آموزش محدود کردن دسترسی نویسندگان در وردپرس

امروزه با گسترش اینترنت بر تعداد وبلاگ‌ها و سایت‌های اینترنتی روزبه‌روز افزوده می‌شود. هرچه بر تعداد وب‌سایت‌ها افزوده می‌شود، نیاز به وجود چندین نویسنده نیز برای وب‌سایت ضروری‌تر می‌شود و مدیریت بر عملکرد نویسندگان و آنچه به‌عنوان محتوا در وب‌سایت قرار می‌گیرد، برای مدیر سایت لازم و ضروری است.

آموزش محدود کردن دسترسی نویسندگان در وردپرس

کلیک- اگر در حال حاضر دارای وبلاگی هستید که چند نویسنده می‌توانند برای آن مطلب بنویسند و امکان قرار دادن مطلب در سایت وردپرسی شما را دارند، یکی از کارهایی که برای تمرکز بیشتر بر روی فعالیت‌ها و نوشته‌های نویسندگان وب‌سایت می‌توانید انجام دهید، مدیریت نویسندگان و وب‌سایت است. اگر نیاز است که نویسندگان وب‌سایت فقط بتوانند در چند زمینه خاص بر روی وب سایت مطلب قرار دهند و یا دسترسی آن‌ها به سایر عنوان‌ها را محدود کنید، در این آموزش گام‌به‌گام با ما همراه باشید. لازم به توضیح است این آموزش فقط مخصوص کار با نرم‌افزار مدیریت محتوا وردپرس است و تنها برای وب‌سایت‌هایی کاربرد دارد که با این سیستم مدیریت محتوا ساخته شده‌اند.

محدود کردن دسترسی نویسندگان به دسته‌های مختلف با استفاده از افزونه Author Category

برای محدود کردن دسترسی نویسندگان در انتخاب دسته‌های مختلف محتوا در وردپرس، نیاز به استفاده از افزونه‌ای به نام Author Category دارید. ابتدا پیشخوان مدیر وردپرس را باز کنید و در قسمت افزونه‌ها، روی گزینه افزودن کلیک کنید و در قسمت جستجوی افزونه‌ها به دنبال افزونه Author Category بگردید و نصب کنید. به‌محض نصب شدن افزونه بر روی گزینه فعال‌سازی افزونه کلیک کنید تا افزونه فعال شود.

wp-restrict-authors-AC-activate-plugin

بعد از فعال‌سازی افزونه، می‌توانید به‌راحتی دسترسی نویسندگان را به دسته‌های گوناگون از طریق پروفایل نویسنده محدود کنید. برای این کار، روی گزینه کاربران رفته و سپس گزینه همه کاربران را انتخاب کنید.

wp-restrict-authors-select-all-users1

با انتخاب این گزینه لیست تمام نویسندگان وب‌سایت ظاهر می‌شود. از این لیست می‌توانید روی نام نویسندگانی که می‌خواهید محدود شوند را انتخاب کنید و سپس روی گزینه ویرایش یا Edit کلیک کنید.

wp-restrict-authors-AC-click-edit

با انتخاب گزینه ویرایش، صفحه نویسنده موردنظر باز می‌شود. در انتهای صفحه قسمتی به اسم دسته‌بندی نویسنده یا Author Category را خواهید کرد. در این قسمت می‌توانید دسته‌بندی‌هایی که نویسنده نباید به آن‌ها دسترسی داشته باشد را انتخاب کنید. بعد از انتخاب دسته‌های موردنظر بر روی گزینه به‌روزرسانی کاربر یا Update User کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند. در مثال زیر ما دسترسی نویسنده به دودسته محدود شده است.

wp-restrict-authors-AC-select-categories

از این به بعد هر موقع نویسنده وب‌سایت بخواهد مطلب یا محتوایی در سایت درج کند فقط می‌تواند برای دسته‌بندی‌هایی که مجاز است مطلب قرار دهد.

wp-restrict-authors-author-category-in-action

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، اگر برای کاربر خاص چندین دسته را محدود کنید، افزونه به‌طور پیش‌فرض تا زمانی که نویسنده مطلب جدیدی را در سایت قرار ندهد، تمام گزینه‌ها را علامت‌دار می‌کند. اگر می‌خواهید این تنظیمات پیش‌فرض را تغییر دهید می‌توانید از منوی کاربران گزینه دسته‌بندی کاربر یا Author Category را انتخاب کنید.

wp-restrict-authors-select-author-category1

در پنجره بازشده گزینه انتخاب نشدن به‌صورت پیش‌فرض یا Check none by default را انتخاب کنید.

wp-restrict-authors-check-none-by-default

افزونه دیگری که برای محدود کردن دسترسی کاربر به دسته‌بندی‌های مختلف وجود دارد افزونه Restrict Author Posting Plugin است. از این افزونه می‌توانید تنظیماتی مشابه تنظیمات بالا برای دسترسی کاربر به دسته‌بندی‌ها انجام دهید. مزیت استفاده از این افزونه این است که نیازی به صفحه تنظیمات اضافه‌تر ندارید و از طرفی می‌توانید دسترسی کاربران را فقط محدود به قرار دادن محتوای چندرسانه‌ای و نه متن کنید. مراحل نصب و فعال‌سازی افزونه شبه به مراحل نصب و فعال‌سازی افزونه Author Category است.

wp-restrict-authors-RAP-activate-plugin

بعد از نصب و فعال‌سازی افزونه، می‌توانید تنظیمات محدودسازی کاربر یا نویسنده را از طریق صفحه پروفایل مربوط انجام دهید. برای باز کردن صفحه پروفایل کاربر از منوی کاربران یا usersگزینه All Users را انتخاب کنید تا صفحه پروفایل کاربر موردنظر باز شود.

wp-restrict-authors-RAP-click-edit

در انتهای صفحه می‌توانید قسمت مربوط به محدودسازی دسترسی کاربران یا نویسندگان را مشاهده کنید. از منوی بازشده در این قسمت می‌توانید تمام دسته‌بندی‌های موردنظر ا انتخاب کنید.

wp-restrict-authors-RAP-select-categories1

اگر می‌خواهید کاربر نتواند محتوای چندرسانه‌ای بر روی وب‌سایت قرار دهد، گزینه مربوط به محدودسازی کابر برای قرار دادن محتوای چندرسانه‌ای یا Restrict using his/her own files in media را علامت‌دار کنید.

wp-restrict-authors-restrict-media

وقتی تنظیماتی را که خواستید انجام دادید، روی گزینه به‌روزرسانی کاربر یا Update User کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود. با این کار کاربر و نویسنده می‌تواند فقط برای دسته‌هایی که در آن‌ها محدود نشده است، مطلب قرار دهد.

wp-restrict-authors-RAP-in-action2

ارسال نظر