فیسبوک به دفاع از خود در برابر اتهام انحصارطلبی پرداخت

رسانه کلیک - پس از متهم شدن فیسبوک به انحصارطلبی و دستور نهادهای دولتی مبنی بر جداسازی واتساپ و اینستاگرام از زیرمجموعه‌های این کمپانی، اکنون فیسبوک متنی برای دفاع از خود منتشر کرده است.

فیسبوک به دفاع از خود در برابر اتهام انحصارطلبی پرداخت

در حال حاضر کمپانی فیسبوک تحت فشارهای نظارتی شدیدی از سوی دولت آمریکا برای مبارزه با انحصارطلبی قرار دارد و به نظر می‌رسد باید خود را برای بدترین شرایط آماده کند. وال استریت ژورنال ادعا می‌کند که سندی از دفاع فیسبوک در شرایط تایید دستور دولت آمریکا مبنی بر جداسازی بخش‌های اینستاگرام و واتس اپ از این کمپانی، به دست آورده است. بر اساس این گزارش، این غول رسانه های اجتماعی در دفاع از خود در برابر این حکم استدلال می‌کند که این اتفاق به دلیل اقدامات سابق مسئولین اکنون قابل انجام نخواهد بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در رسانه‌ها، کمپانی فیسبوک اتهام انحصارطلبی را قابل قبول نمی‌داند و ادعا میکند که مراحل خرید امتیاز اینستاگرام و واتس‌اپ بدون هیچ‌گونه اعتراض و مشکل حقوقی از طرف کمیسیون تجارت دولت فدرال ایالات متحده (FTC) صورت گرفته و همین امر سبب شد تا فیسبوک مبالغ هنگفتی را در ابتدای ادغام واتساپ و اینستاگرام در فعالیت های خود، هزینه کند. فیس بوک ادعا می کند این جدایی نیاز به هزینه‌های میلیاردی و اجرای سیستم‌های جداگانه دارد که امنیت را کاهش می‌دهد و به تجربه کاربران این برنامه‌ها آسیب می‌رساند.

پیش از این اتهام نیز فیسبوک با جرم اتهام نشت اطلاعات روبه‌رو بود که از اظهار نظر در مورد این اتهام خودداری کرد. بر اساس این اتهام فیسبوک پیش از حکم جدایی زیرمجموعه‌هایش ملزم به رعایت قوانین محدودی برای جلوگیری از نشت اطلاعات کاربران شده بود.

البته هیچ تضمینی وجود ندارد که چنین دفاعی از سوی دادگاه‌ها مقبول واقع شود. تیم وو، کارشناس فناوری و استاد رشته سیاست دانشگاه کلمبیا گفت که اشاره به تأیید گذشته FTC " دفاعی ضعیف" خواهد بود. وو گفت: طبیعی است که این قانون‌گذار ابتدا این احتمال را در نظر نگرفته باشد كه فیس بوك، اینستاگرام و واتس اپ را تنها برای انحصارطلبی خریداری می‌كند. و همچنین اشاره به مشکلات جداسازی احتمالا نتواند مانع از اجرای این دستور شود.

ممکن است فیس بوک مجبور باشد تا دیر نشده، دفاعیه‌ای دیگری در پاسخ به اتهام انحصارطلبی وارده آماده کند. گفته می شود FTC تا پایان سال 2020 در حال آماده‌سازی دادخواست‌های ضد انحصاری است و مجلس می تواند نتایج تحقیقات ضد انحصاری خود را در اواخر ماه اکتبر منتشر کند. به احتمال زیاد هیچ یک از این نهادها با هیچ شرکتی، به‌خصوص با فیس بوک مهربان نیستند و در صورت رفع نشدن این اتهام، در اسرع وقت احکام ضد انحصارطلبی برای این شرکت‌ها در دست اجرا قرار می‌گیرد.

ارسال نظر