شرکت های معتبر را دانلود و تهیه کنید. نکته دیگر این که، بسیاری از بد افزار ها از درون خود و بدون اطلاع کاربر، پیامک هایی را به سرور های خود ارسال می کنند که در این صورت می تواند برای شما هزینه های گزافی را بتراشند. از این رو، هر چند وقت یک بار به طور دقیق، آمار ارسال پیامک ها را از اپراتور تلفن همراه خود جویا شوید تا از این گونه خطرات در امان بمانید.

اگر سر و کارتان با اطلاعات بسیار حساس و حیاتی است، بهتر است که آن اطلاعات را رمزنگاری کنید. جدیدترین گوشی های هوشمند اندروید و اپل این قابلیت را دارند که داده ها را رمزنگاری کنند و کاربر تنها در صورت وارد کردن رمز، به آنان دسترسی پیدا کند؛ مانند نرم افزار SecureMemo که برای گوشی های هوشمند اندرویدی به بازار عرضه شده است.

آیا می دانستید که می بایست برای امنیت بیشتر، رمز های متفاوتی را برای حساب هایتان در نظر بگیرید!؟ شاید پیش خود بگویید که انجام دادن چنین کاری در عین حال که می تواند دشوار باشد، امکان فراموش کردن رمز های عبور را نیز در پی خواهد داشت. اما باید بدانید که می توان با روش های بسیار خوبی که در اینترنت ارائه شده، این کار را به راحتی انجام داد. هم چنین، رمز های خود را هر چند وقت یک بار تغییر داده و هیچ گاه تمامی آنان را در یک مکان نگه داری نکنید. در چنین شرایطی، اگر رمز عبور یکی از حساب های شما نزد یک هکر فاش شود، حداقل می توان از این بابت مطمئن بود که او نمی تواند در آن زمان به دیگر حساب های ما نیز دسترسی پیدا کند؛ اما در غیر این صورت، می بایست قید تمام حساب هایمان را بزنیم!

و نکته همیشگی این که، امنیت در این دنیای پر زرق و برق حرف اول را می زند. تا جایی که می توانید خود را با اطلاعات امنیتی به روز نگاه دارید تا دست سودجویان را از اطلاعات و فایل های شخصی خود کوتاه کنید.

منبع : howstuffworks

ارسال نظر