قفل گوشی اندرویدی خود را بدون رمز عبور باز کنید!

دستگاه‌های اندرویدی به طور معمول امنیت خود را با درخواست پین، الگو و یا رمز عبور تامین می‌کنند، اما آیا می‌دانستید حتی با فراموش کردن رمز عبور دستگاه اندرویدی خود باز هم می‌توانید به آن وارد شوید!؟

قفل گوشی اندرویدی خود را بدون رمز عبور باز کنید!

کلیک- اگر رمز عبور دستگاه اندرویدی خود را فراموش کرده‌اید، نگران نباشید! شما می‌توانید تنها با استفاده از نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری گوگل خود دوباره به آغوش گرم دستگاه خود برگردید!

اندروید ۴٫۴ یا قدیمی‌تر

نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید، یعنی اندروید ۴٫۴ کیت کت و نسخه‌های پایین‌تر، از یک روش یکپارچه برای دور زدن الگو، پین یا رمز عبور برخوردار هستند. البته گوگل این ویژگی را در سیستم عامل اندروید ۵٫۰ حذف کرده است؛ بنابراین اگر از یک دستگاه اندرویدی با سیستم عامل اندروید ۵ به بالا بهره‌مند هستید، باید با روش‌های متفاوت دیگری دست و پنجه نرم کنید.

برای پیدا کردن این ویژگی، برای اولین بار یک الگوی نادرست یا پین اشتباه را پنج بار در صفحه نمایش قفل دستگاه وارد کنید. بدین ترتیب، "Forgot pattern"یا "forgot PIN" یا "forgot password" ظاهر خواهد شد. سپس، بر روی آن ضربه بزنید. در نهایت، برای ورود به دستگاه، نام کاربری و رمز عبور حساب گوگلی که قبلا در گوشی تنظیم کرده اید، از شما درخواست خواهد شد.

اندروید ۵٫۰ و جدیدتر

این ویژگی در اندروید ۵٫۰ برداشته شده است. متاسفانه، این بدین معنی است که هیچ قابلیت پیش‌فرضی برای ریست کردن الگو، پین و یا رمزعیور و دسترسی به گوشی هوشمند و یا تبلت قفل شده وجود ندارد!

قابلیت Smart Lock در اندروید ممکن است قادر به نجات شما باشد! به عنوان مثال، اگر شما Smart Lock را بر روی گوشی اندرویدی خود راه‌اندازی کنید و اجازه دهید به طور خودکار در زمانی که به وای‌فای خانگی شما دسترسی دارد، اجرا شود، می‌توانید گوشی خود را به محل شبکه خانگی وای‌فای ببرید تا به طور خودکار قفل گوشی شما باز شود!

همچنین در دستگاه های سامسونگ اگر یک حساب کاربری سامسونگ تنظیم کرده باشید، می‌توانید به وب سایت Samsung Find My Mobile مراجعه کنید و با همان حساب کاربری سامسونگ به وب سایت وارد شوید و با انتخاب گزینه Unlock my screen از راه دور قفل گوشی خود را باز کنید.

شایان ذکر است که اگر از قبل با استفاده از Bootloader گوشی خود یک نسخه پشتیان سفارشی یا Custom Recovery نصب کرده اید، می‌توانید با استفاده از محیط آن، قفل گوشی خود را باز کنید.

بازگرداندن تنظیمات گوشی یا تبلت اندرویدی به تنظیمات کارخانه

اگر شما قادر به تنظیم مجدد دستگاه با استفاده از یکی از ترفندهای بالا نیستید، بنابراین مجبور به برگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه یا همان Factory-Reset هستید؛ یعنی پاک شدن حافظه دستگاه و راه‌اندازی مجدد!

اگر دستگاه شما دارای کارت حافظه SD است، قبل از انجام فکتوری ریست حتما آن را از دستگاه خازج کنید. پس، در ابتدا دستگاه اندرویدی خود را خاموش کنید و بعد از خارج کردن کارت حافظه، دستگاه را فکتوری ریست کنید.

استفاده از Android Device Manager گوگل

اگر Android Device Manager گوگل در دستگاه شما فعال باشد، شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت Android Device Manager با همان اطلاعات حساب گوگلی که در دستگاه اندرویدی خود تنظیم کرداید، به پروفایل خود وارد شوید. سپس، دستگاهی که قفل شده است را انتخاب کنید و گزینه Erase را بزنید تا از راه دور گوشی شما ریست شود. بنابراین شما قادر خواهید بود تا گوشی و یا تبلت خود را مجددا راه اندازی کنید و به آن دسترسی داشته باشید، اما باید توجه داشته باشید که همه اطلاعاتتان پاک خواهد شد.

توجه داشته باشید که گزینه "lock" در Android Device Manager تنها به شما اجازه می دهد تا برای گوشی و یا تبلت مورد نظر خود یک قفل تنظیم کنید و به هیچ عنوان برای از بین بردن قفل فعلی دستگاه کاربرد ندارد.

به هر حال، اگر از یک سرویس ردیابی دیگر برخوردار هستید، می‌توانید از آن برای از بین بردن قفل دستگاه و دسترسی مجدد به آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم فعالسازی Android Device Manager، می‌توانید با فکتوری ریست کردن دستگاه، مشکل خود را حل کنید.

برای این کار، شما می‌بایست دستگاه را در حالت منوی بازیابی سیستم بوت کنید. بدین منظور، گوشی خود را خاموش کنید و برای روشن کردن مجدد آن، دکمه‌هایی را که مخصوص بوت گوشی‌تان است را نگاه دارید. می‌توانید با کمی جستجو در اینترنت دکمه‌های مخصوص گوشی خود را بیابید. برای مثال، در گوشی نکسوس ۴، می‌بایست دکمه‌های Volume Down و Power را همزمان فشار دهید تا به این منو دسترسی پیدا کنید، اما در نکسوس ۵، علاوه بر این دو دکمه، می‌بایست دکمه Volume UP هم را فشار دهید. سپس از منوی مربوطه، گزینه Wipe the device را انتخاب کنید.

در دستگاه هایی که از اندروید ۵٫۱ بهره‌مند هستند، بعد از انجام فکتوری ریست نام کاربری و رمز عبور حساب گوگلی که قبلا در دستگاه تنظیم شده را وارد کنید تا شخص دیگری نتواند گوشی شما را ریست و از آن سواستفاده کند.

چگونه گوشی بلک بری دزدیده شده را از دسترس خارج کنیم؟

شما می توانید با استفاده از BlackBerry Protect و یا SmartGuard گوشی دزدیده شده خود را ردیابی و بلاک کنید، اما اگر این سرویس‌ها بر روی گوشی شما فعال نیستند، کمی کار سخت می‌شود.

تا زمانی که گوشی روشن است و سیم کارت از درون گوشی خارج، مسدود و یا از کار انداخته نشده باشد، سرویس BlackBerry Protect می‌تواند آخرین موقعیت ثبت شده گوشی شما را اعلام کند و نیز در صورتی که رمزعبوری بر روی آن تنظیم نشده باشد، از آن یک نسخه پشتیبان از راه دور تهیه می‌مند و سپس اطلاعات گوشی را پاک می‌کند.

ارسال نظر