توقف ناگهانی عملیات پرتاب موشک شرکت SpaceX

کلیک - شرکت هوافضایی SpaceX روز یکشنبه و به دلایلی مبهم عملیات پرتاب موشک خود را متوقف کرد، عملیات روز یکشنبه سومین عملیات برنامه ریزی شده  این شرکت در ۹ روز اخیر بوده است.

توقف ناگهانی عملیات پرتاب موشک شرکت SpaceX

در این مقطع زمانی هیچ توضیح روشنی درباره دلیل متوقف شدن عملیات پرتاب موشک حامل ماهواره مخابراتی اینتلست ۳۵ ای وجود ندارد. همه چیز طبق برنامه ریزی پیش می رفت تا اینکه شمارش معکوس برای پرتاب موشک در ۹ ثانیه پایانی به یک‌باره متوقف شد، کارشناسان SpaceX نسبت به رفع مشکل در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرده و می گویند که ماهواره اینتلست ۳۵ ای در چند روز آینده طی عملیاتی مشابه به فضا پرتاب خواهد شد.

شرکت SpaceX در روز یکشنبه خود را برای ثبت رکورد انجام ۳ عملیات هوافضایی در مدت ۹ روز آماده می کرد که مشکلی در خلل عملیات پرتاب موشک پیش آمده و کارشناسان را ناچار به متوقف کردن پروسه کرد ، هنوز مشخص نیست که دلیل ناکام ماندن عملیات پرتاب موشک چه بوده است و حداقل شرکت SpaceX تا به این لحظه نسبت به توضیح آن اقدامی نکرده است.

هدف SpaceX از انجام عملیات پرتاب موشک روز یکشنبه فرستادن ماهواره مخابراتی اینتلست ۳۵ ای به مدار زمین بود که زمانی که تنها چند ثانیه تا شروع پرتاب زمان مانده بود کارشناسان عملیات دستور به توقف پروسه دادند.

کارشناسان شرکت SpaceX با تجزیه و تحلیل روند عملیات پرتاب موشک به طور لحظه ای و بدون اینکه دیگر حضار وجود مشکلی را حس کنند دستور توقف عملیات را صادر کردند، لازم به ذکر است که پنجره پرتاب محاسبه شده برای انجام این عملیات تنها ۵۹ دقیقه بوده است.

کمی بعد توییتی توسط حساب رسمی شرکت SpaceX منتشر شد که از سلامت کامل موشک و نیز ماهواره اینتلست ۳۵ ای خبر می داد و نسبت به ناموفق بودن عملیات پرتاب موشک اذعان داشت.

با توجه به اینکه در شواهد موجود هیچ نشانی از بروز مشکل پایه ای در عملیات پرتاب موشک روز یکشنبه ندارند حدس می زنیم که توقف اضطراری پروسه پرتاب تنها به دلیل مشکلات کوچک و با در نظر گرفتن مسائل ایمنی انجام شده است.

شرکت SpaceX در بیانیه رسمی خود از آغاز تحقیقات به منظور یافتن دلیل اصلی ناکام ماندن عملیات پرتاب موشک روز یکشنبه خبر داده و گفته شده است که عملیات مذکور پس از رفع اشکال در آینده نزدیک (چند روز آینده) مجدداً انجام خواهد شد.

ارسال نظر