دلیل اختلال در سامانه پادا چیست؟ | ثبت‌نام فعلاً فقط برای پایه‌های اول، هفتم و دهم

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش در واکنش به اختلال در سامانه پادا گفت مواردی از جمله ثبت‌نام‌ مدارس شاهد، نقل و انتقالات دانش‌آموزان، کارهای مربوط به امتحان نهایی دانش‌آموزان در شهریور ماه و سایر اقدامات باعث اوج ترافیک پادا شده بود.

دلیل اختلال در سامانه پادا چیست؟ | ثبت‌نام فعلاً فقط برای پایه‌های اول، هفتم و دهم

محمود حبیبی در گفت‌وگو با ایلنا درباره اختلال در سامانه پادا و ارسال پیام‌های‌ عدم احراز هویت برای دانش‌آموزان گفت: «در حال حاضر سایت پادا برای تمام پایه‌های درسی به جز پایه‌های ورودی بسته است. به طور کلی این اختلالات به خاطر پهنای باند نیست و هیچ ارتباط مستقیمی با پهنای باند و اشتراک اینترنت ندارد. اکنون پایه‌های اول، هفتم و دهم در پادا ثبت نام می‌شوند و امکان ثبت‌نام برای پایه‌های دیگر وجود ندارد. دانش‌آموزان میان‌پایه باید به مدیر مدرسه مراجعه کرده و مراحل ثبت‌نام را پیگیری کنند. به همین خاطر شاید یکی از دلایلی که می‌گویند پادا بسته است و کار انجام نمی‌شود همین باشد. البته باید مسائلی که پیش می‌آید موردی بررسی شوند.»

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات ادامه داد: «یکی از مواردی که همیشه در سامانه‌های ثبت‌نام وجود دارد این است که اگر مهلت ثبت‌نام برای پایه موردنظر تمام شده باشد، سایت بسته می‌شود و دیگر امکان ثبت‌نام وجود ندارد. اما اگر می‌توانند به بخش ثبت‌نام ورود کنند، یعنی هنوز زمان برای ثبت‌نام هست.»

در زمان اوج ترافیک امکان قطعی وجود دارد!

وی با اشاره به مجموعه مراجعات به سامانه پادا افزود: «در خصوص ثبت‌نام پایه‌های اول، هفتم و دهم محدودیتی وجود ندارد. باید توجه داشت که در بازه‌های زمانی مختلف حجم مراجعه‌کننده به پادا متفاوت است و همچنین خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند. در این میان مواردی از جمله ثبت‌نام‌ مدارس شاهد، نقل و انتقالات دانش‌آموزان، کارهای مربوط به امتحان نهایی دانش‌آموزان در شهریور ماه و سایر اقدامات باعث اوج ترافیک پادا شده بود.»

حبیبی گفت: «در اوج ترافیک ممکن است سایت پادا در برخی مواقع قطع شده و یا کند شود. پس اختلال در سامانه پادا به این علت است که شاید سرور ما نتواند به حجم درخواست‌ها پاسخ دهد.»

او ادامه داد: «اگر مدرسه بنا داشته باشد مراحل ثبت‌نام را خودش انجام دهد، باید ثبت‌نام پایه اول، هفتم و دهم را در سامانه پادا انجام دهد. منتهای مراتب ممکن است نام کاربری و رمز دانش‌آموز را در اختیار بگیرند و خودشان روی پادا ثبت‌نام کنند. به هر حال آن‌ها اشراف بیشتری دارند و راحت‌تر می‌توانند با سیستم کار کنند.»

بیشتر بخوانید: نسخه جدید شاد رونمایی شد | جدول توزیع حضور دانش آموزان در شاد

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: «بعضاً این رویه وجود دارد که مدرسه نام کاربری و رمز دانش‌آموزان را می‌گیرد و از طرف آن‌ها اقدام به ثبت‌نام می‌کند. این کار ممکن است اتفاق بیفتد، اما روی سامانه دیگری نمی‌توانند این کار را بکنند و فقط برای پادا امکان‌پذیر است. حتی مدیر مدرسه با داشتن رمز و نام کاربری دانش‌آموزان در هیچ جای دیگری به جز پادا نمی‌تواند اقداماتی داشته باشد.»

وی با اشاره به ثبت‌نام دانش‌آموزانی که می‌خواهند مدرسه‌شان را تغییر دهند، گفت: «برای دانش‌آموزان میان‌پایه که می‌خواهند مدرسه‌شان را تغییر دهند یا جابه‌جا شوند، ثبت‌نام در سامانه پادا ضروری است. اما اگر تغییر مدرسه ندارند، نیازی به اقدام در پادا نیست.»

ثبت‌نام پیش‌دبستانی‌ها الکترونیکی نیست

حبیبی درباره ثبت‌نام مقطع پیش‌دبستانی در سامانه سیدا گفت: «ثبت‌نام پیش‌دبستانی‌ها هم باید توسط سامانه سیدا اقدام شود که این هم با کمک مدیران پیش‌دبستانی انجام خواهد شد. ما این موضوع را دیگر الکترونیکی نکردیم، زیرا لازم است خانواده‌ها حتماً در زمان ثبت‌نام حضور داشته باشند.»

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات درباره ثبت‌نام پایه اول در سیدا و پادا گفت: «دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی طبق بخشنامه ستاد ثبت‌نام باید هم در پادا و هم در سیدا ثبت‌نام شوند و اگر مراجعه حضوری هم داشته باشند، مدیر می‌تواند آن‌ها را ثبت‌نام کنند.»

وی در واکنش به اینکه برای برخی مدیران مدارس دستوری ارسال شده مبنی بر اینکه اگر با سیدا مشکل دارند می‌توانند از دانا استفاده کنند، گفت: «چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و مدیران نمی‌توانند از سیستم سامانه‌های قبلی که برای ثبت‌نام بوده استفاده کنند. حتی اگر به سامانه بخش خصوصی یا هر نوع سامانه دیگری مراجعه کنند، الزاماً مدیر باید دوباره اطلاعات را وارد پادا کرده و آن‌ها را ثبت‌نام کند. سامانه دانا دیگر هیچ محل اعرابی ندارد و همه این کارها باید در سیدا انجام شود.»

خواندن این مطلب هم می‌تواند برایتان جالب باشد: مزایا و معایب آموزش‌های مجازی | آموزش مجازی بهتر است یا حضوری؟

حبیبی در پاسخ به این سؤال که مهلت ثبت‌نام در پادا تا چه زمانی است، افزود: «تصمیم‌گیری درباره زمان و مهلت ثبت‌نام به عهده ستاد ثبت‌نام آموزش و پرورش است و ما اختیاری در این زمینه نداریم. اما تا جایی که اطلاع دارم و طبق آنچه قبلاً اعلام کردند، تا پایان شهریور ماه مهلت داده شده بود.»

گفتنی است سامانه دانش‌آموزی پادا به آدرس pada.medu.ir در اختیار دانش‌آموزان، والدین و مدیران و مسئولان مدارس قرار دارد.

آیا در روزهای گذشته شما هم شاهد اختلال در سامانه پادا و یا قطعی هریک از سیستم‌های آموزشی مجازی بوده‌اید؟ چنانچه هر مشکلی در این زمینه داشته‌اید، حتماً برایمان بنویسید. کلیک شنونده نظرات شماست.

ارسال نظر