پنج راه موثر برای افزایش امنیت حریم شخصی در فضای مجازی

حفظ حریم شخصی افراد از مهم ترین ویژگی هایی است که برخی از نرم افزار ها و شبکه های اجتماعی آن را نقض می کنند. در این بخش راه هایی را به شما آموزش می دهیم که باعث افزایش امنیت حریم شخصی شما خواهد شد.

پنج راه موثر برای افزایش امنیت حریم شخصی در فضای مجازی

شاید بتوان گفت که همه انسان‌ها دوست دارند که حریم شخصی‌شان حفظ شود و کسی به اطلاعات‌شان دسترسی نداشته باشد. تعارض به حریم شخصی افراد در فضای مجازی بسیار زیاد است و بسیاری فکر می کنند که با استفاده از برخی مرورگر های معروف و پاک کردن تاریخچه جست و جو های‌شان می توانند از حریم شخصی خود مراقبت کنند، اما با این کار خیلی نمی توان مطمئن شد. برای این که خیال‌تان راحت باشد که حریم شخصی‌تان حفظ خواهد شد، چند نکته ی زیر را انجام دهید.

۱- با استفاده از مرورگر تایید شده و خوب وب گردی کنید

همه ی مرورگر ها مثل هم نیستند، برخی دارای امنیت بالا هستند و برخی دیگر از این لحاظ ضعیف هستند. اما در هر صورت باید به بخش تنظیمات مرورگر خود بروید و در بخش تنظیمات حریم شخصی (Privacy) میزان امنیت آن را بالا ببرید. من به شما مرورگر Tor را پیشنهاد می‌کنم چون پس از جست و جو هیچ رد و اثری از جست و جو های شما به جای نخواهد گذاشت.

۲- مراقب موتور های جست و جو باشید و بدانید که کجا در حال جست و جو هستید

در موتور جست و جوی گوگل، تمام جست و جو های شما ذخیره می شود و هر چیزی را که ببینید و بگردید ذخیره می کند و تمام اطلاعات مربوط به شما را نگه داری می کند تا بعدا از آن‌ها استفاده کند و ممکن است این اطلاعات را بعدا منتشر کند و یا در اختیار برخی شرکت ها و یا دولت قرار دهد. اما موتور جست و جو DuckDuckGo این چنین نیست و هیچ یک از جست و جو های شما را نگه نمی دارد. اکنون قوانینی در اروپا وجود دارد که مانع از این کار گوگل می شود و اجازه نمی دهد که گوگل به حریم شخصی افراد سرک بکشد که این قوانین باعث ناراحتی گوگل شده و قصد از بین بردن این قوانین را دارد.

۳- در استفاده نرم افزار WhatsApp مراقب باشید

بساری از مردم فکر می کنند که این نرم افزار امن است و می توانند در آن به راحتی به گفت و گو بپردازند. اما این چنین نیست و این نرم افزار می تواند تمام گفت و گو‌های شما را ببیند و ذخیره کند. همان طور که می دانید شرکت فیسبوک صاحب امتیاز واتس اپ است و به وضوح در بخش حریم شخصی فیسبوک آمده است که این شرکت این حق را دارد که به تمام اطلاعات شما دسترسی و نفوذ داشته باشد، پس در نرم افزار واتس اپ هم این چنین است و صاحبان آن می توانند از اطلاعات شخصی شما استفاده کنند. برای حل این مشکل دو نرم افزار MeWe و CyberDust را به شما پیشنهاد می کنیم که هر دوی آن‌ها از حریم شخصی شما محافظت می کنند و از چت‌ها و اطلاعات شما استفاده نمی کنند و آن‌ها را جمع آوری نمی کنند.

۴- از فضای ابری (cloud storage) امن استفاده کنید

فضا‌های ابری بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید، اما باید یکی را انتخاب کنید که مطمئن باشید از اطلاعات‌تان استفاده نمی کنند. به عنوان مثال SpiderOak یک فضای ابری است که از فایل های آپلود شده شما استفاده می کند و تمام آن‌ها را در سروری جداگانه نگه داری می کند.

۵- اطلاعات خیلی محرمانه خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک نذارید

بسیاری از شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک، به وضوح در بخش قوانین و شرایط استفاده از این شبکه نوشته اند که این اجازه را دارند تا از تمامی اطلاعات شما برای خودش در هر زمانی که بخواهد استفاده کند که این امر باعث شد شبکه های اجتماعی جدید از این فرصت استفاده کنند و به کاربران این اطمینان را بدهند که اطلاعات شان کاملا حفاظت می شود.

ارسال نظر