معاون وزیر ارتباطات: نمی‌توانیم برای مردم تعیین تکلیف کنیم

رسانه کلیک - معاون وزیر ارتباطات در مناظره‌ای با دبیر کارگروه مصادیق مجرمانه گفت ما نمی‌توانیم برای مرم تعیین تکلیف کنیم که از چه سرویس‌هایی استفاده کنند. 

معاون وزیر ارتباطات: نمی‌توانیم برای مردم تعیین تکلیف کنیم

دبیر کارگروه مصادیق مجرمانه، وزارت ارتباطات را مسئول برخورد با امور مجرمانه در فضای مجازی می‌داند و معتقد است که وزارت ارتباطات در این زمینه کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد. وی اعلام کرد که باید ۱۸۰۰۰ کانال تلگرامی بسته شود اما تا به حال اقدامی در این زمینه نشده است. وی تصریح کرد ما در زمینه استفاده از سرویس‌های داخلی ضعیف عمل کرده‌ایم و با سرویس‌های خارجی هم تعامل درستی برقرار نکرده‌ایم. به عنوان مثال از مدیران تلگرام خواسته‌ایم تا فعالیت کانال‌های غیراخلاقی را کاهش دهند که تعبیر آنها از کانال‌های غیراخلاقی با ما فرق دارد. در نتیجه در این زمینه با آن‌ها به جایی نرسیده‌ایم.

معاون وزیر ارتباطات اشاره کرد که نیازهای مردم و فراهم کردن زمینه‌های استفاده از تکنولوژی بابد از پیش صورت می‌گرفت و افزود: «ما زیرساخت‌ها را آماده نکرده بودیم، از طرفی نه مشکلات سرویس‌دهنده‌های داخلی را رفع کردیم و نه با سرویس‌های بین‌المللی تعامل درستی داشتیم و اقدام به فیلتر کردن آن‌ها کردیم، برخورد اول ما با این سرویس‌ها سلبی بوده است».

وی با اشاره به فیلترینگ ۱۸۰۰۰ کانال تلگرامی و درخواست دادستانی عنوان کرد: «ما پیگیر مصادیق مجرمانه هستیم؛ ولی نمی‌توانیم برای مردم تعیین تکلیف کنیم که از چه سرویسی استفاده کنند. در مواردی که به فساد آشکار می‌رسیم، مستقیماً عمل می‌کنیم. باید به این نکته توجه کنیم که در قوانین ما اگر کسی محتوای مجرمانه‌ای در سرویس داخلی بارگذاری کرد مسئولیت قضایی آن با بارگذاری کننده است و نه با سرویس‌دهنده؛ در صورتی که در این زمینه اقداماتی علیه سرویس‌دهنده‌های داخلی انجام شده است و باید این مسائل حل شود تا بتوانیم سرویس‌دهنده‌های داخلی را ایجاد کنیم و از سرویس‌دهنده‌ی خارجی استفاده نکنیم».

ارسال نظر