آموزش تصویری ساخت کاراکترهای منحصر به فرد در ویندوز

گاهی در تایپ نامه تبریک یا هر نوع نامه دیگری نیاز به نوعی کاراکترهای خاص داریم که عدم وجود آن ها در کاراکترهای موجود در ویندوز به شدت احساس می شود. در این مطلب قصد داریم تا در مورد روشی صحبت کنیم که از طریق آن می توانید کاراکتر منحصر به فرد و مخصوص خود را طراحی کنید. لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

آموزش تصویری ساخت کاراکترهای منحصر به فرد در ویندوز

کلیک - برای ساختن کاراکترهای شخصی و منحصر به فرد در ویندوز می بایست که برنامه Private Character Editor استفاده کرد که به صورت پیش فرض بر روی ویندوز نصب است. برای اجرا کردن این برنامه روش های مختلف وجود دارد که عبارت است از

  • جستجوی عبارت Private Character Editor در جعبه جستجوی ویندوز.
  • دسترسی به این برنامه از طریق Control Panel. برای دسترسی به این نرم افزار از طریق Control Panel ابتدا وارد پنجره آن شده و سپس در جعبه جستجوی بالای پنجره عبارت Private را تایپ کنید و از لیست گزینه Private Character Editor را انتخاب کنید.
  • اجرای این برنامه از طریق Run. برای این کار ابتدا کلیدهای ترکیبی Win+R را هم زمان فشار دهید و در کادر متنی گزینه eudcedit را تایپ کنید و سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.
  • روش آخر برای باز کردن اجرای این برنامه از طریق Command Prompt یا خط فرمان ویندوز است. ابتدا پنجره Command Prompt را باز کنید و سپس eudcedit را تایپ کنید. و در نهایت کلید اینتر را فشار دهید.

علاوه بر روش های فوق برای دسترسی آسان به این برنامه می توانید میانبری از این برنامه را بر روی دسکتاپ خود ایجاد کنید. برای ایجاد میانبر برنامه Private Character Editor ابتدا بر روی دسکتاپ کلیک راست کنید و سپس از منوی باز شده گزینه New و بعد از آن گزینه Shortcut را انتخاب نمایید. در فیل باز شده دستور %windir%\system32\eudcedit.exe را تایپ کنید و سپس بر روی گزینه Next کلیک کنید. و در نهایت گزینه finish را برای قرار دادن میانبر بر روی دسکتاپ انتخاب کنید.

می توان این میانبر را بر روی منوی start بچسبانید و یا بر روی taskbar خود قرار دهید تا دسترسی به آن آسان تر باشد.

وقتی این برنامه را باز می کنید پنجره مربوط به Select Code باز می شود. این پنجره در واقع به عنوان رابطی میان کاراکتری که می سازید و محل قرار گیری آن در کتابخانه مربوط به کاراکترها در ویندوز است. اعدادی که بر روی قسمت شطرنجی شده این پنجره مشاهده می شود اعداد بر حسب هگزا دسیمال هستند که در واقع به کاراکتر جدیدی که طراحی می کنید اختصاص داده می شود.

تصویر متن 1

مثلاً اگر اولین جعبه را انتخاب کنید عدد مربوط به کاراکتر شما E000 خواهد و اگر دومین جعبه را انتخاب کنید عدد مربوط به کاراکتر شما E001 خواهد بود. هر کدام از خانه ها یا جعبه هایی را که می خواهید انتخاب کنید و سپس ر روی دکمه OK کلیک کنید.

بعد از انتخاب دکمه OK شما به واسط کاربری برنامه هدایت می شوید. در این پنجره نیز یک کارد شطرنجی وجود دارد که در کنار آن جعبه ابزاری با ۱۰ آیکون وجود دارد. می توانید به ابزار مربوط به طراحی از طریق همین جهبه ابزار دسترسی داشته باشید.

تصویر متن 2

برای طراحی بر روی این ناحیه شطرنجی کافی است بر روی هر خانه با استفاده از کلیک چپ ماوس برای سیاه کرده آن و از کلیک راست ماوس برای سفید کردن خانه مورد نظر استفاده کنید.

اما روش هایی وجود دارد که می توانید در صورت عدم استفاده از روش طراحی به صورت مستقیم، از این روش ها استفاده کنید.

روش اول این است که می توانید از کاراکترهای موجود به عنوان یک Template برای ساخت کاراکترهای جدید استفاده کنید.

ابتدا هر کدام از کاراکترهای موجود مورد نظر را از روی هر کدام از ویرایشگرهای متنی کپی کنید. سپس از منوی edit گزینه Copy Character را انتخاب کنید. بعد از اینکه کاراکتر مورد نظر شما بر روی صفحه شطرنجی شده کپی شد می توانید با استفاده از بازارهای ویرایش و یا طراحی که در سمت چپ پنجره قرار دارند آن را ویرایش کرده و به شکل دلخواه خود تبدیل کنید.

تصویر متن 3

اما یک روش آسان تر نیز برای طراحی کاراکتر های منحصر به فرد نیز وجود دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

در این روش می توانید از انواع فونت های موجود در ویندوز استفاده کنید. در واقع در این روش می توانید از هر نوع فونتی که بر روی ویندوز نصب است استفاده کنید.

برای این کار ابتدا از منوی Windows در محیط Private Character Editor بر روی گزینه Reference کلیک کنید.

تصویر متن 4

از پنجره باز شده نوع فونت مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس کاراکتر مورد نظر خود را که می خواهید به عنوان template از آن استفاده کنید را انتخاب نمایید. در محیط Private Character Editor دو پنجره شطرنجی وجود دارد با نام های Reference که در سمت راست پنجره قرار دارد و دیگری Edit که در سمت چپ قرار دارد. کاراکتر مورد نظر را بر روی پنجره شطرنجی Edit کپی کنید. در این مرحله می توانید به راحتی کاراکتر را به هر شکلی که می خواهید تبدیل کنید

تصویر متن 5

برای ذخیره کاراکتر مورد نظر ابتدا بر روی منوی فابل در پنجره Private Character Editor کلیک کرده و سپس گزینه Font Links را انتخاب کنید. در پنجره باز شده مطمئن شوید که گزینه Link with All Fonts فعال است و سپس دکمه Ok را انتخاب نمایید.

تصویر متن 6

بعد از انجام این کار برای ذخیره کاراکتر با کد هگزا دسیمال منحصر به فرد از منوی Edit گزینه Save Character را انتخاب کنید تا کاراکتر مورد نظر ذخیره شود.

تصویر متن 7

برای استفاده از این کاراکتر می توانید از character Map استفاده نمایید. مکان این فونت در دسته all Font( Private Characters) قرار دارد که می توانید به آن به راحتی دسترسی داشته باشید.

تصویر متن 8

ارسال نظر