همه چیز در خصوص تنظیمات شبکه در ویندوز و حل مشکل قطعی اینترنت

اگر شما هم کاربر سیستم عامل ویندوز هستید و گاهی اوقات با عدم اتصال به اینترنت و یا شبکه های محلی مواجه می شوید پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا پایان بخوانید. در این مطلب در خصوص انواع مشکلاتی را که کاربران برای اتصال به اینترنت و یا شبکه از طریق سیستم عامل ویندوز با آن مواجه می شوند بررسی رده و روش های حل این مشکلات ارائه خواهد شد.

همه چیز در خصوص تنظیمات شبکه در ویندوز و حل مشکل قطعی اینترنت

در این مطلب در خصوص انواع مشکلاتی را که کاربران برای اتصال به اینترنت و یا شبکه از طریق سیستم عامل ویندوز با آن مواجه می شوند بررسی رده و روش های حل این مشکلات ارائه خواهد شد.

کلیک ، اگر برای اتصال به اینترنت از طریق پی سی یا لپ تاپ خود که تحت سیستم عامل ویندوز کار می کند با مشکل مواجه شده اید و می خواهید مشکل را بر طرف کنید اولین قدمی که باید بردارید این است که از اتصال سایر دستگاه ها به اینترنت مطمئن شوید. یعنی اینکه بررسی کنید آیا گوشی هوشمند برای اتصال به اینترنت بی سیمی که قصد اتصال به آن از طریق پی سی یا لپ تاپ را دارید مشکلی دارد یا خیر. اگر تلفن هوشمند شما نیز برای اتصال به اینترنت مشکل دارد پس مسلماً مشکل یا از روتر است و یا مشکل از سرویس دهنده اینترنت است. در برخی موارد با یک بار خاموش و روشن کردن روتر مشکل برطرف می شود پس بهتر است قبل از انجام هر کاری ابتدا روتر را یک بار روشن و خاموش نمایید.

گاهی اوقات نیز در صورت باز کردن صفحه مرورگر با پیامی مبنی بر محدودیت دسترسی به شبکه مواجه می شوید که در این صورت ممکن است مشکل به دلیل اختلال در تنظیمات پروکسی باشد. در برخی موارد نیز مشکل سخت افزاری و یا نرم افزاری وجود دارد. کاری که در بسیاری از موارد راه گشا است روشن و خاموش کردن پی سی یا لپ تاپ است.

اما گاهی هیچ کدام از روش های بالا راه گشا نخواهند بود. در ادامه روش هایی برای حل مشکل اتصال به اینترنت را توضیح خواهیم داد که قطعاً به شما در رفع مشکل کمک خواهند کرد.

روش اول: ریست کردن تنظیمات شبکه در ویندوز ۱۰

برای تنظیمات شبکه در ویندوز ۱۰ ابتدا روی اپلیکیشن مربوط به تنظیمات یا همان Setting کلیک کنید. آیکون مربوط به تنظیمات در منوی start قرار دارد. در صفحه باز شده بر روی گزینه Network & Internet کلیک کنید. صفحه مربوطه در صفحه Status باز خواهد شد. اگر این صفحه به صورت خودکار باز نشد بر روی Status در بالای منوی سمت چپ صفحه کلیک کنید.

تصویر متن 1

بر روی صفحه باز شده روی گزینه Network Rest کلیک کنید. در برخی موارد نیاز به پیمایش صفحه به سمت پایین است. بعد از کلیک بر روی این گزینه دکمه Reset Now را مشاهده خواهید کرد.

تصویر متن 2

در نسخه های قبلی ویندوز برای ورود به تنظمیات مربوط به شبکه باید از طریق Control Panel اقدام کنید. بعد از باز کردن پنجره Control Panel وارد بخش Internet And Network Connection شوید. بعد از ورود به این بخش صفحه ای مانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

تصویر متن 3

آداپتور مناسب را انتخاب نموده . یعنی در صورتی که توسط کابل به روتر متصل می شوید گزینه مربوط به اتصال با استفاده از کابل و در غیر این صورت گزینه مربوط به اتصال بی سیم را انتخاب نمایید و بر روی آن کلیک راست کنید. از منوی باز شده روی گزینه Disable کلیک کنید بعد از غیر فعال کردن آن دوباره با دو بار کلیک آن را فعال نمایید.

در بسیاری از موارد با این روش می توانید مشکل عدم اتصال به اینترنت را بر طرف نمایید. اما می توانید به صورت کلی اتصال مورد نظر یا همان به اصطلاح Connection را حذف کرده و دوباره از اول اتصال جدید بسازید.

برای ساخت اتصال ابتدا به بخش Device Manager در Control Panel رفته و سپس گزینه Scan for hardware change را انتخاب نمایید. در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد ویندوز باید به صورت خود کار درایور مربوطه را پیدا کرده و نصب نماید.

تصویر متن 4

فرض کنید قبلاً تنظیمات اتصال بی سیمی داشته اید که در حال حاضر بلا استفاده است. برای حذف این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید. توجه کنید که این تنظیمات مربوط به ویندوز ۱۰ است.

ابتدا از منوی Start بر روی آیکون مروبط به Setting کلیک کنید. سپس بر روی گزینه Network & internet کلیک کنید و سپس بر روی گزینه Wi-Fi در منوی سمت چپ کلیک نمایید. بعد از انجام این مراحل بر روی گزینه Manage known network کلیک کنید.

تصویر متن 5

در این مرحله بر روی آیکون مربوط به شبکه ای که می خواهید حذف کنید کلیک کرده و گزینه Forget را انتخاب کنید.

یک راه حل دیگر برای بر طرف کردن مشکل اتصال به اینترنت از طریق لپ تاپ و یا پی سی تنظیم مجدد IP است. برای این کار ابتدا تمام صفحات وب و پنجره هایی که در ویندوز باز است را ببندید. سپس مرورگر Internet Explorer را باز کرده و بر روی آیکون آن در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. سپس گزینه Internet Option را انتخاب نمایید.

در برگه Advanced بر روی گزینه Reset کلیک کنید. در این مرحله پنجره ای برای شما باز خواهد شد که در آن توضیحاتی در خصوص حذف تنظیمات شخصی نوشته شده است. علامت کنار گزینه Delete personal setting را فعال نمایید. در صورت فعال کردن این گزینه تمامی تنظیمات شخصی شما به علاوه تاریخچه، کش و حتی صفحه خانگی شما نیز حذف می شود.

تصویر متن 6

بعد از انجام این مراحل سیستم خود را یک بار روشن و خاموش کنید تا تنظیمات انجام شده اعمال شود.

ارسال نظر