همه‌ چیز در رابطه با دوربین‌های دوگانه در گوشی‌های هوشمند

شاید این سؤال برای بسیاری از کاربران پیش آمده باشد که یک دوربین دوگانه بر روی یک دستگاه با یک دوربین معمولی چه تفاوتی دارد، در اینجا به بررسی این مسئله می پردازیم که دوربین های دوگانه چه مزایا و معایبی دارند.

همه‌ چیز در رابطه با دوربین‌های دوگانه در گوشی‌های هوشمند

کلیک -دوربین یک دستگاه هوشمند چه زمانی دوربینی بسیار خوب و بی عیب و نقص است؟ هر روز کمپانی ها در این فکر هستند که دوربین دستگاه های هوشمند خود را ارتقا دهند و بهتر کنند، البته این در حالی است که در کنار کیفیت دوربین عکاسی در دستگاه های هوشمند باید ضخامت کم دستگاه نیز حفظ شود.

چه چیزی دقیقا در دوربین است؟

اگر به پشت گوشی هوشمند خود نگاه کنید مشاهده می کنید که لنز کوچکی در دوربین شما قرار گرفته است، در دوربین گوشی های هوشمند نباید از لنز های بسیار ضخیم و بزرگ استفاده کرد چون یک دستگاه هوشمند باید نازک باشد و هیچ کمپانی به خاطر قرار دادن لنز بهتر بر روی دستگاه خود ضخامت دستگاه خود را بیشتر نمی کند. در داخل این لنز کوچک در پشت دستگاه شما، عدسی ها، سنسور دوربین، و گاهی اوقات در دستگاه های پیشرفته تر، لرزش گیر ها دیده می شود. این در حالی است که در دوربین های دوگانه این ساختار ممکن است کمی متفاوت باشد و یکی از دوربین ها کار زوم کردن را انجام دهد و دوربین دیگر عکس های نرمال تهیه کند.

آیا این موضوع یک تکنولوژی جدید است؟

تقریباً نه برای اولین بار دوربین دوگانه بر روی دستگاه HTC مدل Evo 3D در سال ۲۰۱۱ دیده شد. در این دستگاه، دوربین عکس ها را به صورت سه بعدی دریافت می کرد و در صفحه نمایش این دستگاه به صورت سه بعدی نمایش می داد. بعدازآن در سال ۲۰۱۴ شاهد دوربین دوگانه در دستگاه HTC one M8 بودیم و در سال های اخیر نیز انبوهی از دستگاه های هوشمند با دوربین های دوگانه مشاهده می شود.

همه چیز درباره دوربین های دوگانه

مزایای دوربین دوگانه چیست؟

البته این موضوع و پاسخ دادن به این سؤال به نوع دوربین دوگانه شما بستگی دارد ولی باید به این نکته اشاره کرد که دوربین دوگانه باعث می شود شما عکس های واضح تری داشته باشید، اگر لنز دوم شما لنز زاویه باز باشد، شما می توانید عکس هایی با زاویه باز تر داشته باشید و اگر لنز دوم شما زاویه بسته باشد شما می توانید در عکس هایتان عمق میدان کمتری داشته باشید. در کنار برخی از لنز های دوم در دستگاه های هوشمند اعدادی نوشته شده است که این اعداد شامل ۱X و یا ۲X می شود که در آیفون ۷ پلاس عدد ۳X دیده می شود.

این به این معنی است که دوربین های دوگانه همیشه عکس های بهتری می گیرند؟

همه‌چیز در رابطه با دوربین‌های دوگانه درگوشی‌های هوشمند

این موضوع یک مسئله مطلق نیست، شاید یک دوربین با کیفیت معمولی در دستگاهی از دوربین دوگانه نیز بهتر تصویر برداری کند، این موضوع به اندازه سنسور و نوع نوری که دستگاه و سنسور از محیط دریافت می کنند بستگی دارد. گوشی های هوشمندی مثل سامسونگ گلکسی S7 و S7 edge، گوگل پیکسل،One Plus 3،LG G5،HTC 10 دستگاه های بسیار خوبی هستند که در نور کم شب نیز عکس های بسیار خوبی تهیه می کنند. تنها دستگاه های هوشمندی که دارای دوربین دوگانه هستند و پرچم دار نیز هستند، آیفون ۷ پلاس و هواوی P9 است.

چرا دوربین جلو دستگاه های هوشمند نمی تواند دوگانه باشد؟

در سال ۲۰۱۵ کمپانی لنوو دست به تولید دستگاهی با نام Vibe S1 زد که در این دستگاه دوربین جلو دوربینی دوگانه بود، یکی از لنزها ۸ مگا پیکسلی و یکی دیگر ۲ مگا پیکسلی بود و هدف از این مسئله این موضوع بود که کاربران بتوانند عکس های سلفی بهتری بگیرند. پس از این دستگاه نیز ما شاهد عرضه Vivo V5 شدیم که این دستگاه دارای دو دوربین ۲۰ و ۸ مگا پیکسلی است که عمق میدان بهتری به کاربر می دهد.

همه‌چیز در رابطه با دوربین‌های دوگانه درگوشی‌های هوشمند

گوشی های هوشمند با دوربین های دوگانه بسیار گران هستند؟

دوربین های دوگانه بر روی دستگاه برای اولین بار در هند مورد استفاده قرار گرفتند، میانگین قیمت دستگاه ها در این کشور از ۳۵۰۰۰ یورو بود، در هر صورت گوشی های میان رده این نیز عرضه شدند که این دستگاه ها نیز دارای دوربین های دوگانه بودند و از قیمت مناسب تری نسبت به پرچم داران برخوردار بودند، از جمله این دستگاه ها می توانیم به Honor 8 اشاره کنیم، شاید دوربین دوگانه در پرچم داران کمی باعث افزایش قیمت شود ولی بی شک یک پرچم دار از قیمت ارزانی نیز برخوردار نخواهد بود، در این میان گوشی های میان رده بسیار خوبی دیده می شود که دارای دوربین های دوگانه بسیار خوبی هستند.

قابلیت ویژه‌ای برای دوربین های دوگانه وجود دارد؟

دوربین های دوگانه از اولین روز استفاده در دستگاه های هوشمند به این دلیل استفاده شدند تا عکس هایی با کیفیت های بهتری تهیه کنند، در هر حال این تکنولوژی روزبه‌روز در حال رشد و پیشرفت است و در آیفون ۷ پلاس آخرین نمونه پیشرفت های این دستگاه را مشاهده کردیم که بهترین نمونه دوربین دوگانه در طی چند سال اخیر به نمایش گذاشته شد.

ارسال نظر