پرتاب نافرجام ماهواره در چین

کلیک – کشور چین از جمله کشورهایی است که در سال های اخیر فعالیت های فضایی خود را شروع کرده است. اما متأسفانه به نظر می رسد این کشور برای پیشبرد برنامه های فضایی خود با موانعی مواجه شده باشد.

پرتاب نافرجام ماهواره در چین

هر چند برنامه های فضایی چین در حال حاضر با سرعت نه چندان زیاد اما به طور پیوسته در حال انجام است، اما به گفته برخی از کارشناسان و با توجه به اتفاقات اخیر این روند در حال حاضر با مشکلاتی مواجه شده است. بر اساس اخبار منتشر شده موشک ماهواره بر چین با نام Long March 5 Y2 پس از پرتاب منفجر شده است. در گزارش های منتشر شده در خبر گزاری های مختلف در خصوص این انفجار تنها به ذکر این نکته که یک اشکال فنی رخ داده است اکتفا شده است. گفته می شود موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. اما مسئله مهم این است که مأموریت ماهواره بر ۵ y2 با شکست مواجه شده است.

به نظر می رسد این اتفاق می تواند باعث بروز موانعی در پیشبرد برنامه ها و مأموریت های فضایی چین شود. تا پیش از این قرار بود چین اواخر سال جاری میلادی، کاوشگر خود را به ماه ارسال کند. ممکن است چین برنامه های فضایی خود را تا برطرف شدن و مشخص شدن مشکل و علت انفجار این ماهواره بر به تعویق بیندازد. به نظر می رسد این شکست برای کشورهایی که با چین اختلافات زیادی دارند خبر خوشی بوده باشد. در واقع کشور چین قصد دارد تا برنامه های فضایی خود را در جهت اقتدار این کشور و همچنین پیشی گرفتن از کشورهای پیشگام در زمینه فعالیت های فضایی مثل روسیه و آمریکا به سرانجام برساند.

ارسال نظر