چگونه لیست نرم افزار های نصب شده روی ویندوز را به دست آوریم؟

شما روی سیستم خود برنامه‌های زیادی نصب می‌کنید که دائما یا گاهی اوقات مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی به هر دلیلی مجبورید ویندوز خود را دوباره نصب کنید; نصب مجدد برنامه‌ها دردسر زیادی دارد و وقت زیادی از شما می‌گیرد و حتی ممکن است نصب برنامه‌هایی که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند را فراموش کنید.

چگونه لیست نرم افزار های نصب شده روی ویندوز را به دست آوریم؟

کلیک - شاید ایجاد لیستی از نرم افزارهای نصب شده قبل از نصب مجدد ویندوز کار را برای شما راحت‌تر کند. چندین راه برای انجام این کار وجود دارد. شما می‌توانید به انتخاب خود یکی از این راه‌ها را انتخاب و لیست خود را ایجاد کنید.

استفاده از بخش خط فرمان (Command Prompt)

اولین و راحت‌ترین راه برای ایجاد لیستی از برنامه‌های نصب شده، استفاده از بخش خط فرمان است. برای انجام این کار ابتدا دکمه ویندوز +R را بزنید، سپس حروف cmd را در کادر باز شده تایپ کنید و دکمه enter را بزنید.

۱۱۱۱۱۱

با این کار پنجره خط فرمان باز می‌شود سپس عبارت زیر را وارد کنید و پس از آن دکمه enter را بزنید. می‌توانید محل ذخیره لیست را در عبارت زیر تغییر دهید و درایو مورد نظر خود را وارد کنید.

wmic /output:D:\InstalledSoftwareList.txt product get name,version

۲۲۲۲۲

به محض اینکه دکمه enter را زدید، ویندوز سیستم شما را اسکن می‌کند و لیستی از نرم افزارهای موجود در قالب یک فایل متنی ایجاد می‌کند.

۳۳۳۳۳

استفاده از Power shell

اگر عادت دارید از Power Shell استفاده کنید، از این راه هم می‌توانید لیستی از نرم افزارهای موجود ایجاد کنید. برای انجام این کار باید دکمه ویندوز +R را بزنید و سپس عبارت powershell را تایپ کنید و پس از آن دکمه enter را بزنید.

حالا عبارت زیر را وارد کنید در این روش هم می‌توانید محل ذخیره فایل را تغییر دهید.

Get-WmiObject -Class Win32_Product | Select-Object -Property Name > D:\InstalledSoftwareList.txt

۴۴۴۴

همانطور که در فرمان بالا می‌بینید ما همچنان در حال استفاده از ابزار مدیریتی ویندوز (WMI) استفاده می‌کنیم. اگر ویندوز تمام برنامه‌های نصب شده را در لیست قرار نداده است، می‌توانید از فرمان زیر استفاده کنید در این روش هم می‌توانید محل ذخیره فایل را تغییر دهید.

Get-ItemProperty HKLM:\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\* | Select-Object DisplayName, DisplayVersion, Publisher, InstallDate | Format-Table -AutoSize > D:\InstalledSoftwareList.txt

۵۵۵۵۵

استفاده از نرم افزار CCleaner

اگر دوست ندارید از دو روش قبل استفاده کنید می‌توانید از CCleaner که ابزار محبوبی برای پاکسازی سیستم است، برای ایجاد لیست نرم افزارها استفاده کنید. برای انجام این کار ابتدا نرم افزار مذکور را نصب کنید و سپس این برنامه را از منوی Start اجرا کنید.

۶۶۶۶۶

هنگامی که نرم افزار اجرا شد سربرگ " uninstall " را از منوی Tools که در قسمت چپ قرار دارد، انتخاب کنید. در این قسمت اسامی تمام نرم افزارهای نصب شده را مشاهده می‌کنید. برای ایجاد لیستی از نرم افزارها کافی است بر روی گزینه " Save to text file " که در گوشه سمت راست صفحه قرار دارد، کلیک کنید.

۸۸۸۸۸

با این کار پنجره Save As باز می‌شود و برای ایجاد لیست تنها باید محل ذخیره فایل را انتخاب کنید و نام آن را وارد کنید و سپس روی گزینه Save کلیک کنید.

۹۹۹۹۹

استفاده از نرم افزار GeekUninstaller

برای ایجاد لیستی از نرم افزارها می‌توانید از این نرم افزار هم استفاده کنید. این نرم افزار رایگان است و نیازی به نصب ندارد و برای حذف نرم افزارهای نصب شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این کار برنامه را دانلود کنید، آن را از حالت فشرده خارج کنید و سپس آن را اجرا کنید.

هنگامی که نرم افزار را باز کردید تمام برنامه‌های نمایش داده شده را انتخاب کنید و سپس از گزینه " Save as HTML " برای ذخیره لیستی از نرم افزارها استفاده کنید.

۱۰۱۰

در پنجره باز شده محل ذخیره فایل را انتخاب کنید و سپس برای تکمیل کار روی گزینه " Save " کلیک کنید.

۱۱ ۱۱

منبع: maketecheasier

ارسال نظر