تمام آنچه که باید درباره جیلبریک iOS های ۱۰، ۹٫۳٫۲ و ۹٫۲ بدانید

بر روی اندروید با روت کردن مشکل حل می‌شود اما اگر شما یک کاربر وسواسی iOS  هستید، ما سیستم عامل اپل را برایتان جیلبریک می‌کنیم و این سیستم عامل بعد از آن قطعا مورد علاقه شما خواهد بود.

تمام آنچه که باید درباره جیلبریک iOS های ۱۰، ۹٫۳٫۲ و ۹٫۲ بدانید

کلیک- برای کسانی که تازه کار هستند، به طور خلاصه توضیح می دهیم که جیلبریک چیست. به عبارت ساده، جیلبریک یعنی عمل از بین بردن محدودیت های iOS با استفاده از تعداد زیادی از نرم‌افزارهای سو استفاده گر (exploit). این کار به شما اجازه می‌دهد تا به سیستم فایل ریشه‌ای یک دستگاه iOS داده شده دست پیدا کنید، نرم افزارهای تائید نشده و یا نرم افزارهایی را که بین دستگاه‌ها مبادله می‌شوند (برای مثال از طریق بلوتوث یا NFC) نصب کنید، و نهایتاً رابط کاربری میانجی iOS را به طریقی عادت دهید تا دستگاه اپلی شما اجازه هر تغییر عجیبی را صادر کند. در حالی که DMCA به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه خود را در حال حاضر جیلبریک کنید، اپل از شما می‌خواهد که این کار را انجام ندهید. جیلبریک کردن می‌تواند گارانتی شما را به خطر بیندازد و تمام برنامه‌های سو استفاده گر بلافاصله بعد از جیلبریک کردن و بعد از آن که توسط جامعه جیلبریک آزادسازی شدند دوباره به درستی کار می کنند. حتی امروزه و در سال ۲۰۱۶ و در بهترین شرایط نیز این روند کمی نا مطمئن است.

اما ما قرار نیست این کار را قضاوت کنیم، دستگاه شما با قوانین خودتان اداره می‌شود. در حال حاضر، به هر حال نمی‌توانید iOS های جدیدتر از iOS 9.1 را جیلبریک کنید. همان نسخه ای که در ماه مارس توسط پانگو (Pangu) جیلبریک شد.

هنوز نمی توانید iOS نسخه های ۹٫۲، ۹٫۳٫۲ و یا ۱۰ بتا را جیلبریک کنید

پانگو یکی از دو گروهی که در عرصه جیلبرک کردن بیش‌ترین محبوبیت را دارند، اکنون به سختی در حال کار کردن بر روی یافتن راهی برای جیلبریک کردن iOS 10 است. به نظر می‌رسد که آینده جیلبریک کردن به شدت به خطر افتاده است. به لطف "Rootless" نسخه a.k.a که آینده امنیت اپل را تأمین می‌کند و در macOS در سال ۲۰۱۵ توسط اپل معرفی شد و به وضوح در نسخه iOS 10 در سال جاری توسط "حفاظت از درستی سیستم" (System Integrity Protection) مورد استفاده قرار گرفته است، جیلبریک کردن در شرایط بدی به سر می برد. این اتفاق حتی آن دسته از کاربران فهیم را که با بهره گیری از امتیازات مدیریت، دنبال "زیر آبی رفتن" و پیدا کردن راه در رو هستند حفظ کرده و تنها فایل‌ها و برنامه‌های معینی را تحت iOS در اختیارشان می‌گذارد. اما...

نوری از دور دیده می‌شود

گرچه برنامه‌های سو استفاده گر (exploit) مربوط به iOS جدید به این زودی در دسترس نخواهند بود، برخی عکس‌های لو رفته ایده‌ای از یک به روز رسانی را از تلاش‌های پانگو درباره هک کردن iOS 10 ارائه داد.‌ اکسپلویت های مشخصی در iOS 10 نسخه بتا۱ طبق برخی گزارش‌ها اجازه جیلبریک کردن آخرین تولیدات اپل را به تیم پانگو داد. همان‌طور که از عکس پیدا است، پانگو جیلبریکی را در مورد گوشی تلفن همراه تحت iOS 10 نشان داد. با نشان دادن Cydia که باز و در حال اجرا بود در نمایشگاه اخیر MOSEC (کنفرانس امنیت همراه) که در چین طی هفته گذشته برگزار شده بود. با این حال، اکسپلویت‌هایی که اجازه ورود آسان به نخستید نسخه بتا را ایجاد می‌کنند، توسط مهندسان نرم افزار اپل قفل گذاری شده اند و طبق گزارش های ارائه شده در نسخه iOS 10 beta2 هیچ جایی نخواهند داشت.

پس راه نفوذ ممکن برای iOS 10 چیست؟

در یکی از اولین نسخه‌هایی که وارد بازار خواهند شد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که جیلبریکی که واقعا کار کند بعد از ارائه رسمی iOS در پاییز رخ خواهد داد. پس از آن که اپل کم و کاستی‌های آن را ارزیابی کرد، باید منتظر گام بعدی بمانیم.

در مورد iOS 9.3.2 چطور؟

در اوایل جولای شایعاتی مبنی بر این که پانگو به زودی جیلبریک مخصوص به iOS 9.3.2 را ارائه می‌دهد وجود داشت. اما تا کنون هیچ خبر رسمی از پانگو در این مورد به گوش نرسیده است. اجازه بدهید امیدوار باشیم که این امکان طی چند هفته آینده منتش شود.

ارسال نظر