پیاده سازی عجیب اینترنت امن در ایران با فعالسازی safe search موتورهای جستجو

همانطور که در اخبار مطلع شده اید و احتمالاً خود نیز با جستجوی برخی موضوعات منشوری(!) متوجه شده اید، اینترنت امن یا safe search همه موتورهای جستجوی معروف در ایران، بدون اختیار کاربران به حالت on در آمده و برخی محتویات در جستجوی کاربران به واسطه سیاست جدید دولت در ایران از نتایج جستجو حذف شده است.

پیاده سازی عجیب اینترنت امن در ایران با فعالسازی safe search موتورهای جستجو

پیاده سازی عجیب اینترنت امن در ایران با safe search موتورهای جستجو

نکته جالب در خصوص این اتفاق که ابتدا تحت عنوان اینترنت امن برای کودکان یا اینترنت کودکان پیاده سازی شد اینکه ظاهراً همه کاربران در ایران کودک تصور شده اند و به همین خاطر گزینه safe search به همت مهندسین داخلی برای همه کاربرانی که به صورت عادی به اینترنت وصل می شوند فعال شده است.

اما طنز ماجرا وقتی است که بدانیم، تمامی موارد مورد نظر اعمال کنندگان این سیاست با VPN ها همچنان در دسترس است و فعال بودن این گزینه نیز کمکی به تامین نظر تصمیم سازان این سناریو نکرده است.

به طور مثال فعال بودن یا نبودن گزینه safe search برای فردی که پیشتر به هر دلیلی به دنبال محتوای سیاسی یا مستهجن و غیراخلاقی در اینترنت بود نیز بدون در اختیار داشتن VPN در دسترس نبود و فرد مذکور با روشن کردن VPN قادر به جستجوی محتوای مورد نظر خود بود و امروز نیز فارغ از اینکه safe search فعال باشد یا خیر با روشن کردن VPN خود باز هم به همان محتوا دسترسی دارند. در واقع دوستان در کمیته فیلترینگ پس از ساعتها اتلاف انرژی و زمان به گزینه ای دم دستی رسیدند که هرگز اهداف طرح صیانت مورد نظرشان را تامین نمی کند و احتمالاً می بایست خیلی سریع در مورد این موضوع بازنگری کنند.

در ثانی به نظر می رسد فعال سازی safe search تنها به چند موتور جستجوی معروف جهان محدود شده و در برخی موتورهای جستجو که نامشان نزد ما محفوظ است، این اتفاق رخ نداده است.

هر چه که هست، به طور واضحی مشخص است راه صیانت از ذهن کاربران اینترنت در ایران این روش های پیش پا افتاده و ساده نیست و اگر آقایان واقعاً اهداف خاصی را دنبال می کنند، می بایست به روش های بهتری فکر کنند و هیچ روشی بهتر از فرهنگ سازی نبوده و نیست.

ارسال نظر