میزان تراکنش‌های الکترونیکی ایرانی‌ها در خرداد افزایش پیدا کرد

تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در سومین ماه سال جاری افزایش یافت و به بیش از ۵۵۲ هزار میلیارد تومان رسید.

میزان تراکنش‌های الکترونیکی ایرانی‌ها در خرداد افزایش پیدا کرد

9.53 درصد رشد تعدادی، 15.12 درصد رشد ریالی

بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشر شده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در خرداد ماه سال جاری به ۳۳۰۸ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۵۵۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد. این میزان نسبت به اردیبهشت رشدی معادل ۹.۵۳ درصد در تعداد و ۱۵.۱۲ درصدی در ارزش ریالی داشته است.

بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در خرداد سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل ۱۵.۱۲ درصد بوده است.

شیوع ویروس کرونا را می‌توان یکی از دلایل افزایش چشمگیر این آمار و روی آوردن مردم به استفاده از خدمات الکترونیکی پرداخت به جای پرداخت سنتی با پول نقد عنوان کرد. در شرایطی که ردوبدل کردن پول نقد به عنوان شیوه‌ای غیربهداشتی محسوب می‌شود، بسیاری از مردم ترجیح داده‌اند پرداخت با کارت بانکی را به عنوان اولین گزینه برای خرید کالا و خدمات انتخاب کنند.

اولویت با خرید کالا و خدمات

در خرداد ۱۴۰۰ سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۶.۳۲ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۳.۴۴ درصد بود. این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی بیش از ۹۰ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۸.۲۳ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۷.۵ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۲۷ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

خرید کالا و خدمات

88.23

پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه

7.5

مانده‌گیری

4.27

سهم تراکنش‌های موفق و غیرموفق

همچنین از مجموع کل تراکنش‌های انجام شده در خرداد، معادل ۹۲.۵۴ درصد موفق و ۷.۴۶ درصد ناموفق بوده. البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده ۹۹.۹۸ درصد موفق بوده است.

میزان تراکنش‌های موفق

92.54

میزان تراکنش‌های ناموفق

7.46

اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۰.۹ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۲ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۰.۶۲ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۷.۸۲ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۴۶ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

افزایش تراکنش های الکترونیکی

بر اساس این گزارش نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی نیز در خرداد ماه سال جاری ۱۶.۵۷ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۲.۱۱ درصد بوده است.

ابزارهای کارت‌خوان فروشگاهی در صدر افزایش تراکنش

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در خرداد سال جاری، ابزارهای کارت‌خوان فروشگاهی با ۳۱۳ تراکنش به ازای هر کارت‌خوان در مکان نخست قرار می‌گیرند. پذیرش اینترنتی با ۱۳۰ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش موبایلی با ۷۹ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

افزون بر این متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۲۶۳ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش ۲۵.۸۹ واحدی (۱۰.۹۲ درصدی) را تجربه کرده است.

بیشترین افزایش متوسط تعداد تراکنش‌ها مربوط به کارت‌خوان‌های فروشگاهی بوده است.

شاخص مهم دیگر، شاخص متوسط مبلغ تراکنش‌ها به ازای هر ابزار پذیرش است که بنا بر آمارهای رسمی متوسط مبلغ هر تراکنش در ابزارهای پذیرش اینترنتی ۳۹.۸ میلیون تومان بوده است. این عدد برای کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۵۱.۱ میلیون تومان و برای پذیرش موبایلی تنها ۷۶۳ هزار تومان بوده است.

ارسال نظر