آشنایی با سازوکار ویبره گوشی

ویبره یکی از مواردی است که در هر موبایلی باید وجود داشته باشد و تبدیل به یک استاندارد جهانی در مورد گوشی ها شده است،کسی نمی داند که ایده ی استفاده از یک ویبره در موبایل از کجا آمده است؟ ولی نمی توان خلاقیتی را که در کار گذاشتن آن وجود دارد نادیده گرفت.

آشنایی با سازوکار ویبره گوشی

کلیک - اصل کلمه ویبره VIBRATION با تلفظ ویبراشن است. اکنون قدرت ویبره ها مانند سابق نیست ولی هنوز کاربردها و جایگاه خود را در گوشی ها حفظ کرده اند.
smartphone-vibration-motor

vibrator-motor-in-smartphone

ساختار ویبره چیست؟
ویبره در حقیقت یک موتور DC در ابعاد بسیار کوچک است که درگوشی موبایل جاسازی می شود ابعاد موتور ویبره در حدود ۴ میلی متر عرض و نهایتاً ۱۰ تا ۱۵ میلی متر طول می باشد.صدایی که از ویبره ی موبایل به گوش میرسد براثر چرخیدن همین موتور می باشد،علت لرزش ویبره وجود استوانه ی نامتقارن است که بر اثر جابجایی وزن شروع به لرزش می کند.
shaft-vibrator-motor

coin-vibrator-parts

مدل های مختلف ویبره
مدلهای قدیمی ویبره از مدلهای ذکر شده ی نامتقارن بود اما در گوشی های جدید که قطر باریکی دارند از مدل سکه ای ویبره استفاده می وشد و بالقاعده موتور ویبره نیز باریک و به مراتب کوچک تر شده و طرز کار آن نیز عوض شده است.موتور ویبره اکنون براساس مدارکوموتاتور و میدان مغناطیسی و قطب های شمال و جنوب آهن ربا کار میکند. مدار کوموتاتور جهت میدان مغناطیسی را تغییر داده و باعث حرکت موتور می شود، و وزنه ای که در وسط جریان گریز از مرکز را ایجاد کرده و ویبره ایجاد می شود.
coin-vibrator-motor
شاید چیزی که در میان همه ی اینها جالب باشد درآمد گزاف شرکت های سازنده ی ویبره گوشی باشد که دور از چشم همگان مانده است ،همان طور که گفته شد ویبره یکی از ملزومات اساسی در ساختار گوشی است با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید اگر در تمام دومیلیارد گوشی دنیا یک عدد موتورویبره در قیمت های متفاوت ازیک تا ۵ دلار باشد چه میزان در آمد به جیب سازندگان آن وارد خواهد شد ولی چیزی که است که کسی در مورد آن صحبتی نمی کند.

ارسال نظر