4 جایگزین پاک برای انرژی هسته ای را بیشتر بشناسید

به نظر می رسد دنیا به این نتیجه رسیده که دیگر استفاده از انرژی هسته ای به صلاح نیست و به دنبال جایگزین های این انرژی خطرناک است که هم می تواند در جهت صلح آمیز استفاده شود هم در مسیر خطرناک و جنگ افزار! در ادامه به 4 انرژی جایگزین انرژی هسته ای می پردازیم که می توانند آینده انرژی جهان را تغییر دهند.

4 جایگزین پاک برای انرژی هسته ای را بیشتر بشناسید

4 جایگزین پاک برای انرژی هسته ای را بیشتر بشناسید

حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیما نگرانی بسیاری از مردم را برانگیخته است. آنها اکنون به دنبال جایگزین های انرژی پاک هستند. در اینجا چهار جایگزین برای انرژی هسته ای وجود دارد.

1. توریوم

در ترکیه، هند، استرالیا و ایالات متحده، توریم 59 درصد از ذخایر جهان را در اختیار دارد. توریم استخراج شده می تواند به عنوان سوخت استفاده شود، در حالی که تنها 1 درصد از اورانیوم استخراج شده به عنوان سوخت استفاده می شود. توریم زباله کمتری تولید می کند و از اورانیوم ایمن تر است.

2. انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی تمام نشدنی است. این بهترین منبع انرژی جایگزین است. از پنل های خورشیدی می توان برای تبدیل نور خورشید به برق استفاده کرد. از انرژی خورشیدی می توان به عنوان سوخت حمل و نقل استفاده کرد. فناوری به نام گازی شدن خورشیدی استفاده می شود. در این فرآیند، نیروی خورشیدی متمرکز برای گرم کردن زیست توده تا دمای 2370 درجه فارنهایت اعمال می‌شود. این هیدروژن و مونوکسید کربن تولید می کند که می تواند بیشتر به سوخت دیزل و بنزین تبدیل شود.

3. گاز طبیعی

می توان از آن به عنوان سوخت حمل و نقل استفاده کرد. بهتر از روغن است. هنگام سوختن، کربن و سایر آلاینده‌های کمتری را در هوا منتشر می‌کند. ما اکنون فناوری انتشار مقادیر زیادی گاز طبیعی را داریم که در سنگ های شیل محبوس شده است.

4. هیدروژن

هیدروژن تمیز می سوزد. موتورهای هیدروژنی سه برابر کارآمدتر از موتورهای بنزینی است. می توان از آن به همراه پیل سوختی برای حمل و نقل استفاده کرد. هیدروژن را می توان از طریق زیست توده، سوخت های فسیلی یا با الکترولیز آب پردازش کرد.

جایگزین های زیادی به جای انرژی هسته ای وجود دارد. برخی از اینها برای چندین دهه در دسترس بوده اند. واضح است که ما باید به جای انرژی هسته ای از آنها استفاده کنیم.

در ادامه اینفوگرافیک میزان وابستگی کشورهای مختلف به انرژی هسته ای را مشاهده می کنیم. همانطور که در این اینفوگرافیک مشاهده میکنید، کشورهایی بیشتر به انرژی هسته ای وابسته هستند که از سایر منابع انرژی به سبب منطقه جغرافیایی که واقع شده اند، محروم هستند. درصد زیادی از این کشورها در اروپای شمالی واقع شده اند.

در تصویر زیر نیز تفکیک مصرف انواع انرژی در آمریکا را مرور میکنیم.

اگرچه انرژی هسته در بحث درمان های سطح بالا، رفع آلودگی هوا، ایجاد برق، کشاورزی و تولید محصولات با کیفیت بدون سم پاشی، اکتشافات فضایی، جرم شناسی و ... مفید است اما به همان اندازه نیز اورانیوم ماده خطرناکی برای انسان محسوب می شود و همانطور که مشاهده می شود، کشورهای پیشرفته در حال دور شدن از انرژی هسته ای و جایگزین کردن آن با انرژی های پاک دیگر هستند به طوری که کشور آمریکا فقط 8.5 درصد از تامین انرژی کشورش را از طریق انرژی هسته ای به دست می آورد.

ارسال نظر