ذخیره سازی ۳۶۰ ترابایت داده برای همیشه

آیا می‌خواهید مطمئن شوید می‌توانید داده ای را بدون محدودیت ذخیره کنید؟ با روش های جدید می‌توانید بسیار بهتر و شدیدتر از روش ذخیره‌سازی داده‌ها بصورت دیجیتالی عمل کنید.

ذخیره سازی ۳۶۰ ترابایت داده برای همیشه

به گزارش کلیک، در این روش از یک نور لیزری برای ذخیره‌سازی ۳۶۰ ترابایت اطلاعات در یک دیسک کوارتز در ساختار نانو برای ۱۴ میلیارد سال استفاده می‌شود.
این تکنیک که توسط محققان دانشگاه ساوتهمپتون در انگلستان توسعه داده شده است، از پالس لیزر فمتو ثانیه برای نوشتن داده‌ها در ساختار سه بعدی کوارتز در مقیاس نانو بهره می‌برد. این پالس‌ها سه لایه نقطه نانوساختار ایجاد میکند که هرکدام تنها پنج میکرون بالاتر از دیگر قرار دارد. تغییر در ساختار بوسیله بررسی نمونه با یک پالس نوری دیگر و ثیت تضاد آنها (جهت‌گیری امواج) پس از عبورخوانده می‌شود.

این گروه یک سری آثار عمده و مهم را روی دیسک‌های نوری نوشته است؛ شامل اعلامیه جهانی حقوق بشر، Opticks نیوتن، کارتا مگنا و کتاب مقدس کینک جیمز٫ تراکم داده‌های روی این دیسک‌ها نشان می‌دهد ۳۶۰ ترابایت داده را می‌توان تنها روی یک دیسک کوارتز فشرده‌سازی کرد. همچنین گروه اشاره کرد که داده‌ها بسیار ثابت هستند، یعنی تا ۱۳٫۸ میلیارد سال و در دمای ۱۷۶ درجه سانتی‌گراد دوام می‌آوردند.

ایده ذخیره سازی اطلاعات به این روش مدت کمی است که به وجود آمده اما تاکنون تراکم ذخیره داده‌ها کم بوده است. در سال ۲۰۱۲ روشی مشابه برای ذخیره‌سازی ۴۰ مگابایت در هر اینچ مربع استفاده شد.( تقریبا به اندازه تراکم یک سی دی موزیک) اما این پیشرفت، روش فوق را به وسیله‌ای واقعی برای بایگانی همیشگی مقادیر عظیمی از اطلاعات تبدیل کرده است.

منبع: gizmodo

ارسال نظر