ردیابی مخفیانه موقعیت مکانی کاربران با آیفون

اپل در سال ۲۰۱۲ نرم‌افزار Find My Friends را به عنوان ابزاری برای ارتباط بهتر و راحت‌تر با دوستان و اعضای خانواده ارائه کرد. در حقیقت با استفاده از این نرم‌افزار امکان به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی کاربران با یکدیگر به راحتی میسر فراهم می‌شد.

ردیابی مخفیانه موقعیت مکانی کاربران با آیفون

کلیک - شکی نیست که قبل از به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی رضایت هر دو طرف مورد نیاز است اما اگر برای چند لحظه به آیفون‌ آنها دسترسی فیزیکی داشته باشید به راحتی می‌توانید ویژگی Find My Friends را بدون اطلاع آنها فعال کنید.
تصمیم به امتحان این ایده گرفتم و متوجه شدم که این کار نه تنها بسیار ساده است بلکه طرف مقابل تقریبا متوجه فعال شدن این ویژگی نخواهد شد؛ بعد از فعال شدن ویژگی، شخصی که قصد ردیابی‌اش را دارید هیچ پیام هشداری دریافت نخواهد کرد. حتی اگر شخص مورد نظر تصمیم به باز کردن اپلیکیشن Find My Friends بگیرد (که در بیشتر موارد هرگز اتفاق نمی‌افتد) تحت نظر قرار گرفتنش چندان مشخص نیست. در محیط برنامه تنها می‌توان فالوور بودن را مشاهده کرد و خبری از این که کسی در حال ردگیری و اطلاع از موقعیت مکانی شماست نیست.
بعد از راه‌اندازی و انجام تنظیمات قادر به مانیتور تمام حرکات شخصی که در حال جاسوسی از او هستید خواهید بود. البته می‌توان پا را فراتر از این هم گذاشت و با تنظیم یادآور، در زمان رسیدن فرد مورد نظر به نقطه‌ای خاص یا ترک محلی مشخص توسط وی، پیام اعلان دریافت کرد.
با ما همراه باشید تا نحوه ردیابی موقعیت مکانی فرزندان‌تان یا سایر افرادی که برایتان مهم هستند را بدون اطلاع آنها، فرا بگیرید.

پیش‌نیاز
اگر فردی که قصد ردیابی او را دارید از iOS 8 استفاده می‌کنید ابتدا باید نرم‌افزار Find My Friends را از فروشگاه اپ‌ استور روی تلفن آنها و همچنین تلفن خودتان نصب نمایید. البته در iOS 9 این اپ به صورت پیش‌فرض نصب شده است.

گام اول
فعال کردن ویژگی Share My Location در آیفون سایرین
ابتدا نرم‌افزار Find My Friends را روی آیفون شخص مورد نظر باز کرده و سپس تصویری که برای پروفایل انتخاب کرده‌اند (در انتهای رابط کاربری) را بزنید تا در قسمت تنظیمات، امکان فعال کردن گزینه‌ی Share My Location فعال باشد.
ضمنا اطمینان حاصل نمایید که در بخش This Device (بعد از وارد شدن به Share My Location) موقعیت مکانی به اشتراک گذاشته شده چرا که شاید ابزارهای دیگری (مثلا یک آی‌پد) به یک حساب مشابه آی‌کلاود مرتبط باشند.

گام دوم
در آیفون خودتان صفحه کنترل (Control Center) را با کشیدن انگشت از انتهای صفحه به بالا باز نموده و AirDrop را فعال کنید. امکان پیدا شدن توسط همه را با روشن کردن گزینه‌ی Everyone فعال کنید هر چند انتخاب گزینه‌ی Contacts Only هم کفایت می‌کند؛ البته به شرطی که در آیفون آنها اطلاعات شما به عنوان یک مخاطب ذخیره شده باشد.
حال در آیفون شخص مورد نظر در اپ Find My Friends گزینه‌ی Add را زده و بعد از ظاهر شدن اطلاعات خودتان (در قالب مخاطب) آیکون آن را انتخاب کنید. بعد از این گزینه‌ی Share Indefinitely را انتخاب کنید تا موقعیت جغرافیایی آنها بدون هیچ محدودیت زمانی با شما به اشتراک گذاشته شود.

گام سوم
موقعیت جغرافیایی خود را به اشتراک نگذارید
بعد از به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شخص یا اشخاص مورد نظر با آیفون شما در پیامی که نشان داده می‌شود، Accept را بزنید. بعد از چند ثانیه پیامی دیگر ظاهر می‌شود مبنی بر این که آیا شما هم تمایل دارید که موقعیت مکانی خود را با آنها به اشتراک بگذارید یا نه؟ Don't Share را بزنید تا چنین امکانی برای آنها فراهم نشود.

گام چهارم
ردیابی موقعیت مکانی اشخاص مورد نظر
در اپ Find Mu Friends آیکون مخاطب مورد نظر را لمس کرده تا مکان دقیق قرارگیری آنها را به صورت زنده مشاهده نمایید. همچنین شما شاهد گزینه‌هایی برای دریافت اعلان در زمان رفتن آنها به مکانی خاص یا ترک یک محل خواهید دید.
نحوه‌‌ی مخفی‌سازی برنامه از دید مالک آیفون
البته انجام موفقیت آمیز این عملیات و ادامه‌ی دریافت موقعیت مکانی فرد مورد نظر مستلزم عدم رو شدن دست شماست. خوشبختانه بسیاری از افراد اپ Find My Friends را باز نمی‌کنند و حتی اگر چنین کاری هم انجام دهند، باید وارد جزئیات شده و دقیقا مخاطبان احتمالی که در حال ردگیری وی هستند را پیدا نماید.
اما روش‌هایی برای پنهان کردن اپ از دید کاربران وجود دارد به طوری که آنها هرگز متوجه وجود این برنامه روی ابزارهای خود نخواهند شد.

گام پنجم
یکی از این دو گزینه را پیش رو دارید:
روش آسان: با استفاده از ابزار Dock برنامه را پنهان کنید
روش دشوار: با استفاده از یک پوشه اقدام به پنهان‌سازی برنامه نمایید.
هر کدام از این روش‌ها به صورت موقتی اپ مذکور را به صورت موقتی حذف می‌کنند اما با راه‌اندازی مجدد دستگاه، شاهد اضافه شدن دوباره‌ی آن به صفحه خانه (Home Screen) خواهیم بود.
ردیابی دیگران بدون رضایت آنها از نظر اخلاقی کار درستی نیست و این کار را توصیه نمی‌کنیم اما مساله‌ی مهم‌تر اطلاع از ضعف‌هایی است که ممکن است دیگران از آنها سوء استفاده کرده و حریم خصوصی ما را به خطر بیاندازد.

ارسال نظر