چگونه مشکل عدم شناسایی USB را حل کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که کامپیوترتان نتواند فلش مموری، تلفن همراه، رم ،کیبورد و یا موس را تشخیص دهد. بنظرتان مشکل از کجاست؟ چگونه می توانیم این مشکل را حل کنیم؟

چگونه مشکل عدم شناسایی USB را حل کنیم؟

کلیک - در مواقعی که با مشکل عدم شناسایی فلش مموری و غیره مواجه می شویم معمولا خطای USB Device Not Recognized به ما داده می شود. خطای USB Device Not Recognized در واقع بیانگر این است که یکی از پورت‏ هایی که تازه مورد استفاده قرار گرفته است مورد شناخت کامپیوتر و یا سیستم عامل نیست و احتمالا دارای کاردهی ناقص است. بی شک اولین واکنشی که یک کاربر باید انجام دهد در این مواقع اطمینان پیدا کردن از سالم بودن دستگاهی است که قصد دارد با سیستم ارتباط برقرار کند.

One of the USB devices attached to this computer has malfunctioned, and Windows does not recognize it. For assistance in solving this problem, click this message.

no successfully

خطای ذکر شده معمولا در زمان عدم شناسایی پورت یو اس اس بی توسط ویندوز نمایش داده می شود که عوامل مختلفی می تواند باعث بروز آن باشد.

در اینجا به بررسی شرایطی پرداخته می شود که از درستی کارایی پورت یو اس بی و دستگاه فلش، کیبورد و… مطمئن شویم. برای اطمینان از سالم بودن یو اس بی ابتدا وسیله را به یکی دیگر از پورت های یو اس بی یا به یو اس بی های پشت کیس بزنید. اگر باز هم به شما خطا داد آن وقت از راهکارهای زیر برای حل این مشکل کمک بگیرید.
راهکار اول:

روی my computer راست کلیک کنید و از گزینه Manage وارد منوی device manager شوید :

Manage for my computer در قسمت Universal Serial Bus controllers دو قسمت زرد رنگ وجود دارد که نشان از وجود مشکل در شناسایی فلش دارند.

uninstall divice on Divice manager در قسمت Universal Serial Bus controllers بر روی گزینه Enhanced host controller… راست کلیک کرده و آن را Uninstall کنید. البته اگر فلش و یا وسیله مورد نظر هم چنان به سیستم وصل باشد منجر به کندی در عمل Uninstall می شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم فلش را از سیتم جدا کنید تا سریع تر انجام شود.
Installing Device Driver Software

بعد از این کار ویندوز به صورت خودکار بعد از چند ثانیه مجددا درایو uninstall شده را نصب کرده و احتمالا مشکل عدم شناسایی فلش را حل می کند.
در این مرحله می بینید که درایور دوباره نصب شده است و خبری از خطای و علامت های زرد رنگ نیست. حال می توانید فلش مموری، رم ریدر، کیبورد یا تلفن همراه خود را به کامپیوترتان وصل کنید و از آن استفاده نمایید.

راهکار دوم:

اگر دستگاه به نسبت کاردهی خوبی دارد، حتی هنگام اتصال دستگاه موبایل‏ نیز، کاملا شارژ می ‏شود؛ یعنی برق به آن ها می رسد. در این زمان باید سراغ راه حل دیگری رفت.

در این راه حل نیاز نیست درایور دستگاه را Un-Install کرده و تغییراتی ریجستری انجام دهید. در این مرحله فقط کامپیوتر خود را از منبع برق جدا کنید. توجه داشته باشید که خاموش کردن به تنهایی رهکار خوبی نیست. کامپیوتر های مدرن هرچند در ظاهر خاموش می ‏شوند، اما هنوز MotherBoard در حال استفاده از منبع برق هستند.

ناگفته نماند که چون MotherBoard محلی است که همه قطعات سخت‏ افزاری به آن وصل می ‏شوند که پورت‏ های USB هم یکی از این موارد است. بعضی وقت ها باید خاموش-روشن و یا در اصطلاح reboot شود. این کار باعث می‏ شود که Micro Processor، درایو های لازم را از نو اجرا کند و پورت‏ های USB مجددا شروع به کار کنند.

بنابراین کافی است که کامپیوتر خود را خاموش کنید. اگر سیستم شما از نوع Desktop PC است آن را از پریز برق جدا کنید و در صورتی که از نوع Laptop می باشد علاوه بر جدا سازی از پریز برق حتی باتری آن را نیز از دستگاه جدا کرده و دوباره وصل کنید. سپس مجددا سیستم را راه‏ اندازی کنید.
راهکار سوم :
۱- بر روی My Computer راست کلیک کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید.
۲- از منوی Storage بر روی گزینهDisk Management کلیک نمایید.
در پنجره ای که برای شما باز می شود می توانید لیستی از درایو های مربوط به کامپیوتر خود را ببینید.

در صورتی که فلش شما در این لیست قرار داشته باشد پس خبر خوبی برای شما خواهد بود. این راه حل مشکل شما را حل می کند. اما اگر فلش تان در این لیست دیده نشد باید فلش خود را Recovery کنید.
۴- بر روی درایو فلش خود راست کلیک کرده و در منوی باز شده گزینه Change Drive Letter and Path را انتخاب کنید.
۵- در پنجره نمایش داده شده گزینه Change را بزنید.
۶- در این پنجره در کشوی منوی سمت راست حرف W را انتخاب کنید.
۷- در هنگام نمایش پیغام Changing The Drive Letter of a Volume Might Cause Programs No Longer To Run بر روی گزینه yes بزنید.
۸- هم اکنون فلش شما باید در My Computer ظاهر شود.

راهکار چهارم:

این مشکل می تواند در اثر استفاده زیاد و بیرون کشیدن و داخل کردن پورت یو اس بی به وجود آید. در اثر استفاده زیاد، بین خارهای یواس بی و خارهای پورت کامپیوتر فاصله ایجاد شود و اتصالی صورت نگیرد .
راه حل:کاری که شما باید انجام دهید این است که این فاصله را از بین ببرید تا اتصال برقرار شود. برای این کار کافی است با استفاده از یک تکه کاغذ یا مقوای خیلی نازک پشت قسمت آهن ربایی یو اس بی وسیله مورد نظر که خارها روی‌ آن تعبیه شده قرار دهید. تا با این کار فاصله را از بین برود.

راهکار پنجم:

فایل های تعمیری (Hotfix) ای که برای ویندوز ۷ منتشر شده اند ممکن است بتواند مشکل شما را حل کند. این فایل ها برای سیستم هایی که چیپ Nvidia و رم بالای ۴ گیگ دارند منتشر شده است.

- زیر قسمت Update information روی Download the update package now متناسب با ویندوزتان کلیک کنید.
- در صورتی که نمی دانید ویندوزتان ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی است. روی Computer در قسمت Properties کلیک کنید. سپس در صفحه باز شده بعد از System type را نگاه کنید و بعد از دانلود برنامه را نصب نمایید.

راهکار ششم :

ویندوزتان را آپدیت کنید این روش آخرین آپدیت درایور هارد اکسترنال را نصب می کند :
۱- روی استارت کلیک کرده و در قسمت جستجو Widows Update را تایپ کنید و سپس روی ان کلیک نمایید.
۲- روی Check fo Update ضربه بزنید. بعد از اسکن سیستم گزینه Review optional update را انتخاب کنید.
۳- روی Install Updates کلیک کنید.
۴- گزینه I Accept را انتخاب نمایید.
۵- مراحل نصب را دنبال کنید تا کامل شود و در صورت نیاز سیستم را ری استارت کنید.

راهکار هفتم:

درایور های یو اس بی را دوباره نصب کنید :
۱- روی استارت کلیک کنید و در قسمت جستجو Device Manager رو تایپ کنید
۲- Universal Serial Bus controllersرا باز کنید و روی درایور های زیر آن راست کلیک کنید و Uninstall رو بزنید. این عملیات را برای همه درایور های زیرین انجام دهید.
۳- بعد از این کار سیستم را ری استارت کنید. بعد از بالا آمدن سیستم یو اس بی ها به طور خودکار نصب می شوند.

راهکار هشتم:

غیرفعال کردن USB selective suspend settings
این روش از خاموش شدن وسایل یو اس بی جانبی جلوگیری می کند.
۱- روی استارت کلیک کرده و در قسمت جستجو Power plan را تایپ کنید و پس از جستجو روی Choose a power plan کلیک کنید.
۲- روی Change plan setting کلیک کنید.
۳- روی Change advanced power setting کلیک کنید.
۴- قسمت Usb setting را باز کرده و قسمت USB selective suspend settings را باز کنید.
۵- روی Plugged in کلیک کنید و قسمت Setting رو Disable نمائید.
۶- اگر از لپ تاپ استفاده می کنید روی Battery کلیک کرده و قسمت Setting را Disable نمایید.
۷- گزینه Apply را زده و روی Ok کلیک کنید.

روش نهم:

شما باید از بسته نبودن پورت USB در منوی بایوس سیستم اطمینان پیدا کنید. برای این کار سیستم را Restart نمایید و در حین بالا آمدن کلید Delete یا F2 را فشار دهید تا سیستم Boot شود.
در این مرحله به صفحه Advanced بروید و در قسمت USB گزینه Porallel و سپس Serial Configuration را انتخاب کنید. همه گزینه‌ ها (پورت ‌ها) باید روی Enabled تنظیم شده باشند. در صورتی که این گونه نبود مشکل شما با قرار دادن گزینه Enabled برای آن‌ ها حل می شود.
اگر با توجه به روش ذکر شده همه پورت ‌ها فعال بود و باز USB شما کار نداد ممکن است شناخته نشدن پورت ‌های USB دلیل بعدی باشد. شناخته نشدن پورت‌ ها دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. اصلی‌ترین عامل، نصب نشدن درایور مربوط به مادربرد یا ناقص نصب شدن آن است. البته ممکن است درایور را به طور کامل نصب کرده باشید و بعدا ها قسمت‌ هایی از آن حذف یا ناقص شده باشند. برای حل این مشکل، CD/DVD مربوط به درایور مادربرد خود را در سیستم بگذارید و مجددا آن را نصب کنید. بهتر است قبل از نصب درایور جدید، درایور قبلی را به طور کامل حذف (Uninstall) کنید.

روش دهم :

بررسی غیر فعال بودن پورت USB در رجیستری

اگر سیستم شما هیچ ارتباطی را از طریق USB با دستگاه‌ ها برقرار نمی ‌کند؛ می توان این احتمال را داد که مشکلی در رجیستری ویندوز به وجود آمده باشد.

برای بررسی فعال یا غیرفعال بودن پورت های USB در رجیستری، عملیات زیر را انجام دهید:

گام اول:عبارت REGEDIT را در کادر Run ویندوز تایپ کرده و ok کنید تا وارد محیط ویرایش رجیستری شوید. برای دسترسی به کادر Run، کلید Win + R را فشار دهید.

گام دوم:در کادر سمت چپ رجیستری، وارد آدرس زیر شوید:

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUSBSTOR

گام سوم:اگر مسیر بالا را به درستی پیدا کرده باشید در این مرحله در سمت راست پنجره، باید کلیدی با نام Start مشاهده کنید. دو بار روی آن کلیک نمایید تا کادر کوچکی برایتان نمایش داده شود.

گام چهارم: در پنجره کوچکی که ظاهر شده است و در کادرValue data، باید عدد ۳ قرار گرفته باشد. اگر عددی غیر از این بود آن را به ۳ تغییر دهید و OK کنید. در آخر باید سیستم را Restart نمایید.

نکته: اگر قصد دارید پورت های USB خود را غیر فعال کنید، عدد ۴ را در کادر Value data بگذارید.

روش هایی که ذکر کردیم در صورتی مثمر ثمر خواهد بود که وسیله یو اس بی شما یا مادربوردتان مشکل سخت افزاری نداشته باشد.

ارسال نظر