چگونه اطلاعات هارد دیسک را غیرقابل بازیابی کنیم؟

پاک کردن اطلاعات به طوری که قابل بازیابی توسط افراد خبره یا جاسوس ها نباشد، همیشه یک دغدغه برای سازمان ها بوده است، اخیراً محققان روشی مبتنی بر تابش الکترونی ارائه کردند که با استفاده از آن می توان اطلاعات را برای همیشه از بین برد؛ بدون این که با نرم افزارها قابل بازیابی باشد.

چگونه اطلاعات هارد دیسک را غیرقابل بازیابی کنیم؟

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا، پاک کردن همه اطلاعات از روی هارد دیسک کار ساده ای نیست، اما می توان با فناوری نانو این کار را به سادگی انجام داد.
زمانی که قصد پاک کردن اطلاعات از روی هارد دیسک را دارید، ممکن است برخی برنامه ها یا اطلاعات حیاتی از بین بروند با این کار دیگر نمی توان بعضی برنامه ها را اجرا کرد همچنین مشکل دیگری که در پاک کردن اطلاعات وجود دارد زمانی که شما قصد دارید اطلاعاتی را پاک کنید، اگر هارددیسک شما دست یک متخصص کامپیوتر باشد، می تواند با ترفندهایی تمام اطلاعات پاک شده را بازیابی کند.
این مشکل گاهی چنان جدی است که برخی به فکر از بین بردن هارد دیسک می افتند تا اطلاعاتشان به دست فرد دیگری نرسد.
برای حل این مشکل محققان راهکاری ارائه کردند که در آن از روش پرتوالکترونی برای از بین بردن دائمی اطلاعات کامپیوتری استفاده می شود.
پردازش با پرتو الکترونی (e-beam) روشی است که در آن از الکترون با انرژی بالا برای دستکاری ذره استفاده می شود، در این روش با بمباران الکترونی، ماده مورد نظر یونیزه می شود.
محققان موسسه جرجیا روش نگارش با پرتو الکترونی ارائه کردند که با استفاده از آن می توان کربن را روی سطح گرافن قرار داد، آنها این روش را لایه نشانی تحریک شده با پرتو الکترونی متمرکز نامیدند، این روش نوعی لیتوگرافی بهبود یافته است.
در این روش با تغییر سطح انرژی، زمان تابش و محل پرتوالکترونی می توان نرخ رسوب لایه روی سطح را تنظیم کرد و در نهایت فرآیند نگارش روی سطح را با کنترل انجام داد. پرتو الکترونی معمولا با استفاده از شتاب دهنده الکترونی ویژه روی سطح اعمال می شود.
با این روش می توان ادوات الکترونیکی گرافنی که اطلاعات روی آن قرار گرفته را دستکاری کرد، به طوری که هم می توان روی سطح اطلاعات را نوشت و هم می توان سطح را تغییر داد، برای مثال می توان پیکربندی سطح را به دلخواه تغییر داد.
امنیت اطلاعات همیشه برای برخی سازمان ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. این فناوری می تواند برای ساخت تجهیزات از بین برنده اطلاعات استفاده شود.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Dynamic modulation of electronic properties of graphene by localized carbon doping using focused electron beam induced deposition در نشریه Nanoscale منتشر شده است.

ارسال نظر