چرا سلفی گرفتن بد است؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که سلفی گرفتن چه مضرات و مخاطراتی می‌تواند برای شما داشته باشد؟

چرا سلفی گرفتن بد است؟

کلیک - حدس بزنید چرا فضایی‌ها نباید بخواهند از سیاره ما دیدن کنند. یک دلیل واضح این است که کل سیاره به پست گذاشتن از سلفی‌های خود روی اینترنت مشغول است، بنا بر این اگر فضایی‌ها بیایند، به سختی به آن‌ها نگاهی انداخته می‌شود!

بگذارید اول به خوبی‌های سلفی نگاهی بیندازیم. خب، سلفی گرفتن نشان می‌دهد شما می‌توانید با یک اسمارت‌فون یا دوربین شبکه کار کنید. سپس باعث می‌شود لایک‌ها و کامنت‌های بیشتری در اکانت شبکه اجتماعی‌تان بگیرید. بالاخره، به همه نشان می‌دهد که شما چه شکلی هستید و نه، این واقعا خودشیفتگی نیست. همه تقصیرها را گردن نارسیس (فردی در اسطوره شناسی یونانی که با دیدن تصویر خودش در آب عاشق خودش شد) بیندازیم، باشد؟ او مدت‌ها قبل این جریانات را به راه انداخت و حتی یک اسمارت‌فون هم نداشت.

اما آیا مطمئن هستید که پست گذاشتن از سلفی‌ها یک فعالیت کاملا معصومانه و ارزنده است؟ چرا یک سلفی از خودتان، شما و دوست‌تان، شما و گربه‌تان در اینستاگرام پست نکنید؟ خب، اگر این کار افراطی در نظر گرفته می‌شود بنا براین زیان‌های بسیاری دارد، درست مانند دود کردن تعداد زیادی سیگار یا اعتیاد به الکل یا به کار. این هم پنج دلیل اصلی که چرا سلفی گرفتن می‌تواند خارج از کنترل شود:

۱.سلفی‌ها باعث به خطر افتادن حریم شخصی می‌شوند.

در حال حاضر فیس‌بوک از تکنولوژی تشخیص چهره استفاده می‌کند و برخی متخصصان بحث می‌کنند که این کار غیرقانونی است. این موضوع هشدار می‌دهد که بیندیشیم فیس‌بوک هر روز دارای ۳۵۰ میلیون عکس می‌شود. این عکس‌ها اطلاعات فوق‌العاده گران‌بهایی را در اختیار شرکت‌های تجاری و سایر بهره‌برداری‌ها قرار می‌دهد.

selfieguy

اما سازمان‌های اجرای قانون نظیر اف‌بی‌آی ممکن است به همه این داده‌ها برای شناسایی مجرمین و تروریست‌ها دسترسی داشته باشند. اما چهره‌نگار جدید ممکن است به زودی در ام‌تی‌ای‌ها و سایر اهداف مفید دیگر مثل باز کردن قفل آیفون‌تان و حتی پرداخت با کارت اعتباری استفاده شود.

ناسا هم از قافله عقب نمانده‌است. آن‌ها به شکل شگفت‌انگیزی می‌توانند عکس‌های ماهواره‌ای را با هر عکسی که در فضای بیرونی گرفته شده مطابقت دهند تا نقطه دقیق جایی را که عکس گرفته شده شناسایی کنند. در مورد عکس‌هایی که در فضای داخلی گرفته می‌شوند چطور؟ حالا ترسناک است!

اساسا نکته این است که هر کاری که با کامپیوترتان انجام می‌دهید یا دانلود می‌کنید رد دیجیتالی به جای می‌گذارد.

۲٫سلفی‌ها می‌توانند باعث اعتیاد شوند.

آیا سعی می‌کنید یک سلفی بی‌نقص برای اینستاگرام‌تان بگیرید؟ خیلی تلاش نکنید چون این کار می‌تواند اعتیادآور شود و شما ممکن است نسبت به آن اشتغال ذهنی پیدا کنید. مثال افراطی آن داستان دنی بومن (Danny Bowman) است که سرانجام‌اش به تلاش برای خودکشی ختم شد. دلیل ناامیدی او؟ او فقط نمی‌توانست بعد از ده ساعت سلفی گرفتن در روز، سلفی بی‌نقص‌اش را بگیرد. متوسط سلفی‌هایی که می‌گرفت ۲۰۰تا در روز بود. مادرش جان‌اش را نجات داد و او در حال گذراندن دوران توانبخشی است. او بلاخره دارد یاد می‌گیرد که بدون آیفون‌اش زندگی کند.

۳٫سلفی‌ها می‌توانند به روابط واقعی آسیب بزنند.

آیا می‌دانستید دوستان‌تان در دنیای حقیقی‌ می‌توانند از شما بیزار شوند فقط به دلیل این که سلفی‌های بسیار زیادی از خودتان می‌گذارید؟ این کار می‌تواند دوستی‌ها و روابط را خراب کند. این نتیجه تکان دهنده‌ای بود که از تحقیق پژوهشگران در دانشگاه ادینبرو حاصل شد. آن‌ها متوجه شدند که گذاشتن سلفی‌های زیاد می‌تواند تاثیر منفی بر سطح صمیمیت بگذارد.

۴.منتشر کردن سلفی‌های زیاد هنوز یک اختلال نیست.

آیا در مورد شوخی که در انجمن روان‌پزشکان آمریکا انجام شد شنیده‌اید؟ کسانی که این شوخی را انجام دادند بیانیه‌ای را پست کردند که ادعا می‌کرد «سلفتیش» (selfitis) یک اختلال جدید است. سه سطح بیماری از مرزی (حدود سه سلفی در روز)، تا سلفتیش مزمن، نقطه‌ای که تمام روز از خودتان سلفی می‌گیرید و آن‌ها را حداقل شش مرتبه در روز منتشر می‌کنید، وجود داشت. این شوخی به ویروسی تبدیل شد و مردم کم‌کم نگران شدند. به محض این که گرد و خاک این بحث فرونشست، فاش شد که فقط یک شوخی بوده‌است.

۵.سلفی‌ها تاکید زیادی بر ظاهر جسمانی دارند.

آیا این فوق‌العاده نبود اگر می‌توانستیم عکس‌هایی از صداقت، بردباری و مهربانی یک نفر در فیس‌بوک بگذاریم؟ اصلا. امروزه حتی وضعیتی برای سلفی گرفتن از پایین وجود دارد به نام «بلفی» bottom-selfie. در حال حاضر همه چیز بسیار جسمانی است و ارزش‌های انسانی در نظر گرفته نمی‌شوند.

اما این شور و شوق برای سلفی گرفتن ممکن است گرایش به خودشیفتگی را پنهان کند. در موارد شدید خودشیفتگی، آسیب عاطفی معمولا با جدایی یا رهاشدگی اتفاق می‌افتد. شخص نوعی سپر ایجاد می‌کند و سن عاطفی او از آن‌چه واقعه آسیب‌زا به وجود آورده است مسدود می‌شود. او به کلی مجذوب خود می‌گردد و معمولا از نظر هیجانی و اجتماعی منزوی است.

حالا، در صورتی که شک داشته باشید، چرا به جای گرفتن یک سلفی جدید از خودتان یک تست خودشیفتگی نمی‌گیرید؟

منبع:lifehack

ارسال نظر