معرفی نرم افزار کنترل سرعت فن در مک

رسانه کلیک - در این مطلب، دو نرم افزار کنترل سرعت فن در سیستم مک به نام های TG Pro و Macs Fan Control را بررسی می‌کنیم و لینک دانلود آن‌ها را قرار داده‌ایم. 

معرفی نرم افزار کنترل سرعت فن در مک

بسیاری از نرم افزارهای واسطه در اپ استور امکان مانیتور قطعات، چک کردن دمای هارد توسط تکنولوژی هوشمند و مرور سلامت کلی سیستم را به شما می‌­دهند. در این مطلب، ما تنها آن دسته از نرم­‌افزارهایی را بررسی می­کنیم که به طور خاص نرم افزار کنترل سرعت فن هستند.

1- نرم افزار کنترل سرعت فن Macs Fan Control

این نرم­افزار امکان مانیتور سرعت فن و دمای سنسورها را به شما می­دهد. بالای صفحه lunch مک خود، می­توانید سرعت فن آن را مشاهده کنید. اگرچه نرم­افزار کمکی برای کنترل سرعت فن لازم است، اما این رابط این نرم­افزار شهودی و جستجو در آن ساده است.

قسمت سمت چپ، نشان دهنده فن­ها و سرعت آن­ها بر حسب دور بر دقیقه است. در عین این حال، قسمت سمت راست دمای هر سنسور حرارتی را نشان می­دهد. برای کنترل فن، بر روی دکمه Custom موجود در کنار هر فن کلیک کنید و سپس نحوه کنترل آن را انتخاب کنید.

گزینه دور ثابت(Constant RPM) امکان کنترل دستی سرعت فن را به شما می­دهد. به این روش، فن با سرعت دلخواهی که شما برای آن تنظیم کردید، شروع به چرخش می­کند، فارغ از اینکه دمای سنسور چه عددی را نشان می­دهد.

اما در گزینه سنسور محور(Sensor-based) شما باید سنسور را انتخاب کنید و مشخص کنید که در چه دمایی سرعت فن افزایش پیدا کند.

نرم افزار کنترل سرعت فن

اگر شما متوجه دمای بالای CPU (بین 80 تا 90 درجه سانتی­گراد) خود شدید و فن­ها به درستی کار نکردند، ممکن است دستگاه شما دچار مشکل سخت­افزاری شده باشد. ویژگی­های اصلی این نرم­افزار رایگان هستند اما نسخه Pro آن به شما اجاره تنظیم پیش­فرض­های فن را می­دهد.

برای دانلود این نرم افزار روی این لینک کلیک کنید.

2- نرم افزار کنترل سرعت فن TG Pro

نرم افزار TG Pro یکی دیگر از نرم­افزار­هایی است که به شما امکان نگاه اجمالی به CPU، واحد پردازنده گرافیکی GPU و دمای هارد را همانند سلامت باتری و سایر پارامترهای سخت­افزاری می­دهد. همچنین شما قابلیت کنترل سرعت فن، عیب­یابی و تولید گزارش کامل از فن را به کمک این نرم­افزار خواهید داشت.

در عکس زیر، قسمت سمت چپ لیستی از سخت­افزار و قسمت راست صفحه سنسورهای مربوطه را نشان می­دهد. برای هر سنسور، شما دمای لحظه­ای و نواری که نشان دهنده محدوده دمایی بین 0-105 درجه سانتی­گراد است را مشاهده می­کنید. رنگ نوار بسته به محدوده دمایی مشخص شده، بین سبز، نارنجی و قرمز تغییر وضعیت می­دهد.

در قسمت مربوط به نمایش فن‌­ها (Fans)، سرعت فن نشان داده می­‌شود. از این قسمت شما می­توانید به آسانی نحوه کنترل سرعت فن را تغییر دهید. همانند نوار کنترل دما، رنگ نوار فن با توجه به سرعت فن تغییر می­کند. اگر شما به طور پیوسته شاهد سرعت بالای فن بودید، این برای شما علامت هشدار است.

نرم افزار کنترل سرعت فن

در پایین، قسمت عیب­‌یابی (Diagnostics) شما می­توانید اطلاعات باارزشی از آخرین خاموشی، سلامت فن و سلامت باتری را مشاهده کنید. در صورت وجود مشکل، دکمه Help شما را به قسمت اطلاعات بیشتر برای تعمیر فن هدایت می­کند.

برای دانلود این نرم افزار روی این لینک کلیک کنید.

ارسال نظر