تنظیمات حرفه ای دوربین خود را بشناسیم (بخش پایانی)

شاید بسیاری از افراد قصد خرید دوربین DSLR را داشته باشند و حتی ممکن است بسیاری از افراد دوربین DSLR نیز داشته باشند ولی از ترس منوهای تنظیمات عجیب و غریب این دوربین ها به سمت آن ها نمی روند، در این مقاله به بررسی دقیق تنظیمات دوربین می پردازیم.

تنظیمات حرفه ای دوربین خود را بشناسیم (بخش پایانی)

کلیک -در روزهای گذشته سلسله مقالاتی در رابطه با دوربین و تنظیمات ضروری دوربین DSLR صحبت هایی کردیم و در بخش اول ، دوم، سوم و چهارم این مجموعه مقالات در رابطه با موضوعاتی نظیر سرعت شاتر، دیافراگم، حالت های مختلف دوربین، فوکوس کردن و بسیاری از موارد دیگر صحبت کردیم. امروز در بخش پایانی این مجموعه مقالات به سراغ تنظیمات پیشرفته تر دوربین یعنی ایزو و وایت بالانس رفته ایم، امیدواریم که مفید واقع شود.

ضرورت نهم: ایزو ISO

تنظیمات حرفه ای دوربین خود را بشناسیم (بخش پایانی)

کیفیت عکس شما و وضوح عکس شما با ایزو شما رابطه دارد، امروزه در دوربین های پیشرفته شما به راحتی می توانید در ایزو های بسیار بالا حتی در شب هم عکس های بسیار خوبی بگیرید.

چه چیزی ضروری است؟

در واقع ایزو میزان حساسیت سنسور دوربین شما به نور است. در ایزو های بسیار بالا مثل ۸۰۰ یا ۱۶۰۰ دوربین شما و سنسور دوربین به نور کمتری برای ثبت جزئیات تصویر نیاز دارد. اگر شما در شب و در شرایطی که نور کافی در صحنه وجود ندارد ایزو خود را بالا نبرید، و از سرعت شاتر بالا استفاده کنید بی شک عکس شما تاریک می شود. شما در این شرایط نیاز دارید که یا سرعت شاتر و یا ایزو را بالا ببرید و در صورتی که شما به سه پایه دسترسی نداشته باشید بی شک باید با بالا بردن ایزو عکس خود را ثبت کنید. با بالا بردن ایزو، سنسور شما نسبت به نور حساس می شود و شما می توانید به راحتی در شب و در فضای بسیار تاریک هم عکاسی کنید.

چه چیزی مهم است؟

استفاده از ایزو بالا علاوه بر مزایایی که دارد معایبی نیز دارد و باعث بالا رفتن نویز در تصویر شما می شود. البته امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی حتی عکاسی در ایزو های بسیار بالا نیز برای عکاس مشکلی ایجاد نمی کند و عکاس به راحتی می تواند با استفاده از حالت عکاسی RAW و حتی استفاده از ایزو بالا عکس قابل قبولی دریافت کند.

نکته دیگری که در عکاسی در شب وجود دارد این است که اگر می خواهید در شب با ایزو بالا عکاسی کنید و یا اگر می خواهید از سرعت شاتر پایین با ایزو مناسب استفاده کنید بهتر است حتماً استفاده از سه پایه را فراموش نکنید، می توان گفت که سه پایه از تجهیزات اصلی است که در عکاسی باید در هر شرایطی همراه خود داشته باشد.

چه چیزی نیاز دارید؟

هنگامی که می خواهید در نور کم با سرعت شاتر بالاعکاسی کنید بهتر است دوربین خود را بر روی حالت اولویت شاتر تنظیم کنید تا در این صورت شما بتوانید به راحتی براساس نیاز خود سرعت شاتر خود را انتخاب کنید و عکس و سوژه عکس خود را فریز کنید.

ممکن است به ذهن بسیاری از شما این موضوع رسیده باشد که چرا از فلاش دوربین برای عکاسی استفاده نمی کنیم! اما باید گفت که استفاده از فلاش دوربین در شب برای عکاسی ایده اصلاً مناسبی نیست، فلاش های دوربین معمولاً نورهای موضعی را بر روی سطح سوژه به وجود می آورند که این نورها در سطح تصویر خوشایند نیست، اگر می خواهید از فلاش استفاده کنید سعی کنید تا حد امکان نور فلاش خود را به وسیله ابزار نرم کنید و از شدت و خشونت نور فلاش خود بکاهید.

یکی از نکاتی که باید در رابطه با ایزو بدانیم ین است که استفاده از حالت ایزو اتوماتیک پیشنهاد مناسبی برای عکاسی نیست و بهتر است از این حالت استفاده نکنیم.

ضرورت دهم: وایت بالانس

تنظیمات حرفه ای دوربین خود را بشناسیم (بخش پایانی)

در زبان ساده می توان گفت وایت بالانس در رابطه با رنگی است که دوربین شما ایجاد می کند و بر روی عکس شما تأثیر می گذارد.

چه چیزی ضروری است؟

در واقع می توان گفت که وایت بالانس به حرارت رنگ هایی است که در عکس شما تولید می شود، در دوربین شما تنظیماتی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا وایت بالانس خود را متناسب با نوری که در محل وجود دارد تنظیم کنید، اگر از غروب آفتاب عکاسی می کنید باید از حالت وایت بالانسی استفاده کنید که مناسب با نور آفتاب باشد. در واقع وایت بالانس به نوری مربوط است که از محیط دریافت می شود، اگر هوا ابری باشد و نوری که دریافت می شود از آسمان ابری باشد وایت بالانس شما نیز باید متناسب با هوای ابری باشد.

چه چیزی مهم است؟

در عکاسی با حالت RAW می توانید بر روی وایت بالانس خود بسیار مانور دهید، در واقع وایت بالانس در فایل های RAW به صورت خام است و شما می توانید به راحتی وایت بالانس خود را براساس نیاز و سلیقه خود تنظیم کنید. به این نکته توجه داشته باشید که در بسیاری از شرایط نیز شما نیاز دارید تا با نورهای آشنایی داشته باشید تا بتوانید در شرایط مورد نیاز نور و وایت بالانس خود را به درستی تنظیم کنید

چه چیزی لازم است؟

در دوربین های شما حالتی وجود دارد که در این حالت شما می توانیداز وایت بالانس اتوماتیک استفاده کنید. در شرایطی که نیاز به عکاسی با سرعت بسیار بالا دارید استفاده از وایت بالانس اتوماتیک می تواند مؤثر باشد ولی در شرایطی که نیاز دارید با حوصله عکاسی کنید حتماً وایت بالانس خود را تنظیم کنید و به تنظیمات اتوماتیک اطمینان نکنید.

در دوربین شما حالتی قرار دارد که با نام custom white balance قرار دارد که شما در این حالت می توانید از یک کاغذ سفید عکاسی کنید و سپس این کاغذ سفید می تواند معیار شما قرار گیرد که تنظیمات خود را براساس این کاغذ سفید تعیین نمایید.

ارسال نظر