چرا کاربران بی صبرانه منتظر ورود ۵G هستند؟

۵G  همان چیزی است که رویایش را داشتیم، همان کلیدی که  منجر به عملی شدن تصوراتمان در هزاره‌ی جدید می‌شد. فناوری که راهگشای ابرانسان شدن ما را فراهم میکند.

چرا کاربران بی صبرانه منتظر ورود ۵G هستند؟

کلیک- زمان رویاپردازی به سرآمده است و صدای پاهای فناوری نوینی می آید که قرار است هر آن‌چه در گذشته بود را کنار بزند ۵G حتی سریعتر ازFiber که اینترنت بسیار پر سرعت یک گیگابیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد است، نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی حتی صد مرتبه سریع‌تر از فناوری‌های بی‌سیم امروزی است که از آن‌ها استفاده می‌کنیم.در این مطلب سعی می‌کنیم تا امکانات جدیدی که همراه با ۵G عرضه خواهند شد را به شما معرفی کنیم.

به گفته کریستیانو ایمون رییس بخش تراشه‌های شرکت کوال‌کام «۵G سطح انتظارات کاربران را به مراتب افزایش خواهد داد. ۵G باعث خواهد شد همه دستگاه‌ها در هر مکانی یک ارتباط اینترنتی در اختیار داشته باشند. » اما در مورد زمانی که این شبکه ارتباطی در دسترس کاربران خواهد بود زمانی که پیش‌بینی می شود به احتمال زیاد زودتر از سال ۲۰۱۸ خواهد بود. اما از هم اکنون دورنمایی از آینده در پیش روی ما قرار دارد.

 5g

انواع بازی‌ها و تجربه‌های کاربری جدید

بازی‌های کامپیوتری آنلاین یکی از محبوب‌ترین بازی‌های کامپیوتری هستند که شما را رودروی یک حریف واقعی قرار می‌دهند. ولی فناوری‌های امروزی این سرگرمی را با محدودیت در اختیار شما می‌گذارد. اما ۵G به شما در استریم کردن بی‌سیم محتوا به داخل هدست واقعیت مجازی کمک شایانی خواهد کرد. مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک در همین ارتباط در کنگره جهانی موبایل گفت: «امیدوار هستم واقعیت مجازی یکی از مشتریان بالقوه ۵G باشد. انتقال داده‌ها به اندازه‌ای سریع خواهد بود که شما به هیچ عنوان در انتظار بارگذاری داده‌ها در هدست واقعیت مجازی همراه خود نخواهید بود.» ووجین کیم معاون فروش و بازاریابی سامسونگ در این ارتباط گفته است: «۵G به پسر من این توانایی را خواهد داد تا در محیط مجازی با شمشیر نوری خود یک دوئل را تجربه کند.»

5g gamer

مراقبت‌های پزشکی از راه دور

مت گراب مدیر بخش فناوری موبایل شرکت کوال‌کام در این ارتباط می‌گوید: «۵G امکان ارائه خدمات پزشکی از راه دور را فراهم می‌آورد. این مهم به لطف زمان تأخیر بسیار ناچیز در ارتباطات، پاسخ‌گویی سریع پزشکان از راه دور را امکان‌پذیر می‌سازد. به‌طوری که پزشکان این توانایی را خواهند داشت تا یکسری خدمات پزشکی را از راه دور به بیماران ارائه کنند. دست اندرکاران این توانایی را خواهند داشت تا ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های ۵G را به گونه‌ای پیکربندی کنند تا بر اساس اولویت‌ها خدمات پزشکی را ارائه کنند.» این زمان تأخیر بسیار ناچیز باعث می‌شود تا پزشکان این توانایی را داشته باشند تا از روبات‌ها برای انجام جراحی‌ها از ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر استفاده کنند. مردمی که در مناطق دور دست زندگی می‌کنند به راحتی توسط متخصصان درمان خواهند شد، حتی اگر این بیماران در سراسر این کره خاکی پراکنده شده باشند. کیم از شرکت سامسونگ در این ارتباط گفته است: «۵G به شما این توانایی را می‌دهد تا بهترین پزشکان را برای درمان بیماری‌های بسیار سخت به خدمت بگیرید. کاری که تا پیش از پیدایش این شبکه‌ها عملا امکان‌پذیر نبود.»

online surgery doctor's office

اتومبیل‌های خودران

فیلم من یک ربات هستم ویل اسمیت را تا حالا دیده‌اید؟!دقیقا همان موضوع را با تکنولوژی ۵G می‌توانید بسازید . با ورود ۵G این مسئله هم به حقیقت می‌پیوندد شبکه‌های نسل پنجم به اندازه‌ای پر سرعت هستند که به راحتی توانایی پاسخ‌گویی به نیازهای ماشین‌های خودران را خواهند داشت. سرعت این شبکه‌ها به اندازه‌ای زیاد است که به ماشین‌های خودران اجازه می‌دهد هر یک از این دو کار را انجام دهند، ماشین‌ها با کنترلر مرکزی که در یک تقاطع قرار دارد صحبت کرده یا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ولکر هلد رییس بخش نوآوری و بازاریابی نوکیا در این‌باره می‌گوید: «شما می‌توانید خیابانی را تصور کنید که در آن هیچ‌گونه چراغ ترافیکی وجود ندارد، ماشین‌ها از کنار یکدیگر عبور می‌کنند، اما هیچ‌گونه برخوردی با یکدیگر نخواهند داشت.» مارک نادل معاون اکوسیستم مدیاتک در این ارتباط گفته است: «هنگامی که همه ماشین‌ها به حس‌گرها و دوربین‌ها تجهیز شوند، آن‌‌ها توانایی ضبط ویدیوهای مستمر را خواهند داشت. اگر تصادفی رخ دهد، شما این توانایی را خواهید داشت تا به جای آن‌که از زاویه دید دو ماشینی که با یکدیگر برخورد کرده‌اند، صحنه تصادف را مشاهده کنید، از زاویه دید ماشین‌هایی که در صحنه حضور داشته‌اند، به صحنه تصادف نگاه کنید. به‌طوری که ماشین‌های مختلف از زوایای مختلفی فیلم‌های ضبط شده را در اختیار شما قرار می‌دهند.»

online driving

کنفرانس‌های آنلاین

کیم بر این باور است که تعامل بصری ما در آینده بیش از گذشته بهبود خواهد یافت. دیگر نگران دوری از خانواده خود نباشید شما می‌توانید با خانواده خود با شفاف‌ترین کیفیت تصویری مشغول گفتگو باشید، به‌طوری که انگار در کنار یکدیگر قرار دارید.تصور کنید کی از کارمندان در حال رایزنی با همکارانش از این راه باشد یا موزیسینی که در حال ساخت یک موسیقی است یا رهبر ارکستری که در فاصله‌ی هزاران کیلومتر از گروه ارکستر قرار دارد و می‌تواند آنها را هدایت کند، با ۵G شما با چیزی به نام ارتباط بلادرنگ روبرو خواهید‌بود.

online orchestra

وبگردی و دانلود در یک چشم به هم زدن

دیگر حتی کمتر از چند ثانیه هم با این تکنولوژی‌ها برای یک وبگردی یا دانلود قابل تصور نیست . در سریعترین زمان ممکن یعنی کسری از ثانیه صفحه‌ی اینترنت شما بارگذاری می‌شود و در کمتر از ۱۵ ثانیه یک فیلم دوساعته با کیفیت اچ دی را دانلود کنید. اصلا می‌توانید در یک ساعت تمام آرشیو فیلم این چندساله را دانلود کنید، همه‌ی این موارد با ۵G امکانپذیر است. تاخیر در ۵G جایی ندارد و این همان چیزی است که شما را ابرانسان عصر تکنولوژی خواهد کرد.

download ability with 5g

ارسال نظر