معرفی هفت ترفند برای افزایش سرعت گوگل کروم

ممکن است نظر بسیاری از کاربران این باشد که گوگل کروم بهترین مرورگر است. این مرورگر قطعا محبوب‌ترین مرورگر جهان است زیرا بیش از نیمی از کاربران جهان از آن استفاده می‌کنند؛ اما اگر گاهی اوقات قسمت‌های مختلف آن بررسی نشود، می‌تواند سرعت کامپیوتر شما را اهسته کند.

معرفی هفت ترفند برای افزایش سرعت گوگل کروم

کلیک - تب‌های مختلف، افزونه‌های غیر قابل اعتماد، پلاگین‌هایی (ابزار جانبی) با فعالیت زیاد می‌توانند باعث شوند احساس کنید در حال کار کردن با کامپیوتری بسیار قدیمی هستید.

در این مطلب قصد داریم شما را با هفت ترفند کنترل کردن گوگل کروم آشنا کنیم که تاثیر این اپلیکیشن را بر روی کامپیوتر کاهش می‌دهد و باعث افزایش سرعت آن می‌شود.

حذف هر گونه پلاگین بدون استفاده

۱۱۱

یکی از آسان‌ترین کارها برای افزایش سرعت این مرورگر ، حذف هر گونه پلاگین بدون استفاده است. برای انجام این کار عبارت chrome://plugins را در نوار آدرس مرورگر وارد کنید و سپس دکمه اینتر را بزنید. سپس می‌توانید تمام پلاگین‌های مورد نظر خود را غیر فعال کنید

اگر صفحه‌ای نیازمند فعال کردن پلاگین غیر فعال خاصی باشد، به جای بخش صوت و یا ویدیو، پیامی را نشان خواهد داد.

اجرای پلاگین‌های باقی‌مانده توسط خود کاربر

۲۲۲

می‌توانید برای کاهش تاثیر پلاگین‌های باقی‌مانده بر روی گوگل کروم، آن‌ها را نیز تحت کنترل خود در آورید. می‌توانید پلاگین‌ها را طوری تنظیم کنید که مواردی که نیازمند پلاگین هستند، مانند محتوای فلش، بدون اجازه شما بخش نشوند.

افزونه‌های بسیار زیادی برای انجام این کار وجود دارد اما فعال کردن تنظیمات مربوط به کنترل کردن پلاگین‌ها در گوگل کروم بسیار راحت است.

در منوی تنظیمات گوگل کروم روی گزینه "Show advanced settings" کلیک کنید و سپس در بخش Privacy روی گزینه Content settings کلیک کنید و در نهایت در بخش Plug-ins روی گزینه Let me chose when to run plug-in content کلیک کنید.

پس در مواقعی که چیزی شبیه محتوای فلش شروع به ظاهر شدن کرد، اگر می‌خواهید آن را ببینید، تمام کاری که باید انجام دهید این است که روی آن راست کلیک کنید و گزینه Run this plug-in را انتخاب کنید.

حذف یا غیرفعال کردن افزونه‌های غیر ضروری

۳۳۳

افزونه‌ها بهترین ابزار گوگل کروم هستند اما هر کدام از آن‌ها امکانات بی موردی را به مرورگر اضافه می‌کنند که موجب اشغال فضای زیادی از حافظه رم کامپیوتر و کند شدن آن می‌شوند.

روی منوی تنظیمات گوگل کروم کلیک کنید، سپس گزینه More tools را انتخاب کنید و پس از آن روی گزینه "Extentions" کلیک کنید و یا می‌توانید عبارت chrome://extensions را در نوار آدرس مرورگر وارد کنید. پس از ورود به این بخش به راحتی می‌توانید با برداشتن تیک گزینه "Enabled" افزونه مورد نظر خود آن را غیر فعال کنید و یا با کلیک کردن روی آیکون سطل آشغال کنار گزینه‌ Enabled، آن را به طور کامل حذف کنید.

هر زمان که متمایل بودید می‌توانید دوباره افزونه مورد نظر خود را فعال کنید. زیرا ممکن است گاهی اوقات به افزونه خاصی مانند افزونه گرفتن اسکرین شات کامل از کل صفحه نیاز پیدا کنید. شما می‌توانید افزونه‌های حذف شده را دوباره به راحتی از کروم وب استور (فروشگاه اینترنتی افزونه‌های گوگل کروم) دریافت و آن‌ها را نصب کنید.

تعلیق کردن تب‌ها

۴۴۴

هنگامی که یک یا دو تب باز باشد، گوگل کروم به راحتی قابل مدیریت است، اما وقتی که ۱۰ تب همزمان با یکدیگر باز باشند، به دلیل اینکه میزان بسیار زیادی از حافظه رم اشغال می‌شود، حتی قدرتمند‌ترین کامپیوترها هم با مشکل کاهش سرعت روبرو می‌شوند.

در رابطه با مدیریت تب‌های باز شده دو روش وجود دارد.

افزونه‌هایی همچون The Great Suspender این امکان را فراهم می‌کند که افزونه مورد نظر را بدون نیاز به بستن، به حالت تعلیق درآورید و در صورتی که از آن استفاده‌ نمی‌کنید، پس از مدت زمان خاص آن را به طور کامل از حافظه موقت کامپیوتر پاک کنید. می‌توانید با کلیک کردن بر روی تب تعلیق شده آن را به سادگی فعال کنید. با این کار محتوای تب‌های مختلف را از دست نمی‌دهید و فقط مانع کاهش بسیار زیاد سرعت کامپیوتر به دلیل اشغال فضای زیاد رم توسط تب‌های مختلف می‌شوید.

عیب این روش این است که اگر سایت مورد نظر تغییر کند و یا اینترنت قطع شود، نمی‌توانید تب‌های تعلیق شده را بازیابی کنید. افزونه The Great Suspender می‌تواند سایت‌های مورد نظر شما را مسدود کند و یا در صورتی که تغییری در تب خاصی مانند اضافه شدن متن جدیدی به آن رخ دهد، می‌تواند تب مورد نظر را از حالت تعلیق خارج کند. جلوگیری از تعلیق شدن تب خاصی به صورت موردی، نیز یکی دیگر از ویژگی‌های The Great Suspender است.

ایجاد کش‌های (حافظه موقت) ذخیره شده در مرورگر

۵۵۵

شما می‌توانید به جای تعلیق کردن تب‌های مختلف برای کاهش سرعت، از افزونه‌های TabCloud+ و Session Buddy برای ذخیره کردن تمام تب‌ها به صورت همزمان استفاده کنید. سپس می‌توانید تمام تب‌ها را با هم ببندید که باعث می‌شود یک مرتبه حافظه بسیار زیادی از رم آزاد شود.

زمانی که می‌خواهید از تب‌های ذخیره شده استفاده کنید، می‌توانید تب‌های ذخیره شده را در پنجره مرورگر به همان ترتیب قبلی بارگزاری کنید. عیب The Great Suspender در این روش نیز مشاهده می‌شود و تمام تب‌ها از نو بارگزاری می‌شوند. بنا براین در صورتی که چیزی تغییر کرده باشد و یا سایت مورد نظر در دسترس نباشد، نمی‌توانید تب مورد نظر را بازیابی کنید.

غیر فعال کردن ویژگی ذخیره اطلاعات موقت در پس زمینه مرورگر (background prefetching)

۶۶۶

شما با غیر فعال کردن ویژگی ذخیره خودکار اطلاعات موقت در پس زمینه گوگل کروم که برای استفاده‌های بعدی کاربر برای بارگزاری صفحات جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توانید فضای زیادی را از حافظه رم کامپیوتر آزاد کنید و به این ترتیب سرعت کامپیوتر خود را افزایش دهید.

برای غیر فعال کردن این ویژگی به منوی تنظیمات گوگل بروید ، سپس روی گزینه Show advance settings کلیک کنید و پس از آن در بخش Privacy تیک گزینه Use prediction service to load pages more quickly را بردارید.

این کار موجب کندی مرورگر می‌شود اما در عوض با کاهش بار گوگل کروم روی کامپیوتر، سرعت آن را افزایش می‌دهد. این ترفند فقط برای کامپیوترهایی که سرعت آن‌ها بسیار پایین است، توصیه می‌شود.

استفاده از سرویس ذخیره کننده اطلاعات

۷۷۷

اگر کندی سرعت اینترنت باعث کاهش سرعت مرورگر شما شده است، سرویس ذخیره کننده اطلاعات گوگل تحت عنوان Google's Data Saver می‌تواند به شما کمک کند.

این سرویس تمام ترافیک کدگزاری نشده اینترنت را از طریق سیستم فشرده سازی در اختیار سرورهای گوگل قرار می‌دهد و گوگل آن‌ها را میزبانی می‌کند. این کار موجب می‌شود مرورگر در هر صفحه اطلاعات کمتری دانلود کند و در نتیجه در مواقع کندی سرعت اینترنت، سرعت آن افزایش پیدا کند.

این کار موجب کاهش مصرف کلی مرورگر نیز می‌شود و برای کاربرانی از اشتراک اینترنت محدود استفاده می‌کنند، می‌تواند مفید باشد.

برای استفاده از سرویس Data Saver باید افزونه مربوط به آن را در مرورگر خود اضافه کنید. اما باید بدانید در صورتی که از این سرویس استفاده کنید، تمام صفحات باز شده فاقد اتصال امنیتی HTTPS، توسط گوگل مشاهده می‌شوند.

ارسال نظر