10 راه برای محافظت در برابر هکرها

هکرها یک دسته ترسناک هستند که می توانند هر نوع آسیب نرم افزاری را به سیستم شما وارد کنند. اگرچه فعالیت هکرها می تواند توسط یک نفر و بدون هدف از پیش تعیین شده و یا فعالیت آن ها به عنوان بخشی از یک اتحادیه از جنایی و یا یک انگیزه آرمانگرا با یک دستور کار سیاسی صورت گیرد، آن ها دانش و قدرت لازم را برای دسترسی به با ارزش ترین داده های شما را دارا می باشند. به عنوان مثال، اگر هکر ها بخواهند یک شرکت خاص را هدف قرار دهند، آن ها می توانند اطلاعات زیادی در آن شرکت را فقط با جستجو در وب پیدا کنند. آن ها می توانند با سوء استفاده از آن اطلاعات، نقاط ضعف در امنیت آن شرکت را پیدا کنندT که به نوبه خود اطلاعاتی را که شما به آن شرکت سپرده اید را در معرض خطر قرار می دهد.

10 راه برای محافظت در برابر هکرها

اگرچه فعالیت هکرها می تواند توسط یک نفر و بدون هدف از پیش تعیین شده و یا فعالیت آن ها به عنوان بخشی از یک اتحادیه از جنایی و یا یک انگیزه آرمانگرا با یک دستور کار سیاسی صورت گیرد، آن ها دانش و قدرت لازم را برای دسترسی به با ارزش ترین داده های شما را دارا می باشند. به عنوان مثال، اگر هکر ها بخواهند یک شرکت خاص را هدف قرار دهند، آن ها می توانند اطلاعات زیادی در آن شرکت را فقط با جستجو در وب پیدا کنند. آن ها می توانند با سوء استفاده از آن اطلاعات، نقاط ضعف در امنیت آن شرکت را پیدا کنندT که به نوبه خود اطلاعاتی را که شما به آن شرکت سپرده اید را در معرض خطر قرار می دهد.

کلیک - کامپیوتر خانگی خود را به عنوان یه شرکت در نظر بگیرید. برای جلوگیری از این اتفاق و این نوع فعالیت در برابر هکرها، چه کاری می توانید انجام دهید؟ به جای نشستن و انتظار کشیدن برای آلوده شدن سیستم و هک شدن کامپیوتر شما توسط هکر ها، چرا سیستم خود را مجهز نمی کنید و با هک شدن سیستم خود توسط هکرها مقابله نمی کنید؟

ما 10 راه را برای مقابله با هکرها به شما پیشنهاد می کنیم.

1- سیستم عامل و نرم افزار های دیگر خود را به طور مکرر به روز رسانی کنید ، چنانچه به هر دلیلی فرصت نکردید یا فراموش کردید، تنظیمات به روز رسانی سیستم عامل یا آن نرم افزار را روی به روز رسانی خودکار قرار دهید. این امر، هکرها را از دسترسی به کامپیوتر شما از طریق آسیب پذیری در برنامه های از رده خارج شده و به روز رسانی نشده، ایمن نگه می دارد. برای حفاظت بیشتر از سیستم، به روز رسانی برنامه های ساخته شده توسط مایکروسافت را فعال کنید، با انجام این کار برای مثال، مجموعه آفیس در همان زمان به روز رسانی خواهد شد. از رده خارج بودن و ناکارآمدی برنامه های به روز رسانی نشده مخصوصا نرم افزارهای حساسی مانند جاوا یا فلش را در نظر بگیرید و از به روز رسانی آن ها غافل نشوید.

2- برنامه های امنیتی به روز رسانی شده مانند آنتی ویروس و نرم افزار ضد بدافزار، ضد جاسوس افزار و فایروال را دانلود کنید. برای فریب حتی بد ترین هکرها، فناوری ضد سوء استفاده مانند ضد سوء استفاده تروجان ها را در نظر بگیرید، بنابراین شما می توانید حملات را قبل از وقوع آن متوقف کنید.

3- اگر قصد فروش کامپیوتر خود را داشتید، تمام اطلاعات شخصی خود بر روی سخت افزار را از بین ببرید. از طریق یکی از دستورات بایوس که d­ban نامیده می شود هارد دیسک خود را پاک کنید. برای کسانی که به دنبال غارت سیستم های بازیافت شده شما می گردند، این امر باعث می شود اطلاعات بسیار مشکل تر ریکاوری شوند. اگر اطلاعاتی که شما از آن محافظت می کنید، بسیار مهم است، بهترین ابزار برای محافظت از آن، یک اره برقی است.

4- پسورود وای فای خود را برندارید، این کار سرقت کانکشن (حساب کاربری ایننترنت) شما را برای هکرها بسیار آسان می کند و موجب دانلود فایل های شخصی شما توسط آن ها می گردد. وای فای خود را با یک پسورود، رمزگذاری کنید که موجب محافظت از حساب کاربری ایننترنت شما شود و هر چند سال یک بار، تجهیزات سخت افزار سیستم خود را به روز کنید. بعضی از روترها به قدری آسیب پذیر هستند که هرگز وصل (پچ) نمی شوند. روترهای جدیدتر امکان ارائه مهمانان با دسترسی وایرلس را به صورت مجزا فراهم می کند. به علاوه، آن ها تغییر رمز مکرر را آسان تر می کنند.

5- یکی از مهم ترین مسائل امنیتی در مورد سیستم شما، کلمه عبور می باشد. رمز عبور از تمامی دستگاه های شما محافظت می کند، که از جمله این وسایل می توان به کامپیوتر، لپ تاپ، تلفن، ساعت هوشمند، تبلت، دوربین و حتی ماشین چمن زنی اشاره کرد. گسترش دستگاه های تلفن همراه باعث می شود آن ها به مراتب آسیب پذیر تر شوند. گوشی خود را قفل کنید و تایم اوت را نسبتا کوتاه کنید. از قفل اثر انگشت برای آی فون و کلمه عبور یا رمز توسط لمس کردن صفحه برای اندروید استفاده کنید.

ژان فیلیپ تاگارت، محقق ارشد امنیت در زمینه تحقیقات تروجان می گوید: "همانطور که می دانید گوشی های همراه اساسا مانند کامپیوترهای کوچیک جیبی هستند که شما همراه با خود حمل می کنید و می توانید از آن ها به عنوان تلفن برای تماس گرفتن استفاده کنید". تلفن همراه شما حاوی گنجینه ارزشمندی از اطلاعات شخصی شماست و اگر این اطلاعات باز شود و در دسترس افراد سود جو قرار گیرد، می تواند به عواقب ویرانگری منجر شود.

6- در اینجا جا دارد در مورد سنجش الگویی در رابطه با رمزهای عبور صحبت کنیم. رمزهای عبور دشواری ایجاد کنید و آن ها را به طور مکرر تغییر دهید. به علاوه، هرگز از کلمه عبور یکسان در سراسر سرویس های متعدد استفاده نکنید. حتی اگر انجام این کار برایتان بسیار دشوار یا وقت گیر باشد ولی توصیه می شود که از یک برنامه مدیریت رمز عبور مانند Last Pass استفاده کنید. برای محافظت بیشتر در برابر فعالیت هکرها، به قسمت (two-step authenticaion) احراز هویت دو مرحله ای بروید. به تازگی بعضی از سرویس ها، برای شروع، با احراز هویت دو مرحله ای آغاز می گردند و این سرویس ها برای شروع فرایند نیاز به کاربر دارند. به حرف ما اعتماد کنید، حساسیت در مورد این مسئله، امری ضروری است. احراز هویت دو مرحله ای باعث می شود استفاده از بیش از یک حساب کاربری، بسیار مشکل تر شود و از طرف دیگر بازپس گیری اکانت شما را بسیار ساده تر کرده و از وقوع بدترین اتفاق جلوگیری میکند. به عنوان مثال در شبکه اجتماعی تلگرام، قسمت احراز هویت دو مرحله ای (two-step authenticaion) را چک کنید اگر کسی از اکانت شما همزمان استفاده کرده باشد شما از این اتفاق مطلع می شوید و می توانید از ادامه فعالیت او جلوگیری کنید.

7- در قسمت سوالات امنیتی خود از پاسخ های خلاقانه استفاده کنید (برای مثال در سوالات امنیتی در هنگام درست کردن جیمیل می توانید از جواب های غیر تکراری و متفاوت استفاده کنید). مردم در حال حاضر می توانند با یک جستجوی ساده در گوگل، نام پدر یا مادر شما و دبیرستانی در آن فارغ التحصیل شده اید را پیدا کنند. پس سعی کنید به اینگونه سوالات با جواب های غیر عادی پاسخ دهید. برای مثال اگر در هنگام ثبت نام در وب سایتی در اینترنت، بانک مرکزی امریکا بپرسد نام اولین فرد مورد علاقه شما چه بود؟ مثلا بنویسین "فلان شخص". فقط فراموش نکنید که چه جواب هایی به سوال ها می دهید چون بعدا ممکن است این سوالات از شما پرسیده شوند.

8- وبگردی و ارسال ایمیل را گاهی اوقات تمرین کنید. کمپین فیشینگ هنوز وجود دارد، هکرها بسیار باهوشتر از کلاهبردارهای سنتی یا شاهزاده های نیجریه ای شده اند که پول شما را چپاول می کنند. لینک ایمیل ارسالی را با دقت بررسی کنید که آدرس ایمیل واقعی بر روی این لینک که از آن ایمیل فرستاده شده است را ببنید. آیا واقعا این ایمیل از طرف شخص یا شرکتی است که ادعا به آن ها ارسال می کند؟ اگر مطمئن نیستید، به ساخت و ساز جمله، صحت و یا غلط بودن جملات از لحاظ املایی یا دستور زبان و قالب بندی جملات توجه کنید. اگر هنوز هم چیزی مشکوک به نظر می رسد، یک جستجوی سریع در اینترنت برای موضوع ایمیل ارسالی انجام دهید. دیگران ممکن است فریب خورده باشند و در مورد آن در اینترنت چیزی منتشر کرده باشند.

9- حساب های کاربری را لینک نکنید. اگر شما می خواهید در مورد یک مقاله اظهار نظر کنید و یا قصد ورود به حساب کاربری خود در توییتر و یا فیس بوک را دارید، فعالیت خود را با اراده ادامه دهید. تاگارت می گوید: "راحتی همیشه وضعیت امنیتی سیستم شما را کاهش می دهد". لینک حساب های کاربری برای سرویس ها این امکان را فراهم می کند که مقدار متناوبی از اطلاعات شخصی را به دست آورد.

10 - اطلاعات حساس را مخفی از دسترسی اینترنت نگه دارید. تاگارت می گوید: "اهمیتی ندارد که به چه طریقی اطلاعات مهم را مخفی و دور از دسترس نگه می دارید، اطلاعات ذخیره شده بر روی سیستم شما که در ارتباط با اینترنت می باشد باید اطلاعات بی اهمیتی باشد به گونه ای که به شما تعلق ندارد". تعداد بسیار کمی روش ذخیره سازی در اینترنت وجود دارد که با ارائه رمزگذاری برای داده آنرا (مانند حالت پیش نویس در جیمیل) ذخیره می کند. از اینترنت تنها برای ذخیره سازی اطلاعاتی که شخصی و حساس نیستند استفاده کنید.

لوح تقدیر: یک وب سایت جنجالی چندی پیش اعلام کرد که وجود پیغام "خطاهای بحرانی" بر روی کامپیوتر شما دروغی بیش نیست. ممکن است هکرها برای رفع این مشکل پیغامی را برای شما بفرستند و وانمود کنند که این پیغام از طرف مایکروسافت ارسال شده است. مایکروسافت هرگز شخصا با شما برای حذف تهدیدات تماس نخواهد گرفت. این پیام ها از طرف کلاهبرداران ارسال می گردد و اگر شما به آن ها اجازه دهید از راه دور به کامپیوتر شما متصل شوند، آن ها می توانند اقدام به سرقت اطلاعات و پول شما کنند. هکرها همواره از هر راهی سعی بر فریب شما خواهند داشت. به سرقت رفتن اطلاعات شخصی یا دارایی یک فرد می تواند بدترین کابوس آن فرد باشد.

منبع: malwarebytes

ارسال نظر