چرا باید باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟

در این مطلب قصد داریم روش کالیبره کردن باتری لپ تاپ و همچنین دلیل لزوم انجام این کار را برای شما بیان کنیم. کالیبره کردن باتری لپ تاپ می تواند به تخمین درست نیروی مصرف شده و نیروی باقی مانده توسط حسگر آن کمک کند. با ما همراه باشید.

چرا باید باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟

کلیک - آیا در هنگام کار کردن با لپ تاپ خود، ناگهان شارژ باتری آن تمام می شود و لپ تاپ خاموش می شود؟ اگر این اتفاق زمانی رخ می دهد که نشانگر شارژ باتری درست چند دقیقه قبل از خاموش شدن لپ تاپ، شارژ ۳۰ درصد را نشان می دهد و خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ بدون هیچ گونه اخطاری برای کم بودن شارژ باتری آن شما را متعجب می کند، این مطلب را دنبال کنید.

حتی اگر از باتری خود به شیوه درستی استفاده کنید، باز هم ظرفیت ذخیره سازی انرژی آن به تدریج کاهش پیدا می کند. حسگری که برای اندازه گیری میزان شارژ باتری، در داخل آن تعبیه شده است، میزان شارژ مصرف شده و شارژ باقی مانده را به کاربر نشان می دهد؛ اما ممکن است گاهی اوقات میزان شارژ مصرف شده و باقی مانده به درستی توسط این حسگر تخمین زده نشود. می توان با کالیبره کردن باتری این مشکل را برطرف کنید تا دیگر خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ بدون هشدار قبلی برای شارژ کم باتری شما را متعجب نکند. برای اطلاع از نحوه کالیبره کردن و همچنین دلیل لزوم انجام این کار، با ما همراه باشید.

نکته: این تکنیک برای ویندوزهای ۱۰، ۷، ۸ و در واقع برای هر وسیله دیگری جواب می دهد.

چرا کالیبره کردن باتری لازم است؟

اگر می خواهید به صورت درست از باتری خود استفاده کنید و عمر آن را افزایش دهید، باید اجازه دهید تا شارژ باتری تخلیه شود و سپس آن را به برق متصل کنید تا کاملا شارژ شود. البته لازم به ذکر است نباید اجازه دهید شارژ باتری کاملا تخلیه شود و لپ تاپ خاموش شود و حتی نباید شارژ آن بسیار کم شود؛ اما چنانچه هر چند وقت یک بار باتری کاملا شارژ شود، می تواند به افزایش عمر مفید آن کمک کند.

با این حال هر چقدر هم به درستی از باتری استفاده کنید، باز هم ظرفیت ذخیره سازی انرژی باتری پس از مدتی استفاده کاهش پیدا می کند که چندین عامل همانند استفاده مکرر از باتری، عمر زیاد باتری و گرما می توانند باعث این اتفاق شوند. بهتر است گاهی اوقات باتری لپ تاپ خود را از ۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید؛ زیرا در غیر این صورت حسگری که در باتری تعبیه شده است و میزان شارژ مصرف شده و باقی مانده را تخمین می زند، نمی تواند به درستی این کار را انجام دهد.

۱_new

چند وقت یکبار باید باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟

شرکت های سازنده لپ تاپ توصیه می کنند این کار را هر ۲ یا ۳ ماه یک بار انجام دهید تا تخمین میزان شارژ مصرف شده و باقی مانده به درستی انجام شود.

در واقع لازم نیست در فواصل زمانی کوتاهی این کار را انجام دهید و نگران عدم اندازه گیری درست شارژ مصرف شده و باقی مانده باشید؛ اما چنانچه باتری خود را اصلا کالیبره نکنید، ممکن است در حالی که نشانگر باتری شارژ ۲۰ یا ۳۰ درصدی را نشان می دهد، لپ تاپ خاموش شود و قبل از آن هیچ هشداری مبنی بر شارژ کم باتری نمایش داده نشود. زمانی که این اتفاق برای شما رخ می دهد، باید حتما باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنید.

چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟

برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ خود لازم است اجازه دهید شارژ باتری آن از ۱۰۰ درصد به میزان بسیار کمی برسد و سپس دوباره آن را به طور کامل شارژ کنید. با این کار حسگر باتری می تواند میزان دقیق عمر باتری را تشخیص می دهد و میزان شارژ باقیمانده را نیز به درستی تعیین کند.

برخی از شرکت های سازنده باتری، ابزاری را برای کالیبره کردن باتری در محصولات خود قرار داده اند که با استفاده از آن ها می توانید بفهمید که باتری کامل شارژ شده است، همچنین می توانید از طریق آن ها تنظیمات مدیریت کننده مصرف انرژی (power management settings) را غیر فعال کنید و اجازه دهید شارژ باتری کاملا تخلیه شود و به این صورت مدار داخلی باتری می توانند تشخیص دهند که عمر واقعی باتری چقدر است. برای آشنایی با نحوه استفاده از این ابزار می توانید به سایت شرکت سازنده لپ تاپ خود مراجعه کنید.

شما می توانید از فایل های راهنما یا دستورالعمل هایی که شرکت سازنده برای کالیبره کردن باتری در اختیار کاربران خود قرار داده اند، نیز استفاده کنید؛ زیرا هر یک از شرکت ها فرایند یا ابزار متفاوتی برای کالیبره کردن باتری محصولات خود ارائه کرده اند. برخی از شرکت ها هم اصلا کالیبره کردن باتری برخی از مدل های لپ تاپ خود را ضروری نمی دانند، مثلا اپل اعلام کرده است که کالیبره کردن باتری مدل های جدید مک بوک لازم نیست؛ اما کاربران مدل های قدیمی تر باید این کار را انجام دهند.

۲_new

روش کالیبره کردن باتری به صورت دستی

شما می توانید در کنار استفاده از ابزار مختلف برای کالیبره کردن باتری و همچنین دنبال کردن دستورالعمل هایی که به همین منظور ارائه شده است، از روش دستی نیز برای انجام این کار استفاده کنید. در ادامه روش دستی این کار را توضیح خواهیم داد.

  • ابتدا باتری را کامل (۱۰۰ درصد) شارژ کنید.
  • پس از آن لپ تاپ خود را در حالی که به برق متصل است، حداقل برای ۲ ساعت به حال خود رها کنید. این کار باعث می شود دمای باتری که بر اثر شارژ شدن افزایش یافته است، کاهش پیدا کند. شما می توانید در حالی که لپ تاپ شما در حال شارژ است، از آن استفاده کنید.
  • پس از آن به تنظیمات مدیریت مصرف انرژی (power management settings) رفته و لپ تاپ خود را طوری تنظیم کنید تا زمانی که شارژ باتری آن به ۵ درصد شود، Hinbernate شود و یا به حالت استندبای برود.

۳_new

  • پس از انجام این کار لپ تاپ خود را از برق درآورید تا شارژ باتری تخلیه شود و Hinbernate شود و یا به حالت استندبای برود. در حین این مدت نیز می توانید از لپ تاپ خود استفاده کنید.

نکته : زمانی که در حال استفاده از لپ تاپ خود نیستید و لپ تاپ کاری نمی کند، مطمئن شوید لپ تاپ به صورت خودکار Hibernate نمی شود و یا وارد حالت استندبای نمی شود و صفحه نمایش آن نیز به صورت خودکار خاموش نمی شود؛ زیرا در این صورت شارژ باتری ذخیره می شود و کاملا تخلیه نمی شود.

۴_new

  • برای اینکه شارژ باتری کاملا تخلیه شود، اجازه دهید لپ تاپ برای پنج ساعت و یا حدود همین مدت زمان روشن بماند؛ سپس لپ تاپ به صورت خودکار خاموش می شود.
  • پس از تخلیه کامل شارژ، دوباره لپ تاپ را به برق بزنید تا دوباره کامل شارژ شود، در حین شارژ شدن می توانید از لپ تاپ خود استفاده کنید.
  • پس از آن مطمئن شوید که تنظیمات مدیریت مصرف انرژی در حالت عادی خود قرار دارند تا هنگامی که از کامپیوتر خود استفاده نمی کنید و یا حالت save battery power فعال نیست، صفحه نمایش لپ تاپ به صورت خودکار خاموش شود و یا خود لپ تاپ به صورت خودکار به حالت استندبای برود.

۵_new

پس از انجام این کار نشانگر شارژ باتری اصولا باید میزان شارژ باتری را به صورت دقیق تری نمایش دهد که باعث می شود دیگر لپ تاپ به صورت ناگهانی و بدون هشدار قبلی برای شارژ کم باتری خاموش نشود. یکی از اصول اساسی برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ، شارژ شدن کامل آن و تخلیه آن در حد صفر درصد است که معمولا در مواقع عادی چنین اتفاقی رخ نمی دهد.

ارسال نظر