آموزش کامل کنترل یک کامپیوتر از راه دور

آیا تا به حال شده که آرزو کنید ای کاش می توانستید از طریق کامپیوتر خانگی به فایل های کامپیوتر محل کار خود دسترسی پیدا کنید؟

آموزش کامل کنترل یک کامپیوتر از راه دور

کلیک - آیا شده که بخواهید از طریق کامپیوتر شخصی به اطلاعات کامپیوتر موجود در کلاس درس خود دسترسی پیدا کنید؟ پس باید به شما بگوییم که شما می توانید با انجام تنظیماتی روی کامپیوتر های خود از هر نقطه دنیا به آن ها دسترسی داشته باشید. برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد که شامل انجام تنظیماتی در خود سیستم، دانلود و استفاده نرم افزار های مخصوص، و یا استفاده از افزونه های وابسته به مرورگر سیستم می شود. برای آموختن نحوه انجام این کار با کلیک همراه باشید.

روش اول: استفاده از Remote Desktop ویندوز

1 ابتدا Remote Desktop (قابلیت کنترل از راه دور رایانه) را روی کامپیوتری که قصد دسترسی به آن را دارید فعال کنید. برای این که امکان دسترسی و ارتباط به کامپیوتر ویندوزی مورد نظر فراهم شود، شما باید قابلیت دسترسی از راه دور آن را فعال کنید. فعال کردن این قابلیت در نسخه های Pro و Enterprise ویندوز های XP، Vista، 7، 8 و 10 امکان پذیر است. در این روش هر دو کامپیوتر باید حتما در یک شبکه قرار داشته باشند، چه از طریق مودم روتر و چه از طریق VPN.

کلید های Windows و Break Pause موجود روی کیبورد را به صورت همزمان فشار دهید تا منوی سیستم باز شود. همچنین برای انجام این کار می توانید روی منوی Start کلیک کرده و Control Panel را باز کنید، سپس از قسمت System and Security گزینه System را انتخاب کنید.

در سمت چپ پنجره باز شده روی گزینه "Remote settings" کلیک کنید.

گزینه "Allow remote connections to this computer" را فعال کنید. شما از طریق کلیک کردن روی گزینه "Advanced" می توانید به تنظیمات بیشتری از جمله مدت طول عمر یک دعوت، دسترسی پیدا کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-1-Vers

2 کاربران را اضافه کنید. شما باید تعیین کنید چه افرادی امکان دسترسی به کامپیوتر را داشته باشند. پس برای این کار روی گزینه "Select Users" کلیک کرده و سپس روی Add کلیک کنید. در این قسمت باید کاربران مورد نظر را انتخاب کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-2-Vers

3 نام سیستم مورد نظر را پیدا کنید. برای این که به کامپیوتر مورد نظر متصل شوید باید نام آن را بدانید. برای این کار کافیست کلید های Windows و Pause را فشار دهید. در پنجره باز شده نام کامپیوتر در مقابل عبارت "Computer name" نوشته شده است.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-3-Vers

4 حالت Sleep (آماده به کار) را غیر فعال کنید. شما قادر نیستید به کامپیوتری که در حالت آماده به کار یا Hibernate قرار دارد متصل شوید. بنابر این اگر قصد دارید از راه دور به کامپیوتر دیگری متصل شوید، باید این قابلیت ها را روی آن غیر فعال کنید.

پس ابتدا Control Panel را باز کرده و گزینه Power Options را انتخاب کنید. ممکن است برای پیدا کردن آیکون این گزینه ناچار شوید view (نحوه نمایش آیکون ها) ها را تغییر دهید.

روی گزینه "Change plan settings" موجود در کنار گزینه فعال فعلی کلیک کنید.

گزینه های Sleep و Hibernate را روی Never (کاملا غیر فعال) قرار دهید و پس از آن روی "Save changes" کلیک کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-4-Vers

5 به کامپیوتر مورد نظر متصل شوید. حال به کامپیوتری که میخواهید از طریق آن کامپیوتر دوم را کنترل کنید وارد شوید. منوی Start را باز کرده و در قسمت جستجو یا Search عبارت "remote desktop connection" را جستجو کنید و نتیجه یافت شده را باز کنید.

در پنجره باز شده در فیلد اول نام کامپیوتری را که می خواهید به آن متصل شوید، وارد کنید.

در فیلد دوم نام کاربری رایانه خود را وارد کنید.

برای نمایش گزینه های بیشتر اتصال، روی "Show options" کلیک کنید. شما با استفاده از این تنظیمات می توانید ارتباط خود را بهینه سازی کرده تا بهترین عملکرد را شاهد باشید. همچنین در این قسمت می توانید تنظیمات صفحه نمایش و صدا را پیکربندی کنید.

پس از انجام این مراحل برای ایجاد ارتباط روی Connect کلیک کنید. وقتی ارتباط برقرار شود شما می توانید صفحه نمایش کامپیوتر دوم را در پنجره ای در کامپیوتر خود مشاهده کنید. شما قادرید در این پنجره درست مثل کامپیوتر خودتان به گشت و گزار بپردازید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-5-Vers

6 برای ایجاد ارتباط از طریق اینترنت پورت 3389 را باز کنید. اگر شما می خواهید به صورت مستقیم از طریق اینترنت و بدون استفاده از VPN به کامپیوتر دوم دسترسی پیدا کنید باید پورت 3389 فایروال آن را باز کنید. با انجام این کار کامپیوتر مورد نظر شما از طریق اینترنت قابل کنترل خواهد بود و به عبارت دیگر هر فردی می تواند به آن دسترسی پیدا کند. به همین دلیل به شدت پیشنهاد می شود که یک رمز عبور خیلی قوی برای سیستم خود در نظر بگیرید.

برای یادگیری نحوه باز کردن پورت های روتر از این آموزش استفاده کنید.

وقتی شما پورت 3389 را باز کردید، با وارد کردن آدرس IP عمومی آن می توانید به آن متصل شوید.

برای یادگیری نحوه پیدا کردن آدرس IP عمومی از این آموزش استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که شما به آدرس IP کامپیوتری که به آن متصل می شوید، نیاز دارید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-6-Vers

7 با گوشی هوشمند یا تبلت به کامپیوتر خود دسترسی پیدا کنید. اگر شما از نسخه حرفه ای ویندوز های 8 و 10 استفاده می کنید، می توانید از طریق اپلیکیشن های رسمی مایکروسافت برای اندروید و آی او اس به کامپیوتر خود متصل شوید. کافیست شما تنظیمات کنترل از راه دور کامپیوتر خود را انجام داده باشید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-7-Vers

روش دوم: استفاده از نرم افزار TeamViewer

1 نرم افزار TeamViewer را دانلود کنید. این یک نرم افزار رایگان برای کاربران خانگی است که به شما اجازه می دهد به سرعت یک ارتباط از راه دور بین کامپیوتر ها برقرار کنید. این برنامه به خصوص برای کامپیوتر هایی با سیستم عامل مک بسیار مفید است چرا که انجام تنظیمات کنترل از راه دور کامپیوتر در تنظیمات خود این سیستم عامل بسیار مشکل و پیچیده است. این برنامه همچنین برای برقراری ارتباط بین سیستم عامل های ویندوز با مک و بالعکس قابل استفاده است.

ابتدا نرم افزار را دانلود کنید. این نرم افزار دارای یک نسخه کامل all-in-one و یک نسخه ویژه Host است.

علاوه بر TeamViewer نرم افزار های معروف دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد. مانند: LogMeIn،WebEX ، LapLink، RealVNC و GoToMyPC .

Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-8-Version-4

2 نرم افزار TeamViewer را روی کامپیوتری که می خواهید از دور به آن دسترسی داشته باشید نصب کنید. وقتی فرآیند نصب را آغاز می کنید، نرم افزار از شما خواهد پرسید که آیا می خواهید آن را نصب کنید و یا فقط اجرا کنید. گزینه نصب (Install) را انتخاب کنید تا امکان پیکربندی و استفاده در زمان های بعد نیز برایتان فراهم شود.

گزینه "Show advanced settings" را فعال کنید.

گزینه "personal/non-commerical use" را انتخاب کنید.

قوانین و شرایط استفاده از برنامه را مطالعه کرده و آن ها را تایید کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-9-Vers

3 TeamViewer را برای ارتباط های از راه دور بعدی پیکر بندی کنید. قبل از ادامه مراحل نصب مطمئن شوید که تیک گزینه "Yes" را زده باشید. پس از پیکر بندی نرم افزار TeamViewer شما می توانید از طریق اینترنت و هر کامپیوتر دیگری به آن متصل شوید.

مطمئن شوید تیک گزینه "Full access" نیز خورده باشد تا بتوانید بدون نیاز به تایید، به کامپیوتر مورد نظر از راه دور دسترسی داشته باشید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-10-Ver

4 شروع فرایند راه انداز "Unattended access". پس از پایان مراحل نصب نرم افزار، پنجره نصب "Unattended access" شروع به کار می کند. مراحل ذکر شده در راه انداز را تا پایان دنبال کنید و انجام دهید.

پس از آن شما باید برای کامپیوتر خود یک نام و یک رمز عبور انتخاب کنید. برای جلوگیری از ورود مزاحمان مطمئن شوید که یک رمز عبور قوی انتخاب می کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-11-Ver

5 ساختن حساب TeamViewer. این کار به شما اجازه می دهد که بتوانید به سرعت ببینید کدامیک از کامپیوتر ها ی قابل کنترل از راه دور آنلاین و قابل دسترس است. پس از اینکه حساب خود را بسازید، می توانید کامپیوتر خود را در لیست TeamViewe مشاهده کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-12-Ver

6 TeamViewer را باز نگه دارید. TeamViewer برای برقراری ارتباط با کامپیوتر دیگر باید همیشه در حال اجرا باشد. این نرم افزار در پس زمینه فعالیت داشته و منابع سخت افزاری کمی را اشغال می کند.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-13-Ver

7 اتصال از راه دور به کامپیوتر مورد نظر. پس از اینکه مراحل نصب و پیکربندی TeamViewer روی کامپیوتر مورد نظر برای کنترل از راه دور به درستی انجام شد، شما می توانید از طریق کامپیوتری دیگر به آن متصل شوید. شما می توانید این کار را از طریق مرورگر و ورود به حساب خود در سایت TeamViewe انجام داده و یا برنامه مخصوص TeamViewer را دانلود و نصب کنید.

شما برای اتصال به کامپیوتر دوم باید از رمز عبور خود استفاده کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-14-Ver

روش سوم: استفاده از افزونه Remote Desktop کروم

1 نصب افزونه Remote Desktop مرورگر کروم. شما می توانید این افزونه را در فروشگاه گوگل کروم (Chrome web store) یافته و به صورت رایگان دانلود کنید. توجه داشته باشید که فقط افزونه ای که توسط تیم گوگل کروم ارائه شده را نصب کنید.

شما باید افزونه را روی هر دو کامپیوتر (کامپیوتری که قصد دارید آن را از دور کنترل کنید و کامپیوتری که می خواهید از آن برایدسترسی به کامپیوتر دوم استفاده کنید) نصب کنید.

شما می توانید این افزونه را روی سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس نصب کنید و همه نسخه های جدید این سیستم عامل ها از آن پشتیبانی می کند.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-15-Ver

2 فعال کردن دسترسی کنترل از راه دور (remote access). روی کامپیوتری که می خواهید از راه دور آن را کنترل کنید افزونه Remote Desktop (نصب شده روی کروم) را باز کنید. در صورتی که به اکانت گوگل خود متصل نیستید به آن متصل شده و روی گزینه "Enable remote connections" کلیک کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-16-Ver

3 ایجاد رمز عبور. برای رعایت احتیاط و امنیت بیشتر می توانید یک رمز عبور ایجاد کنید. با انجام این عمل هر زمان که قصد برقراری ارتباط داشته باشید از شما رمز عبور خواسته می شود. این کار باعث می شود در صورتی که شخصی به اکانت گوگل شما دسترسی دارد، از رایانه شما در برابر خطرات و جاسوسی محافظت شود.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-17-Ver

4 نصب component ها. پس از ایجاد رمز عبور، نرم افزار روی کامپیوتر شما نصب می شود. بسته به تنظیمات امنیتی کامپیوتر شما، ممکن است برای تکمیل فرایند نصب، نیاز به دانلود و نصب یک سری افزونه اضافی پیدا کنید که باید آن را تایید نمایید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-18-Ver

5 غیر فعال کردن حالت Sleep یا آماده به کار. شما نمی توانید به کامپیوتری که در حالت Sleep یا Hibernate قرار دارد متصل شوید و آن را کنترل کنید. بنابر این اگر قصد دارید کامپیوتر مورد نظر را از راه دور کنترل کنید این قابلیت ها را غیر فعال کنید.

برای انجام این کار Control Panel را باز کرده و گزینه Power Options را انتخاب کنید. (برای پیدا کردن این گزینه ممکن است لازم باشد حالت نمایش آیکون ها یا view را تغییر دهید.)

در صفحه باز شده روی گزینه "Change plan settings" موجود در کنار حالت فعال فعلی کلیک کنید.

سپس گزینه های Sleep و Hibernate را روی Never قرار دهید. پس از پایان روی "Save changes" کلیک کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-19-Ver

6 اتصال به کامپیوتر. برنامه Chrome Remote Desktop را روی کامپیوتری که قصد دارید با آن کامپیوتر دوم را کنترل کنید باز نمایید. روی "Get started" کلیک کرده و کامپیوتر مورد نظر را برای اتصال انتخاب کنید. از شما خواسته می شود رمز عبور را وارد کنید و پس از آن شما متصل خواهید شد.

توجه داشته باشید که شما فقط می توانید به کامپیوتر هایی متصل شوید که قبلا آن ها را به اکانت گوگل خود متصل کرده باشید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-20-Ver

7 کنترل کامپیوتر از راه دور. صفحه نمایش کامپیوتر های متصل شده در مرورگر گوگل کروم به نمایش در می آید. ممکن است در طول کنترل کامپیوتر دوم کمی تاخیر در اجرای دستورات را تجربه کنید که به دلیل ارسال دستورات و دریافت نتیجه از طریق اینترنت می باشد.

برای قطع ارتباط کلید Disconnect را از منوی بالایی فشار دهید.

برای ارسال دستور فشار کلید ها به کیبورد کامپیوتر دوم (برای مثال فشار کلید های Ctrl، Alt، Del) گزینه Send Keys را انتخاب کنید.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-21-Ver

8 اشتراک موقت صفحه نمایش با شخص دیگر. در صورتی که تمایل دارید صفحه نمایش کامپیوتر خود را به طور موقت با شخص دیگری به اشتراک بگزارید ( برای مثال جهت پشتیبانی فنی) می توانید از قابلیت Remote Assistance استفاده کنید. برای این کار در منوی اصلی Chrome Remote desktop روی گزینه Share کلیک کرده و کد به نمایش در آمده را کپی کنید. سپس این کد را به شخصی که قصد دارید صفحه نمایش خود را با وی به اشتراک بگزارید بدهید. اکنون فرد مورد نظر می توانید از طریق Chrome Remote desktop صفحه نمایش شما را در کامپیوتر خود مشاهده کند.

728px-Access-Another-Computer-from-Your-Computer-Step-22-Ver

توجه:

  • برای نصب و استفاده از این افزونه باید حتما مرورگر گوگل کروم را نصب کنید چرا که این افزونه از طریق کروم اجرا می شود.
  • شما نباید به فایروال رایانه خود اجازه دهید تا این افزونه را مسدود کند. اولین باری که برنامه را اجرا می کنید از طرف ویندوز اخطاری به نمایش در می آید و از شما می پرسد که آیا می خواهید فایروال ویندوز آن را مسدود کند یاخیر. شما باید روی گزینه "Unblock" کلیک کنید.
  • کامپیوتری که می خواهید آن را کنترل کنید باید روشن باشد و گرنه امکان دسترسی به آن وجود نخواهد داشت.

منبع: wikihow

ارسال نظر