آموزش هارد به هارد کردن | چطور اطلاعات یک هارد را به هارد دیگر انتقال دهیم؟

اگر به هر دلیلی قصد استفاده از هارد جدید برای سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ خود دارید، برای انتقال اطلاعات خود به هارد جدید نیاز به انجام یک سری مراحل دارید. نحوه هارد به هارد کردن مستقیم اطلاعات در یک کامپیوتر با لپ‌تاپ متفاوت است. 

آموزش هارد به هارد کردن | چطور اطلاعات یک هارد را به هارد دیگر انتقال دهیم؟

نحوه هارد به هارد کردن اطلاعات در یک کامپیوتر

پیش از شروع مراحل، نام درایوهایی را که در هارد کنونی است و می‌خواهید به هارد جدید منتقل کنید، تغییر دهید. این کار برای تشخیص راحت‌تر آن‌ها انجام می‌شود. برای تغییر نام هر درایو کافی است روی آن راست کلیک کرده و با انتخاب PROPERTIES نام آن را تغییر دهید.

نکته مهم: دقت کنید که هاردها ۲ کابل دارند. یکی کابل پاور برای اتصال برق و دیگری کابلی که به مادربرد وصل می‌شود و می‌تواند کابل SATA یا کابل IDE باشد. کابل IDE نواری و دارای دو پورت اتصال است. اما کابل ساتا پورت اضافه ندارد.

۱. سیستم را خاموش کرده و در کیس را باز کنید.

۲. jumper هارد جدید را روی slave بگذارید. جامپر تکه سیمی است که اتصال بین دو نقطه را فراهم می‌کند و از طریق آن می‌توان SETTING یک قطعه سخت افزاری را به یک هارددیسک دیگر انتقال داد.

۳. در صورتی که کابل هارد شما IDE است از طریق پورت دوم می‌توانید هارد جدید را وصل کنید. اما اگر کابل ساتا است هارد جدید را باید با کابل ساتای دیگر به مادربورد متصل نمایید و به این شکل دیگر نیاز به تغییر جامپر برای شناسایی در سیستم و انجام عملیات هارد به هارد ندارید.

۴. با توجه به نوع فیش برق، از یکی از کابل های آزادی که از سمت پاور می آید برای برق هارد استفاده نمایید.
هشدار: از ایجاد تماس هارد با بدنه کیس و دیگر اجزای ان جلوگیری کنید. ترجیحا هارد را داخل کیس نصب کنید.

۵. حالا سیستم خود را روشن کنید.

۶. کلید F2 یا Delete را بزنید و به بایوس وارد شوید.

۷. شناسایی هارد دیسک جدید در سیستم باید بصورت اتوماتیک انجام شود. این نکته را در Standard Cmos Features چک کنید. اگر تنظیم نشده بود خودتان آن را در حالت اتوماتیک قرار دهید.

شناسایی هارد جدید

۸. حالا از بایوس خارج شده و بگذارید ویندوز بالا بیاید.

۹. پس از بالا آمدن ویندوز، به my computer بروید. چنانچه تعداد درایوهای شما افزایش یافته یعنی هارد جدید توسط سیستم شناسایی شده و کار به خوبی انجام شده است.

۱۰. حالا می‌توانید با خیال راحت اطلاعات خود را به هارد جدید منتقل کنید.

۱۱. پس از انتقال اطلاعات و تکمیل کار، وقت بازگرداندن هارد اصلی به وضعیت قبلی است. جامپر آن را نیز باید به حالت قبل برگردانید.

دقت کنید که این روش در صورتی است که یک کامپیوتر دارید. در صورتی که قصد انتقال اطلاعات از یک هارد به هارد دیگر در ۲ کامپیوتر را داشته باشید، با شبکه کردن کامپیوترها می‌توانید این کار را انجام دهید.

استفاده از دستگاه داک برای انتقال اطلاعات از هارد به هارد

استفاده از باکس نگهدارنده هارد، روش ساده دیگری برای هارد به هارد کردن اطلاعات در یک کامپیوتر است. این دستگاه قابلیت پشتیبانی clone است که با کمک آن می‌توانید آن بوردی که بالای باکس است را جدا کنید و به هارد وصل کنید. بعد با متصل کردن هارد به قسمت پایین دستگاه، هارد را با کابل USB به پورت USB دستگاه متصل نمایید.

دستگاه داک برای هارد به هارد

آموزش هارد به هارد کردن اطلاعات بین دو لپ تاپ

برای این مار باید عبارت Windows Easy Transfer را در قسمت جستجوی منوی استارت تایپ کنید. سپس آن را باز کرده و هارد هدف خود را که می‌تواند فلش مموری یا یک هارددیسک خارجی باشد، انتخاب نمایید. حالا گزینه No را برای عبارت This is My New Computer انتخاب کنید. حالا هارد دیسگ جدید را نصب نموده و اطلاعات خود را منتقل کنید.

همچنین بخوانید: در صورت اتمام فضای هارد PS5 چکار کنیم؟

ارسال نظر