رفع مشکل No display لپتاپ

اگر لپ‌تاپ هیچ نشانه‌ای از منبع تغذیه نشان نمی‌دهد، این بدان معناست که لپتاپ شما مشکل دیگری دارد. در این موارد باید از آداپتورهای دیگری استفاده کنید یا لپتاپ را به تعمیرگاه ببرید.

رفع مشکل No display لپتاپ

کلیک- در این مشکل، احتمالا لپتاپ برای همه قسمت‌های سخت‌افزاری منبع تغذیه تامین می‌کند ولی مادربرد قادر به بوت شدن نیست که ممکن است برخی مشکلات سخت‌افزاری در این میان وجود داشته باشد، و یا اینکه سیستم بوت می‌شود ولی قادر نیست که به درستی صفحه نمایش را نشان دهد که احتمالا این مشکل به دلبل برخی نواقص مرتبط با صفحه نمایش باشد.
هر یک از موارد بالا که برای سیستم شما پیش آمده باشد، شما مجبور خواهید بود که برای رفع مساله، سخت‌افزار لپتاپ را گام به گام بررسی کنید. بنابراین در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم که چگونه به راحتی مشکل NO display را عیب‌یابی کنید. در ادامه مراحل کار ذکر شده‌اند.

اگر لپ‌تاپ هیچ نشانه‌ای از منبع تغذیه نشان نمی‌دهد، این بدان معناست که لپتاپ شما مشکل دیگری دارد. در این موارد باید از آداپتورهای دیگری استفاده کنید یا لپتاپ را به تعمیرگاه ببرید.

شروع
برای رفع مشکلی که به No display شناخته شده است، باید چند چیز را مدنظر قرار بدهیم: اسکرین، بایوس، رم، مادربرد.
برای رفع مشکل به صورت گام به گام با من همراه باشید:
۱- چک کردن نمایش
اول از همه صفحه نمایش را چک می‌کنیم. چون معمولا این مشکلات به وجود عیبی در صفحه نمایش برمی‌گردد. اگر صفحه نمایش واقعا معیوب شده باشد و یا شکسته باشد، مادر برد هرگز قادر نخواهد بود که چیزی بر روی اسکرین نمایش دهد.
برای رفع این مشکل برای بررسی ابتدایی به یک صفحه نمایش خارجی نیاز دارید که ببینید آیا لپتاپ اصلا کار می‌کند یا نه.
اگر توانستید صفحه نمایش را بر روی یک صفحه خارجی بوت کنید، این بدان معناست که مشکل شما از صفحه نمایش است، باید آن را با یک اسکرین جدید جایگزین کنید. می‌توانید آموزش نحوه اتصال لپتاپ به مانیتور خارجی را در اینجا مشاهده کنید.
اگر لپتاپ همچنان بر روی صفحه نمایش خارجی نیز چیزی نمایش نداد، این بدان معناست که این موضوع مشکل از صفحه نمایش نیست و باید مراحل بعدی را که در زیر آن اشاره خواهد شد امتحان کنید.
۲- بررسی فنی بایوس
برخی اوقات به دلیل برخی مسایل بایوس نیاز به تنظیم مجدد دارد. برای تنظیم مجدد بایوس مراحل ریز را انجام دهید:
- به طور کامل لپتاپ را خاموش کنید و آداپتور را از برق جدا کنید.
- باتری لپتاپ را خارج کنید.
- بیست ثانیه دکمه پاور را نگه دارید تا باتری CMOS کاملا تخلیه شود.
- با اتصال کابل برق لپتاپ را روشن کنید.
با این کار شما کاملا بایوس را ریست کردید و الان قادر هستید که لپتاپ را مثل روز اول اجرا کنید. لپتاپ را روشن کنید. اگر صفحه نمایش دوباره چیزی نمایش نداد، مرحله بعدی را تست کنید.

۳- بررسی فنی RAM
معمولا در ۹۰ درصد موارد مشکل No display ، حافظه RAM دلیل اصلی است. اگر RAM کاملا معیوب شده باشد یا کثیف باشد بنابراین مادربرد قادر نیست به شما چیزی نشان دهد تا زمانی که آن را تمیز کنید یا با یک RAM سالم جایگزین کنید.

عیب‌یابی مشکل RAM
گام ۱- هر منبع تغذیه‌ای که به لپتاپ وصل است، مانند باتری یا آداپتور برق را از لپتاپ جدا کنید.
گام ۲- پشت لپتاپ را باز کنید، جایی که RAM در آنجا قرار دارد را میبینید، RAM را از شکاف خود خارج کنید. اگر نمی‌دانید چگونه RAM را خارج کنید، در اینجا می‌توانید آموزش چگونگی نصب یا بروزرسانی RAM لپتاپ را در اینجا مشاهده کنید.
گام ۳- رم لپتاپ را تمیز کنید. برای مشاهده نحوه تمیز کردن RAM می‌توانید اینجا را کلیک کنید.
گام ۴- رم را در جای خود قرار دهید و لپتاپ را ببندید.
گام ۵- لپتاپ را روشن کنید.

اگر دوتا RAM در لپتاپ خود دارید، یکی از رم‌ها را خارج کنید و با رم دیگری لپتاپ را روشن کنید. اگر روشن نشد بعد آن را در شکاف دیگری نصب کنید، سپس لپتاپ را روشن کنید. اگر هنوز لپتاپ روشن نمی‌شود مراحل بالا را با رم دیگر ادامه دهید.
این احتمال وجود دارد که رم لپتاپ کاملا معیوب شده باشد. می‌توانید از یکی از دوستانتان یک رم سازگار با لپتاپ خود قرض بگیرید و آن را بر روی لپتاپ نصب کنید تا بفهمید که مشکل از رم است یا نه.

۴- مشکل مادربورد یا کارت گرافیک
اگر همه مراحل بالا را انجام دادید و هنوز مشکل دارید، به شما پیشنهاد می‌کنم که لپتاپ خود را به تعمیرگاه ببرید تا یک مهندس سخت‌افزار یا فردی حرفه‌ای آن را ببیند. شاید نتوان از طریق آموزش اینترنتی به نتیجه مطلوب رسید.
تست مادربرد نیاز به مشاوره یک مهندس حرفه‌ای دارد تا بتوان تشخیص داد که آیا مشکل از کارت گرافیک یا GPU است یا برخی تراشه‌های دیگر.
اگر مشکل از تراشه کارت گرافیک باشد، شما خودتان می‌توانید آن را تعمیر کنید ولی ابتدا مشاوره حرفه‌ای بگیرید.

ارسال نظر