آموزش تصویری بازگشت از ویندوز ۱۰ به ویندوز ۷ و ۸

با وجود اینکه زمان زیادی از انتشار آخرین نسخه سیستم عامل ویندوز یعنی ویندوز ۱۰ می گذرد و با وجود به روز رسانی های زیادی که تا کنون شرکت مایکروسافت برای این سیستم عامل انجام داده است بسیاری از کاربران هنوز ترجیح می دهند از نسخه های قدیمی تر این سیستم عامل یعنی ویندوز ۸ و یا ویندوز ۷ استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم تا نحوه نصب سیستم عامل ویندوز ۸ یا ۷ را بر روی ویندوز ۱۰ آموزش دهیم.

آموزش تصویری بازگشت از ویندوز ۱۰ به ویندوز ۷ و ۸

در این مطلب قصد داریم تا نحوه نصب سیستم عامل ویندوز ۸ یا ۷ را بر روی ویندوز ۱۰ آموزش دهیم.

کلیک- اگر تا کنون سیستم عامل دستگاه پی سی و یا لپ تاپ خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده اید ولی از این سیستم عامل راضی نیستید خبر خوشی برای شما داریم. با طی کردن مراحلی که در ادامه مطلب توضیح داده می شوند کاربران می توانند به راحتی سیستم عامل های ویندوز ۸ یا ۷ را جایگزین سیستم عامل ویندوز ۱۰ کنند. برای تغییر نسخه سیستم عامل و جایگزینی سیستم عامل ویندوز ۱۰ با نسخه های قدیمی تر یعنی ویندوز ۸ یا ۷ یا به عبارتی Downgrade کردن سیستم عامل باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

زمانی که سیستم عامل ویندوز ۱۰ از حالت نصب خارج می شود یا به عبارتی Uninstall می شود در این صورت فایل های موجود بر روی سیستم به هیچ عنوان نباید تحت تأثیر قرار گیرند اما ممکن است برخی از اپلیکیشن هایی که تا کنون بعد از به روز رسانی شدن سیستم عامل نصب شده و یا به روز رسانی شده اند ممکن است از روی سیستم پاک شوند و یا اینکه بر روی سیستم عامل جدید اجرا نشوند. بنابراین بهتر است قبل از جایگزینی سیستم عامل ها با هم از روی سیستم یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برای Downgrade کردن سیستم عامل باید به نکات زیر توجه کرد. در صورتی که هر یک از موارد زیر هنگام نصب ویندوز ۱۰ رخ داده باشند کار Downgrade کردن سیستم عامل کمی دشوار می شود و نیاز به انجام یک سری کارهای اضافه تر است.

  • یکی از موارد مربوط به زمانی است که کاربر سیستم عامل را به روز رسانی کرده است. در واقع این قابلیت به معنی این است که کاربر در زمان نصب یا ارتقا سیستم عامل ویندوز به نسخه ۱۰ بدون پاک کردن نسخه قدیمی تنها با استفاده از گزینه به روز رسانی سیستم عامل ویندوز را به نسخه ۱۰ ارتقا داده است.
  • دومین مورد که اهمیت زیادی نیز دارد این است که از آخرین به روز رسانی و یا ارتقا سیستم عامل یک ماه گذشته باشد.
  • و سومین مورد بر می گردد به اینکه کاربر فایل های قدیمی مربوط به نسخه قبلی ویندوز را از روی سیستم پاک نکرده باشد. و این در واقع به این معنی است که برخی از پوشه های حاوی فایل های سیستمی در زمان ارتقا سیستم عامل تغییر کرده باشند و یا به عبارتی به روز رسانی شده باشند و کاربر به دلیل افزایش فضای درایو آن ها را بعد از به روز رسانی از سیستم پاک کرده باشد ولی این فایل ها در واقع برای برگرداندن سیستم عامل به نسخه قبلی لازم باشند.

اگر هیچ کدام از موارد بالا صحیحی نباشد و در واقع اتفاق نیفتاده باشد بنابراین کاربر می تواند به راحتی عملیات downgrade کردن سیستم عامل را انجام دهد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که ب طی مراحل زیر کاربر می تواند نسخه قدیمی ویندوز که بر روی سیستم قبل از ارتقا سیستم عامل نصب بوده است را بازیابی نماید و یعنی اگر قبل از نصب ویندوز ۱۰ بر روی سیستم کاربر نسخه ۷ ویندوز را بر روی سیستم داشته است بعد از Downgrade به نسخه ۷ ویندوز که قبلا بر روی سیستم عامل بوده است دسترسی خواهد داشت و به همین ترتیب این مورد برای ویندوز ۸ نیز صادق است.

و اما برای انجام Downgrade به روش زیر عمل می کنیم:

  • ابتدا بر روی گزینه Setting که در منوی Start وجود دارد رفته و بر روی آن کلیک کنید.

تصویر متن 1

  • از پنجره با شده روی گزینه Update & Security کلیک کنید.

تصویر متن 2

  • گزینه recovery سپس گزینه Get Started را انتخاب کنید. در صورتی که نسخه قبلی ویندوز ۸ باشد در این قسمت نام ویندوز ۸ و در صورتی که نسخه قبلی ویندوز ۷ باشد نام ویندوز ۷ مشاهده می شود.

تصویر متن 3

  • از پنجره باز شده بر روی یکی از گزینه ها که در واقع دلیل Downgrade کردن سیستم عامل را از شما می پرسد انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Next کلیک کنید.

تصویر متن 4

  • برای اینکه از مرحله بررسی به روز رسانی ها بگذرید بر روی گزینه No, Thanks کلیک کنید تا از این مرحله عبور کنید.تصویر متن 5
  • تا زمانی که به پنجره مربوط به اعلام مایکروسافت مبنی بر بازیابی نسخه قبلی ویندوز که تصویر آن در شکل زیر مشاهده می شود هدایت شوید بر روی گزینه Next که در چند پنجره بعدی ظاهر می شود کلیک کنید.تصویر متن 6
  • بعد از کلیک و انتخاب گزینه Next در پنجره باز شده که تصویر آن در بالا نمایش داده است، پنجره ای باز می شود که در آن باید بر روی گزینه Go back to windows 8 یا Go back to windows 7 (بسته به نسخه قبلی سیستم عامل که بر روی سیستم قبل از به روز رسانی نصب بوده است) کلیک کرده تا مراحل بازیابی نسخه قبلی ویندوز انجام شود و به نسخه قبلی ویندوز روی سیستم بازگردانده شود.تصویر متن 7

بعد از انجام این مرحله سیستم Restart می شود و نسخه قبلی سیستم عامل نصب بازیابی و بازگردانده خواهد شد. حدوداً بعد از ده دقیقه صفحه مربوط به ورود به ویندوز نسخه قبلی ویندوز مشاهده می شود.

ارسال نظر