چگونه یک کارت گرافیت سازگار را بشناسیم؟

بروز رسانی کارت گرافیک مشکل نیست. اما خریدن کارت گرافیک مناسبی که با رایانه شخصی شما کار کند و همچنین از لحاظ فیزیکی با کیس رایانه متناسب باشد، بسیار سخت است.

چگونه یک کارت گرافیت سازگار را بشناسیم؟

کلیک- در اینجا ما شیوه های تشخیص یک کارت گرافیک مناسب را برای شما به تفصیل توضیح خواهیم داد.

اگر شما عملکرد بیشتری می خواهید، مثلا اگر می خواهید آخرین بازی را با رزولوشن بالا (دقت بالا) و حداکثر کیفیت اجرا کنید، به کارت گرافیک مناسب و معقولی نیاز دارید. در اینجا توضیح می دهیم که کارت گرافیک متناسب و سازگار با سیستم را چطور می توان تشخیص داد. همینطور خواهید دید که چطور مطابق با یک راهنمای گام به گام، کارت گرافیک خود را ارتقا دهید.
بسیاری از رایانه های شخصی دارای گرافیک یکپارچه ای هستند که یا به صورت یک تراشه بر روی مادربرد قرار می گیرند و یا مانند یک قطعه ساخته شده در پردازنده (CPU) می باشند. رایانه های شخصی دیگر دارای کارت گرافیک اختصاصی می باشند که درون یک اسلات توسعه در مادربورد قرار می گیرند.

معمولا با تعیین پورتی که از طریق آن مانیتور خود را وصل می کنید، می توانید تشخیص دهید که رایانه شما از کدام یک از آن دو کارت گرافیک استفاده می کند. اگر آن پورت در میان پورت های دیگر مانند USB و اترنت (Ethernet) باشد، کارت گرافیک از نوع یکپارچه است. اگر آن پورت نسبت به سایر پورت های دیگر جدا باشد و پورت های دیگری وجود داشته باشد، مانند یک جفت خروجی DVI، HDMI یا پورت صفحه نمایش (Display port) احتمالا کارت گرافیک از نوع اختصاصی است.
در هر صورت کارت گرافیک هر کدام از این دو که باشد، شما برای هر دو به یک اسلات توسعه که اکسپرس PCI نامیده می شود و یک اسلات مکاتبه کننده در کیس و صفحه قابل جابه جایی که در آن اتصالات جهت تناسب با کارت گرافیکی اختصاصی قرار گرفته اند، نیاز دارید.
اسلات اکسپرس PCI را پیدا کنید
در بسیاری از رایانه های شخصی ، چند اسلات توسعه بر روی مادربرد وجود خواهد داشت. به طور معمول همه آنها PCI اکسپرس خواهد بود، اما برای یک کارت گرافیک شما به یک اسلات PCI اکسپرسx16نیاز دارید. سه نسخه از این اسلات وجود دارد. اما آن ها از پشت سازگارند، بنابراین کارت گرافیک ۳٫۰ اکسپرس PCI مدرن در یک مادربرد با یک اسلات x162.0PCI اکسپرس کار خواهد کرد. این مادربورد دارای دو اسلات x16PCI اکسپرس می باشد. استفاده از یکی از بالاترین آن ها رایج ترین می باشد. اما اگر در حال اتصال دو کارت بر روی nVidia SLI یا راه اندازی تکنولوزی AMD Crossfire باشید، به هر دو آن نیاز خواهید داشت. قبل از سرمایه گذاری در یک جفت از کارت ها، استاندارد پشتیبانی مادربردتان را بررسی کنید.

طول و ارتفاع
کارت های گرافیک قدرتمند بیشتر تمایل به داشتن فن های بزرگی دارند که آن ها را خنک نگه دارد تا ضخامت ارتفاع یک کارت دو برابر شود. مسیر اکثر رایانه های شخصی مشخص است، این بدین معنی است که اجتماع فن ها به جای اینکه در زیر کارت قرار بگیرند، در بالای آن خواهند بود؛ بنابراین شما یک اسلات استفاده نشده و یک صفحه که به طور مستقیم زیر اسلات x16 PCI اکسپرس قرار گرفته باشد، نیاز خواهید داشت.
به علاوه، شما به اندازه گیری فاصله میان یک صفحه و هر نوع قطعه ای که بر روی کارت گرافیک طویلی مسدود شده اند، که در جلوی کیس تان قرار دارد، نیاز دارید. فراموش نکنید که برخی از این کارت ها به جای اینکه سوکت قدرتشان در طرفین قرار داشته باشد، بر روی لبه پشت آن ها می باشد. بنابراین شما می بایست برای متناسب شدن کارت انتخابی خود، حدود ۳۰-۴۰mm به طول کارت بیفزایید.

۴
اگر مطمئن نیستید که طول آن کارت چقدر است، از تولید کننده یا فروشنده آن سوال کنید و یا سعی کنید در بازار شخصی را پیدا کنید که قبلا آن کارت را داشته است و می تواند بگوید که طول آن تا چه اندازه خواهد بود.

قدرت مورد نیاز
حتی اگر شما اسلات x16 PCI Express و مقدار زیادی فضا داشته باشید، برای اکثر کارت های گرافیکی به قدرت بیشتری نیاز خواهید داشت. به احتمال زیاد منبع تغذیه شما رابط های قدرت PCI-E دارد.
این رابط ها معمولا به رنگ سیاه و سفید هستند که به عنوان PCI-E مشخص شده اند و شش پین در اندازه ۳*۲ دارند.
اگر PSU شما آن را نداشته باشد، شما می توانید آداپتور که به قدرت چهار پینه استاندارد و یا رابط های SATA متصل است را خریداری کنید.توجه داشته باشید که کارت های گرافیکی که نیاز به دو قدرت رابط PCI اکسپرس دارند، به سرهای مختلف منبع تغذیه ۱۲v متصل شوند. در اکثر PCUSها این بدین معناست که اتصالات هر یک از دو آداپتور به زنجیره گل مروارید مختلف رابط قدرت متصل شوند نه به یک حلقه مشابه.

نهایتا مطمئن شوید که بالای منبع تغذیه تان فضای کافی وجود داشته باشد که اجزاء موجود بتوانند از کارت گرافیک جدیدتان انرژی دریافت کنند.
این می تواند تزویری برای کارکردن باشد، اما این یک قاعده سرانگشتی است که کارت های گرافیکی حداقل به ۶۰۰WPSU نیاز خواهند داشت.این اشتباه است که فرض کنیم یک PSU قادر است که حداکثر قدرت خود را به طور مداوم ارائه دهد؛ اگر اجزاء سیستم شما بیش از ۸۰% ماکزیمم PSU را بکشند، مطمئن می شوید که به مشکلاتی بر می خورید.
باز هم با جست و جو آنلاین، بررسی این موضوع که کارت های گرافیکی با توجه به مشخصاتشان چه مقدار توان می کشند، نسبتا آسان است.

منبع:pcadvisor

ارسال نظر