ویرایش و تغییر رنگ تصاویر در فتوشاپ در یک چشم به هم زدن

آیا دوست دارید بتوانید رنگ پس زمینه تصاویر خود را تغییر دهید؟ آیا می خواهید رنگ یک قسمت خاص از تصاویر خود را عوض کنید؟ اگر چنین است با این آموزش همراه شوید.

ویرایش و تغییر رنگ تصاویر در فتوشاپ در یک چشم به هم زدن

کلیک - نرم افزار فتوشاپ دارای قابلیت های بسیاری است و عکاسان و طراحان در صورتی که بدانند چگونه از آن ها استفاده نمایند، می توانند به سادگی کارهای خود را انجام دهند. این نرم افزار دارای ترفند های پنهانی است که میتواند سرعت انجام کارهای شما را چندین برابر کند.

یکی از این ترفند ها تغییر سریع رنگ تصاویر با استفاده از قابلیت blending modes است. شما هم می توانید رنگ کل تصویر را تغییر دهید و هم می توانید با انتخاب یک رنگ در تصویر، آن را به رنگ دیگری تبدیل کنید.

اگر شما می خواهید یک رنگ خاص را در تصویر انتخاب کرده و آن را تغییر دهید، از گام اول شروع کنید، در غیر این صورت می توانید مستقیما کار خود را از گام دوم آغاز کنید.

گام اول

پس از این که تصویر خود را در فتوشاپ باز کردید، با استفاده از یکی از ابزار های انتخاب (selection tool) مناطقی که قصد دارید رنگ آن ها را عوض کنید، انتخاب نمایید. ابزار Magic Want Tool برای این کار بهترین گزینه است (با فشار کلید W از روی کیبورد می توانید آن را فعال کنید). اما اگر می خواهید تمامی نواحی تصویر که دارای یک رنگ خاص هستند را انتخاب کنید، ترفند جالبی وجود دارد که این کار را آسان تر می کند.

PS1

از منو به Select و سپس به Color Range بروید. یک پنجره کوچک باز خواهد شد که در آن یک نسخه سیاه و سفید از تصویر شما قابل مشاهده است. شما باید به صورت آزمون و خطا با این ابزار کار کرده و یکی یکی با انتخاب مناطق مختلف تصویر نتیجه دلخواه را به دست آورید. علاوه بر این با تیک زدن گزینه Localized Color Clusters امکان انتخاب رنگ ها به صورت ساده تر وجود دارد.

همچنین شما می توانید اسلایدر های Fuzziness و Range را نیز تنظیم کنید.

اکنون باید نشانگر موس شما باید به شکل یک قطره چکان درآمده باشد. با استفاده از این قطره چکان هر قسمت از تصویر که می خواهید رنگ آن قسمت انتخاب شود، را کلیک کنید. در این تصویر ما قصد داریم رنگ آبی را عوض کنیم. پس از یک بار کلیک با استفاده از قطره چکان، در دفعات بعد حتما کلید shift را نگه دارید تا بتوان قسمت های دیگری را نیز به قسمت قبلی اضافه کرد.

PS2

پس از پایان انتخاب نواحی مختلف تصویر با رنگ ها مختلف، روی دکمه OK کلیک کنید تا رنگ های انتخاب شده در تصویر را ببینید. برای اصلاح نواحی انتخابی می توانید از ابزار Magic Wand Tool استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای اضافه کردن ناحیه جدید، به نواحی انتخابی قبلی (یا حذف نواحی که قبلا انتخاب شده) کلید shift را نگه دارید و روی آن نواحی کلیک کنید. در صورتی که کلید shift را نگه ندارید، کلیه نواحی انتخابی از بین می رود.

گام دوم

پس از این که قسمت های مورد نظر خود برای تغییر رنگ را در تصویر انتخاب کردید، یک لایه جدید ایجاد کنید (برای انجام این کار از منو به Layer > New > Layer و یا کلید های Shift-Ctrl-N را فشار دهید). با انجام این کار تغییراتی که روی تصویر انجام می دهید غیر مخرب خواهد بود، یعنی تغییرات به صورت مستقیم روی لایه اصلی تصویر اعمال نمی شود و در نتیجه امکان بازگردانی و یا اصلاح تغییرات اعمال شده وجود دارد.

حال ابزار قلم مو (brush tool) را انتخاب کنید (می توانید از کلید میانبر B استفاده کنید) و رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

Layers-photoshop13

هنگامی که برای اولین بار شروع به رنگ کردن قسمت های انتخابی می کنید، به احتمال زیاد تصویر شما لکه لکه و غیر طبیعی به نظر خواهد رسید.

PS3

نکته کلیدی برای از بین بردن این حالت و طبیعی کردن شکل تصویر استفاده از Blending Options است. روی لایه جدیدی که ایجاد کرده اید کلیک راست کرده و سپس از منو باز شده گزینه blending options را انتخاب نمایید. شما می توانید حالت های ترکیبی مختلف را امتحان کنید ولی حالت Color و Hue طبیعی ترین نتایج را به شما ارائه می دهد.

در تصویر زیر ما حالت Hue را اعمال کرده ایم که نتیجه این گونه شد:

PS4

ارسال نظر