حل مشکل کرش کردن دوربین در گوشی‌های اندروید

شاید شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید که پس از مدتی دوربین گوشی هوشمندتان کرش کند. این مشکل می‌تواند به دلایل سخت افزاری یا مربوط به نرم افزار گوشی باشد. چنانچه کرش کردن گوشی به دلایل نرم افزاری باشد به راحتی قابل حل شدن است. با کلیک همراه باشید.

حل مشکل کرش کردن دوربین در گوشی‌های اندروید

کلیک - پس از نصب برخی از بروزرسانی هایی که شرکت های ارائه دهنده‌ی اپلیکیشن برای ورژن های مختلف اندروید ارائه کرده‌اند، کاربران شاهد کرش کردن دوربین گوشی هوشمندشان بوده‌اند. بدین صورت که پس از اجرا شدن برنامه دوربین، صفحه سیاه شده یا از برنامه خارج می گردد. راه حل های برای این مشکل در هنگام بروز آن و یا قبل از کرش کردن وجود دارد که می تواند تا ۹۰ درصد مشکل را حل نماید. توجه داشته باشید که اگر هنگام خرید گوشی هوشمند و قبل از بروز رسانی آن با این مشکل مواجه شدید، گوشی را به نمایندگی ببرید زیرا احتمالا مشکل سخت افزاری بوده و با راه حل هایی که در ادامه مطرح می گردد، رفع نخواهد شد.

روش کار بسیار ساده است و حتی کاربران مبتدی نیز می توانند آن را انجام دهند. اگر مراحل زیر را پیش رفتید و باز با کرش کردن دوربین مواجه شدید، بهتر است گوشی را به یک نمایندگی ببرید.

اگر دوربین کار نمی کند

هنگامی که دوربین گوشی هنگ کرده و یا زمانی که با کلیک کردن بر روی آیکون آن اتفاقی نمی‌افتد، از برنامه بطور کامل خارج شوید و پس از ۳۰ ثانیه مجددا برنامه دوربین را اجرا نمایید. اگر باز هم برنامه اجرا نشد، سیستم عامل اندروید را مجددا راه اندازی کنید.

پس از انجام اقدامات ذکر شده، فایل های کش دوربین پاک کنید. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. بر روی آیکون Settings کلیک کنید.
  2. مسیر Applications -> Application Manager را دنبال کنید.
  3. از منوی کشویی همه‌ی برنامه های All Apps دوربین را انتخاب نمایید (لازم به ذکر است بسته به ورژن ها متفاوت ممکن است این گزینه در بخش های دیگری وجود داشته باشد).
  4. حال مسیر Storage -> Clear Cache را دنبال کنید تا کش دوربین خالی شود.

سیاه شدن صفحه دوربین در گوشی های اندرویدی

صرفا اگر مشکل نرم افزاری باشد، احتمال دارد با این روش موفق به رفع مشکل دوربین شوید.

خارج کردن باتری گوشی برای چند دقیقه و راه اندازی دوباره گوشی، یک روش ساده و راحت برای تنظیم مجدد تلفن همراه است. بارها شاهد بودیم، هنگامی که گوشی هنگ می کند با خارج کردن باتری برای حدود چند ثانیه و راه اندازی مجدد مشکل رفع شده است. بنابراین بهتر است اینکار را انجام دهید.

حذف کردن اپلیکیشن های جانبی دوربین

بهتر است از اپ های جانبی و بلااستفاده خلاص شوید، همچنین نسخه سیستم عامل را آپدیت کنید تا اگر بروزرسانی برای برنامه دوربین وجود دارد از آن به منظور رفع مشکل استفاده شود. گاهی ممکن است باگ های کوچک با بروزرسانی حل شود.

همواره سعی کنید تمام اپلیکیشن های نصب شده را از طریق Google Play آپدیت کنید. به منظور بروزرسانی درGoogle Play بر روی آیکون همبرگری (منو تنظیمات) کلیک کرده و گزینه My Apps & Games را انتخاب کنید. بعد بر روی گزینه Update All کلیک نمایید.

بازگرداندن گوشی به تنظیمات پیش فرض کارخانه

چنانچه روش های ذکر شده را انجام دادید و نتیجه نگرفتید. اگر جزو کاربرانی هستید که دائم از اطلاعاتتان پشتیبان تهیه می کنید نباید این گزینه برای شما نگرانی بوجود بیاورد . اگر فکر می کنید تنظیمات تلفن همراه را ریست کنید برای شما مشکلی بوجود می آورد بهتر است از روش های دیگر استفاده کنید .

اگر از اطلاعات‌تان نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید، جای نگرانی نیست. اما اگر تصور می کنید که بازگرداندن گوشی به تنظیمات پیش فرض کارخانه برای شما مشکلی بوجود می آورد، می توانید از روش های دیگر استفاده کنید.

برای این منظور مسیر زیر را دنبال نمایید:

Settings -> Backup and reset -> Factory data reset -> Reset device

پیدا کردن برنامه ‌ای که باعث مشکل شده با استفاده از حالت ایمن (Safe Mode)

بعضی از اپلیکیشن های که دانلود و نصب می کنید مشکلاتی را به وجود می آورد از قبیل راه‌اندازی مجدد و خودبه‌خود شود، هنگ کردن، کار نکردن و یا کندن شدن. برای حل این مشکل می توانید از حالت Safe Mode استفاده کنید تا گوشی هوشمندتان صرفا با نرم‌افزار و اپلیکیشن هایی که از ابتدا با آن همراه بوده‌اند راه‌اندازی شود. اگر به این طریق مشکل حل نشد، احتمالا برنامه شخص ثالثی که در دستگاه شما بارگیری شده عامل مشکل است.

برای پیدا کردن اپلیکیشن هایی که عامل مشکل هستند، در حالت ایمن از دستگاهتان مثل همیشه استفاده کنید و ببینید آیا مشکل رفع گردید یا نه. توجه کنید که در حالت ایمن فقط از برنامه‌های اصلی دستگاه می توانید استفاده کنید نه برنامه‌های بارگیری شده.

چند روش برای فعال کردن حالت Safe Mode وجود دارد که بسته به مدل، نوع و سیستم عامل گوشی هوشمند ممکن است متفاوت باشند.

  • روش اول

دکمه Power را فشار داده و نگه دارید، تا وارد منوی Power شوید. حال بر روی گزینه Power Off کلیک کرده و نگه دارید تا هنگامی که گزینه مربوط به راه اندازی گوشی در حالت Safe Mode به شما نشان داده شود. پس از Ok کنید.

روش فوق برای نسخه های اندروید ۴ و قبل از آن مناسب می باشد.

  • روش دوم

گوشی را خاموش و سپس روشن کنید. سپس صفحه نمایش روشن و لوگوی سازنده گوشی نشان داده می شود، اکنون دکمه زیاد کردن صدا (volume up) را فشار داده و نگه دارید تا زمانی که گزینه Safe Mode در گوشه پایین و سمت چپ نمایشگر ظاهر شود. اگر نتیجه بخش نبود، مراحل فوق را تکرار کنید ولی این دفعه با دکمه کم کردن صدا (Volume Down) یا هر دو دکمه تنظیم صدا یا دکمه Home.

  • روش سوم

گوشی را خاموش کرده و پس از روشن کردن مجدد آن بر روی دکمه منو چندین بار پی در پی کلیک نمایید. این روش نیاز به دقت دارد، بنابراین ممکن است نیاز باشد تا پچند مرتبه امتحان کنید.

خارج کردن گوشی از حالت Safe Mode

خارج نمودن گوشی از حالت ایمن به راحتی فعالسازی آن خواهد بود.

  • روش اول

گوشی را خاموش وسپس روشن کنید و بعد از روشن کردن آن دکمه های کاهش صدا و Power را همزمان نگه دارید تا زمانی که گوشی از حالت Safe Mode خارج گردد.

  • روش دوم

گوشی خود را خاموش نمایید و چنانچه باتری گوشی شما جدا می شود، پس از خاموش کردن گوشی باتری را نیز جدا کرده و چند لحظه تامل کنید تا کاپاسیتور گوشی شما بطور کامل دشارژ شود. سپس باتری را سرجایش گذاشته و گوشی را روشن کنید.

  • روش سوم

روش دوم را با سیم کارت و باتری انجام دهید. بدین معنا که بعد از خاموش کردن گوشی هم سیم کارت و هم باتری را خارج کرده و صبر کنید، سپس مجددا گوشی خود را روشن کنید.

به منظور راحت بودن کار بهتر است قاب گوشی را جدا کرده تا آسان‌تر بتوانید با دکمه های فیزیکی کار کنید.

ارسال نظر