هشت ترفند جالب و مفید در مورد فولدرهای ویندوز

هر فردی که از رایانه استفاده می کند، با فولدر (پوشه) ها زیاد سر و کار دارد.

هشت ترفند جالب و مفید در مورد فولدرهای ویندوز

کلیک - فولدر ها برای این ایجاد شده است که فایل های بسیاری که ما از آن استفاده می کنیم را در خود نگه دارند، ولی آن ها در صورتی می توانند این وظیفه را به درستی انجام دهند که شما نیز به شیوه مناسب از آن ها استفاده کنید.

اگر چه برقراری نظم و ترتیب بین فولدر ها کار مشکلی است ولی در صورتی که از ترفند ها و نکات این کار اطلاع داشته باشید، می توانید راحت تر این کار را انجام دهید.

با خواندن ترفند های گفته شده در این مطلب و استفاده از ابزار ها و نرم افزار های مفید معرفی شده، می توانید کنترل کاملی روی فولدر های خود داشته باشید و فایل های درون آن را منظم کنید.

1 . تغییر مکان فولدر های مربوط به کاربر

آسان ترین راه برای انتقال یک فولدر، کشیدن و رها کردن (drag-and-drop) آن است. اگر چه ممکن است لغزش اندکی در حرکت دست باعث شود فایل های مهم شما به مکان ناخواسته ای منتقل شده و از دید شما پنهان شود.

فولدر هایی مثل My) Pictures) یا My) Videos) که مربوط به اکانت ویندوز کاربر می شود حتی ممکن است مشکلات بزرگتری را به وجود آورد. امکان انتقال این فایل ها به صورت دستی وجود ندارد و اگر شما یکی از آن ها را حذف کنید، ویندوز دوباره آن ها را ایجاد خواهد کرد. شما باید برای این نوع فولدر ها در سیستم، مقصد جدیدی تعریف کنید تا سیستم به صورت خودکار آن ها را به مکان دیگری منتقل کند.

برای انجام این کار: روی فولدر مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس در صفحه باز شده سربرگ Location را انتخاب کنید. با استفاده از گزینه Move و انتخاب مسیر فایل، مکان جدیدی برای فولدر خود تعیین کنید. در نهایت برای ذخیره تغییرات انجام شده روی دکمه OK کلیک کنید.

move-folder

این روش آسان و سر راست انتقال فولدر، فقط برای فولدر های استاندارد و فولدر های کاربری قابل استفاده است. انتقال بی ملاحظه فولدر های سیستم ممکن است کامپیوتر شما را با مشکل جدی مواجه کند. بنابر این قبل از انتقال هر فولدر مطمئن شوید که این کار مشکلی در سیستم شما به وجود نمی آورد و همیشه مکان اصلی و مکان جدید فولدر های منتقل شده را به ذهن بسپارید تا امکان برگشت وجود داشته باشد.

2 . با میانبر (shortcut) ها آشنا شوید

با استفاده مناسب از میانبر ها یا همان شورتکات (shortcut) ها می توانید هر کاری را سریع تر از قبل انجام دهید. این قضیه به خصوص در زمان کار کردن با فولدر ها کاملا به چشم می آید. کافیست این ترکیبات را به خاطر بسپارید تا بتوانید در کمترین زمان، کارهای مورد نظر خود را انجام دهید.

در صورتی که شما در پنجره Explorer ویندوز قرار دارید و می خواهید به نوار آدرس وارد شوید کافیست کلید های ALT + D را با هم فشار دهید. این میانبر معمولا روی مرورگر ها نیز جواب می دهد.

اگر می خواهید نام یک فایل یا فولدر را عوض کنید، روی آن کلیک کرده و کلید F2 را فشار دهید.

آیا شما فولدری دارید که هر روز و همیشه با آن سر و کار داشته باشید؟ اگر اینطور است می توان با اختصاص دادن یک کلید میانبر از کیبورد برای آن، در کمترین زمان به آن فولدر دسترسی پیدا کنید. برای انجام این کار روی فولدر مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Create shortcut ر انتخاب کنید. سپس شورتکات ایجاد شده را روی دسکتاپ خود پیدا کنید.

shorcut-properties

روی آن کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید و در پنجره باز شده سربرگ Shortcut را انتخاب کنید. در قسمت مقابل عبارت Shortcut key کلیک کنید. حال می توانید هر ترکیبی از کلید های دلخواه خود را تعیین کنید تا با فشار آن کلید ها از روی کیبورد فولدر شما فورا باز شود.

3 . از فولدر های خود محافظت کنید

علی رغم تمام قابلیت هایی که در ویندوز 10 وجود دارد این سیستم عامل پرچمدار مایکروسافت هنوز قابلیت موثری برای محافظت و مخفی سازی یک فولدر با استفاده از رمز را با خود ندارد. ولی خوشبختانه نرم افزار های زیادی در بازار وجود دارد که این امکان را فراهم می کند و یکی از بهترین آن ها SecretFolder است که نرم افزاری رایگان می باشد.

secret-folder

نرم افزار SecretFolder از طریق محدود کردن دسترسی به فولدر های مشخص شده از آن ها محافظت می کند. این نرم افزار فولدر هایی را که شما به لیست خود اضافه کرده اید پنهان کرده و اجازه نمایش آن در محیط کاربری ویندوز را نخواهد داد. از آنجایی که خود این نرم افزار با رمز عبور محافظت می شود، فقط شما می توانید لیست خود را ویرایش کرده و فولدر های مورد نظر خود را اضافه یا حذف کنید. اگر شما روی کامپیوتر خود فولدر هایی دارید که می خواهید آن ها را از چشم افراد کنجکاو مخفی نگه دارید، SecretFolder ابزار بسیار مناسبی است.

4 . فولدر های خالی را از بین ببرید

هیچ دلیلی برای رها کردن فولدر های خالی روی رایانه وجود ندارد. اگر چه این فولدر ها فضای بسیار اندکی را اشغال می کند ولی باعث می شود نتوانید فولدر های مورد نظر خود را سریع پیدا کنید. Empty Folder Finder یک نرم افزار سبک و پرتابل است که می توانید با استفاده از آن از شر فولدر های خالی خلاص شوید.

empty-folder-finder

نرم افزار Empty Folder Finder را دانلود و اجرا کنید. پس از اجرا یک مسیر را برای چک کردن انتخاب کرده و معیار های مورد نظر برای جستجوی فایل ها و فولدر ها را تنظیم کنید و در نهایت دکمه !Go را فشار دهید. پاکسازی فولدر های خالی و بدون استفاده، گامی بزرگ در سامان بخشی و نظم دادن به فایل ها محسوب می شود.

5 . به فولدر دانلود خود سرعت ببخشید

آیا تا به حال برای شما پیش آمده پس از باز کردن فولدر Downloads با کندی بیش از حد مواجه شوید؟ این مشکلی است که اکثر کاربران ویندوز آن را تجربه کرده اند و بهترین راه برای حل این مشکل منظم کردن فایل های دانلود شده و قرار دادن آن ها در ساب فولدر (فولدر زیر مجموعه فولدر اصلی) است. البته اگر به دنبال راه حل آسان تر و سریع تری هستید، در اینجا راه حلی را برایتان قرار داده ایم.

روی فولدر Downloads کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. سربرگ Customize را انتخاب کنید و از لیست موجود در زیر عبارت Optimise this folder for گزینه General Items را انتخاب کنید.

general-items

این گزینه به صورت پیش فرض روی Picture قرار دارد و در صورتی که فولدر دانلود شما مملو از فایل هایی با فرمت های مختلف باشد، سرعت بارگزاری آن افزایش پیدا می کند. ممکن است ویندوز گاهی این گزینه را به صورت خودکار به حالت پیش فرض برگرداند، بنابر این اگر مشاهده کردید که مجددا سرعت باز شدن این فولدر کند شده باید دوباره مراحل گفته شده را انجام دهید.

6 . دسترسی به فرمان های پیشرفته فولدر (Advanced Folder Commands)

در حالت عادی با راست کلیک کردن روی یک فولدر گزینه هایی مثل open، share و properties در اختیار شما قرار می گیرد. ولی آیا می دانستید با نگه داشتن کلید Shift هنگام کلیک راست کردن روی یک فولدر می توانید به قابلیت های بیشتری دسترسی پیدا کنید؟

advanced-commands

گزینه هایی مثل Open in new process یا Open command window قابلیت های معمول و رایجی نیستند. همچنین گزینه ای با نام Copy as path نیز در پایین لیست وجود دارد. این قابلیت ها برای کاربران حرفه ای در نظر گرفته شده است و کاربران معمولی هیچگاه به آن ها نیاز پیدا نمی کنند ولی حداقل الان از وجود آن ها آگاه شدید.

7 . بازکردن فولدری که به تازگی بسته شده

بستن یک پنجره به صورت غیر ارادی واقعا یک اتفاق ناخوشایند و آزار دهنده است، ولی در مرورگرها در صورتی که به صورت اتفاقی یکی از سربرگ ها را ببندید با فشار دادن کلید های میانبر CTRL + SHIFT + T می توانید آن را بازگردانید. اگر چه چنین قابلیتی به صورت ذاتی برای فولدر های ویندوز وجود ندارد ولی با استفاده از نرم افزار UndoClose می توانید کار مشابهی را برای فولدر های ویندوز نیز انجام دهید.

UndoClose یک نرم افزار رایگان و پرتابل است که به صورت مستقیم از روی دسکتاپ یا فلش USB اجرا می شود. البته این برنامه برای اجرا شدن به Microsoft .NET Framework 2.0 نیاز دارد. بنابر این باید قبل از استفاده، این برنامه را نیز نصب کنید.

پس از دانلود UndoClose آن را از حالت فشرده خارج کنید و UndoClose.exe را اجرا نمایید. حال شما می توانید آیکون آن را در بخش نوار وظیفه (System Tray) مشاهده کنید.

undoclose

روی آیکون آن کلیک کنید. اکنون شما می توانید کلید های میانبری را برای بازگردانی آخرین فولدر بسته شده تنظیم کنید. این قابلیت برای اپلیکیشن های بسته شده نیز وجود دارد. همچنین شما به لیستی از آخرین فولدر های بسته شده دسترسی پیدا می کنید و اگر بخواهید فولدر های بسته شده قبلی را نیز بازگردانید، این امکان وجود دارد.

8 . فعال سازی حالت God Mode ویندوز

آیا می خواهید به سادگی به منابع و ابزار های بسیار مفید عیب یابی ویندوز به صورت یکجا دسترسی پیدا کنید؟ کافیست با صرف زمان کوتاهی یک فولدر "God Mode" ایجاد کنید.

ساخت این فولدر به شما اجازه می دهد به راحتی هر گونه عیب یابی روی رایانه خود را به راحتی انجام دهید. برای انجام این کار در محلی مناسب یک فولدر جدید ایجاد کنید و نام آن را GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} بگذارید. ( شما می توانید به جای GodMode هر عبارت مناسب دیگری قرار دهید.)

god-mode

حال در داخل این فولدر با لینک هایی مواجه می شوید که با استفاده از آن ها می توانید به ابزار های کنترل پنل که به صورت یکجا و دسته بندی شده دسترسی پیدا کنید. اگر شما جزو افرادی هستید که همیشه مجبورید برای حل مشکلات رایانه خود از دیگران کمک بخواهید با استفاده از فولدر "God Mode" می توانید به این فرایند سرعت ببخشید.

منبع: makeuseof

ارسال نظر