چگونه مشکل پیکسل‌های سوخته مانیتور را برطرف کنیم؟

پیکسل گیر کرده یا سوخته یکی از مشکلاتی است که ممکن است در صفحه نمایش وسایل گوناگون به وجود آید و باعث می‌شود رنگ پیکسل گیر کرده ثابت باقی بماند و پیکسل سوخته اصلا عمل نکند. 

چگونه مشکل پیکسل‌های سوخته مانیتور را برطرف کنیم؟

کلیک - آیا می‌دانید در دستگاه‌های اندرویدی پیکسل‌های سوخته یا گیر کرده را به راحتی می‌توان تشخیص داد و یا حتی مشکل آن‌ها را برطرف کرد؟ اپلیکیشن رایگان Dead Pixel Detect And Fix که قابل اجرا بر روی اندروید ۲٫۲ و بالاتر است، به همین منظور طراحی شده است.

استفاده از رابط کاربری و ویژگی‌های این اپلیکیشن رایگان بسیار راحت است و همانند هر اپلیکیشن دیگری از راهنمایی برای استفاده کاربر از آن، برخوردار است. این اپلیکیشن این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که با استفاده از رنگ‌های مختلف که در یک دایره قرار دارند، پیکسل‌های گیر کرده و سوخته را تشخیص دهند و نسبت به برطرف کردن مشکل آن‌ها اقدام نمایند. کاربر در این اپلیکیشن برای انجام این کار می‌تواند از شش رنگ مختلف استفاده کند. عملکرد این نرم افزار اصلا پیچیده نیست و تنها با خاموش و روشن کردن پیکسل‌ها مشکل آن‌ها را برطرف می‌کند.

Dead-vs-stuck-pixel

نمونه‌ای از پیکسل گیر کرده و پیکسل سوخته

قدم اول: دانلود و نصب اپلیکیشن - به گوگل پلی استور مراجعه کنید و یا از اپلیکیشن‌ آن بر روی گوشی اندرویدی خود استفاده کنید. پس از جستجوی برنامه آن را دانلود و نصب کنید و پس از باز کردن برنامه با گروهی از رنگ‌ها مانند حالت کالربار در تلویزیون‌ها مواجه می‌شوید.

قدم دوم: تشخیص پیکسل معیوب - ابتدا برای دسترسی به منوی اصلی اپلیکیشن، گزینه DETECT را انتخاب کنید. پس از آن گزینه Colors را که در گوشه سمت چپ بالای صفحه قرار دارد، انتخاب کنید و در دایره رنگ‌ها هر شش رنگ را به طور جداگانه امتحان کنید (رنگ‌ها شامل قرمز، سبز، آبی، خاکستری، سیاه و سفید می‌شود) و یا می‌توانید گزینه Custom را در بالای صفحه انتخاب کنید و یک رنگ را از میان مجموعه رنگ‌های موجود انتخاب کنید. در صورتی که رنگ یک نقطه از صفحه نمایش با رنگ سایر نقاط تفاوت داشته است، آن نقطه یک پیکسل معیوب گیر کرده یا سوخته است. رنگ‌ها را در دایره با انگشت خود بچرخاند و در صورت مواجه شدن با یک پیکسل معیوب مکان آن را به خاطر بسپارید.

قدم سوم: برطرف کردن مشکل پیکسل معیوب - برای انجام این کار به صفحه اصلی اپلیکیشن بازگشته و گزینه "FIX IT" را انتخاب کنید. پس از آن وارد منوی اصلی اپلیکیشن می‌شوید. سپس گزینه Fix it را بزنید. پس از انجام این کار، چرخش رنگ‌ها که در حالت پیش‌فرض به مدت ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، آغاز می‌شود (با انتخاب گزینه Setting در منوی اصلی می‌توانید مدت زمان انجام این کار را تغییر دهید. اجازه دهید روند برطرف کردن مشکل پیکسل‌ها، ۲۰ دقیقه و یا بیشتر انجام شود.

قدم چهارم: بررسی نتیجه - هنگامی که روند برطرف کردن مشکل پیکسل‌های معیوب به پایان رسید، به صفحه اصلی باز گردید و دوباره گزینه DETECT را انتخاب کنید و دوباره مجموعه رنگ‌های مختلف را باز کنید. همان رنگ‌ها را در دایره رنگ‌ها انتخاب کنید و ببینید آیا مشکل پیکسل‌های معیوب برطرف شده است یا نه.

dead-pixel-detect-and-fix-thumb-720x720

برطرف کردن مشکل پیکسل‌های معیوب با فشار دادن آن‌ها

ممکن است استفاده از روش فشار دادن پیکسل‌های معیوب برای برطرف کردن مشکل آن‌ها، یک کار ابتدایی و بیهوده به نظر برسد، اما باید بدانید که این کار می‌تواند به برطرف کردن مشکل پیکسل‌های گیر کرده یا سوخته کمک کند. البته به یاد داشته باشید که این کار ممکن است مشکل را بدتر کند؛ پس باید آن را با احتیاط انجام داد. شما هم می‌توانید این روش را برای انواع مختلفی از نمایشگرها در اندازه‌‌های مختلف به کار بگیرید و برای برطرف کردن مشکل پیکسل‌های گیر کرده یا سوخته از آن استفاده کنید.

قدم اول: تشخیص پیکسل‌ معیوب - ابتدا محل دقیق پیکسل گیر کرده یا سوخته را پیدا کنید و آن را به خاطر بسپارید.

قدم دوم: انتخاب یک شی برای فشار دادن پیکسل - ابزار مخصوصی برای انجام این کار وجود ندارد و شما می‌توانید از هر وسیله‌ای که دارای نوک تیزی نباشد و لبه آن باریک باشد، مانند مداد پاک کن، درپوش خودکار و یا یک قلم دیجیتالی برای وارد کردن فشار بر روی نقاط خاصی از صفحه نمایش استفاده کنید.

قدم سوم: پوشاندن نوک شی مورد نظر - بهتر است برای جلوگیری از آسیب دیدن صفحه نمایش، نوک شی مورد نظر خود را با پارچه‌ای نمناک که باعث ایجاد خراشیدگی در صفحه نمایش نشود، بپوشانید. توجه داشته باشید که از استفاده از هر گونه پارچه و یا پوشش دیگری که باعث ایجاد خراشیدگی در صفحه نمایش و آسیب به آن می‌شود، اجتناب کنید.

قدم چهارم: خاموش کردن دستگاه - قبل از اینکه کار خود را آغاز کنید، دستگاه خود را خاموش کنید.

قدم پنجم: فشار دادن پیکسل‌ها - کار خود را با شی‌ای که نوک آن را پوشانیده‌اید، آغاز کنید و پیکسل‌های معیوب را به آرامی به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه فشار دهید و این کار را چندین بار تکرار کنید و سعی کنید تنها پیکسل‌های آسیب دیده را فشار دهید. هدف از انجام این کار این است که پیکسل‌های آسیب دیده پانل دوباره فعال شوند؛ به همین دلیل تاثیرگذاری این روش برای پیکسل‌های گیر کرده نسبت به پیکسل‌های سوخته بیشتر است.

قدم ششم: بررسی نتیجه - پس از اتمام کار دستگاه را روشن کنید و ببینید مشکل پیکسل معیوب مورد نظر برطرف شده است یا نه. در صورتی که هنوز مشکل پیکسل‌های معیوب برطرف نشده است، از روش دیگری استفاده کنید.

ارسال نظر