اضافه کردن safe Mode به منوی بوت ویندوز ۱۰

راه اندازی کامپیوتر در حالت Safe Mode یکی از مهم ترین ابزار ها برای عیب یابی آن است.

اضافه کردن safe Mode به منوی بوت ویندوز ۱۰

کلیک - در حالت Safe Mode، کامپیوتر فقط با تعداد اندکی از فایل ها و درایور های پیش فرض راه اندازی می شود، بنابر این شما می توانید مشکل رایانه خود را پیدا کنید. اما به دلایلی دسترسی به Safe Mode در ویندوز های ۸ و ۱۰ دشوار شده است و ما در اینجا می خواهیم برای آن راه حلی ارائه کنیم.

قبل از عرضه ویندوز ۸ شما می توانستید با فشار دادن کلید F8 پیش از اجرای ویندوز به یک منوی بوت پیشرفته هدایت شوید. این منو قابلیت های عیب یابی مانند راه اندازی در حالت Safe Mode و راه اندازی ویندوز با آخرین پیکر بندی مناسب موجود (last known good configuration) را ارائه می کرد. با عرضه ویندوز ۸ این منو حذف شد و به جای آن یک منوی گرافیکی دیگر با اندکی تغییر در راه های دسترسی به تنظیمات و قابلیت های مورد نظر قرار گرفت.

خوشبختانه شما قادرید با استفاده از خط فرمان ویندوز (Command Prompt) حالت Safe Mode را در یک منو بوت قرار دهید که همواره هنگام راه اندازی کامپیوتر در دسترس است. همچنین اگر شما مایلید دوباره منویی شبیه منوی بوتی که با کلید F8 اجرا می شد را داشته باشید، برای این کار نیز شما را راهنمایی خواهیم کرد.

ورودی بوت چیست؟

یک ورودی بوت در واقع یک فایل حاوی تعدادی پارامتر است که تعریف می کند که چگونه یک سیستم عامل بارگذاری شود. وقتی شما روی سیستم خود ویندوز نصب می کنید، این سیستم عامل یک ورودی بوت استاندارد و پیش فرض ایجاد کرده که هر بار هنگام راه اندازی سیستم بارگذاری می شود. اگر آن ورودی بوت تنها ورودی بوت موجود روی سیستم شما باشد به صورت خودکار اجرا خواهد شد. ولی اگر شما روی سیستم خود دو یا چند ورودی بوت مختلف باشید (برای مثال هنگامی که روی رایانه خود چند سیستم عامل متفاوت نصب می کنید)، ویندوز یک منوی بوت به شما نشان داده و از شما می خواهد تا یکی از آن ها را برای بارگذاری انتخاب کنید.

برای اضافه کردن حالت Safe Mode به به ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ شما باید یک ورودی بوت جدید ایجاد کرده و آن را به صورت دلخواه تنظیم کنید. برای انجام این کار دو مرحله اساسی وجود دارد. ابتدا، شما می بایست با استفاده از خط فرمان یک کپی از ورودی بوت پیش فرض ویندوز تهیه کنید. سپس با استفاده از ابزار پیکربندی سیستم (System Configuration tool) آن را ویرایش کرده و گزینه های مورد نظر را به آن اضافه کنید.

گام اول: اضافه کردن گزینه Safe Mode به منوی بوت با استفاده از خط فرمان

در آغاز شما باید با استفاده از خط فرمان یک یا چند ورودی بوت با کپی کردن از ورودی بوت پیش فرض ایجاد کنید. بنابر این کلید های Windows+X را برای باز کردن منوی ابزار های مدیریتی فشار دهید و سپس روی (Command Prompt (Admin) کلیک کنید.

۳۲۵x407xadmin_menu.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.aUaa1hXgJi

در خط فرمان عبارت زیر را تایپ (یا کپی) کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید. این کد دستوری، ورودی بوت فعلی را کپی کرده و آن را "Safe Mode" نام گذاری می کند.

bcdedit /copy {current} /d "Windows 10 Safe Mode" ۱

۶۵۰x255xcreate_boot_entry-650x255.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Mb21QeXEJu

اگر تمایل داشته باشید می توانید ورودی های بوت دیگری نیز برای قرار دادن گزینه های دیگر در منوی بوت ویندوز ایجاد کنید. با استفاده از کد دستوری زیر می توانید یک ورودی برای گزینه Safe Mode with networking support (حالت Safe Mode با دسترسی به شبکه) ایجاد کنید.

bcdedit /copy {current} /d "Safe Mode with Networking" ۲

برای ساختن یک ورودی برای گزینه Safe Mode with a Command Prompt ( حالت Safe Mode با استفاده از خط فرمان) از کد دستوری زیر کمک بگیرید. این گزینه به جای باز کردن Safe Mode در حالت گرافیکی با استفاده از خط فرمان آن را باز می کند.

bcdedit /copy {current} /d "Safe Mode with Command Prompt" ۳

توجه داشته باشید که تفاوتی نمی کنید شما نام هر گزینه را با چه عبارتی تعیین کنید و بهتر است نام آن را طوری انتخاب کنید که بدانید آن گزینه برای چه موردی کاربر دارد. بنابر این شما می توانید در کد های دستوری بالا در قسمت نام هر عبارتی را که تمایل دارید جایگزین کنید.

گام دوم: گزینه های منوی بوت جدید خود را با استفاده از ابزار پیکربندی سیستم تنظیم کنید.

اقداماتی که تا به حال انجام دادیم به ساختن یک یا چند کپی از ورودی بوت فعلی محدود می شد. شما هنوز هیچ تغییراتی در آن ها ایجاد نکرده اید و اگر با استفاده از آن ها سیستم خود را بوت کنید مانند ورودی بوت پیش فرض ویندوز خواهد بود. برای ویرایش آن ها و رسیدن به هدف خود باید از ابزار پیکربندی سیستم یا همان System Configuration استفاده کنید. برای این کار روی استارت کلیک کرده و عبارت msconfig را تایپ کنید و سپس روی System Configuration کلیک کنید.

۳۲۵x528xrun_sysconfig.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.PFTQQ6e4Ud

در پنجره باز شده سربرگ Boot را انتخاب کنید. در این بخش شما قادرید تا ورودی بوت پیش فرض ویندوز و ورودی هایی که خودتان ایجاد کرده اید را ببینید.

۶۵۰x438xdelete_entry-650x438.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.1mo9ZbNH-l

اکنون روی ورودی جدیدی که خودتان برای دسترسی به Safe Mode ویندوز ۱۰ ساخته اید کلیک کنید. سپس گزینه "Safe boot" را تیک بزنید، و مطمئن شوید در زیر آن گزینه Minimal فعال باشد. همچنین از سمت راست پنجره گزینه "Make all boot settings permanent" را نیز اگر فعال نیست، فعال کنید. همچنین شما در این بخش می توانید مدت زمان معینی را تعیین کنید تا اگر در آن زمان مشخص گزینه ای در منوی بوت انتخاب نشد، سیستم به صورت خودکار بوت پیش فرض ویندوز را اجرا کند. این مقدار به صورت پیش فرض ۳۰ ثانیه است ولی شما می توانید عددی بین ۰ تا ۹۹۹۹ نیز به آن بدهید. همچنین اگر می خواهید این قابلیت غیر فعال شود و تا زمانی که شما ورودی بوت مورد نظر را انتخاب نکرده اید، اقدامی انجام نشود کافیست عدد ۱- را وارد کنید. در نهایت روی OK کلیک کنید.

در این زمان یک پیغام هشدار به شما نمایش داده می شود که لازم است با کلیک کردن روی دکمه Yes آن را تایید کنید.

۵۰۰x201xwarning-650x261.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.18oKyf-CfO

پس از این مرحله از شما خواسته می شود که کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد (restart) کنید، ولی شما با انتخاب گزینه "Exit without restart" این کار را به تعویق بیندازید تا بتوانید تنظیمات بیشتری روی ورودی بوت ایجاد شده انجام دهید.

  • اگر شما یک ورودی برای گزینه Safe Mode with Networking ایجاد کرده اید، کافیست مراحل گفته شد را یکبار برای آن تکرار کرده و در بخش تنظیمات به جای گزینه Minimal، گزینه "Safe boot" را انتخاب کنید.
  • اگر شما یک ورودی برای گزینه Safe Mode with Command Prompt ایجاد کرده اید، کافیست مراحل گفته شده را یک بار تکرار کرده و در بخش تنظیمات تنظیمات به جای گزینه Minimal، گزینه ""Alternate Shell" را انتخاب کنید.

پس از اتمام تنظیمات، برای تست نتیجه کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد (restart) کنید. پس از انجام این کار شما باید بتوانید پنجره ای با نام "Choose an operating system" (یک سیستم عامل انتخاب کنید) با گزینه هایی که وارد کرده اید، مشاهده کنید.

۶۵۰x461xboot_screen-650x461.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.WsI5vREuGf

نحوه حذف گزینه Safe Mode از منوی بوت

اگر تصمیم گرفتید تا ورودی های بوت ایجاد شده را حذف کنید، کافیست یک بار ابزار System Configuration را اجرا کرده و با کلیک کردن روی ورودی های ایجاد شده توسط خودتان و کلیک روی دکمه Delete آن ها را حذف کنید. مواظب باشید گزینه هایی را حذف کنید که قبلا خودتان آن ها را ایجاد کرده اید، چرا که در صورت حذف ورودی بوت پیش فرض سیستم عامل، کامپیوتر شما در هنگام راه اندازی با مشکل مواجه شده و ویندوز اجرا نخواهد شد.

منبع: howtogeek

ارسال نظر