ایلان ماسک و راه‌اندازی یک پروژه مرموز دیگر

رسانه کلیک - ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت‌های Tesla Motors و SpaceX در توییتر خود از راه‌اندازی وبسایت X.com خبر داد.

ایلان ماسک و راه‌اندازی یک پروژه مرموز دیگر

ایلان ماسک میلیاردر معروف و بنیان‌گذار شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس ساعت ۱:۲۱ صبح امروز در حساب شخصی توییتر خود راه‌اندازی وبسایت جدیدش را با عنوان X.com اعلام کرد. اما هنوز هیچ چیزی برای دیدن در این وبسایت وجود ندارد جز یک حرف X! دامین X.com زمانی که الون ماسک یکی از بنیان‌گذاران PayPal بود متعلق به او بود اما وقتی که ماسک این شرکت را ترک کرد، دامین X.com را به فروش رساند.

در سال ۱۹۹۳ شرکت ICANN (گروه بین‌المللی دامین‌های اینترنتی) تصمیم گرفته بود که دامین‌های تک حرفی دیگر برای فروش قرار نگیرند. شش دامنه‌ای که قبلا از بین رفته بودند عبارتند از: "q.com," "x.com, "z.com," "i.net," "q.net," and "x.org." همانطور که می‌دانیم تتها تعداد ۲۶ عدد از این نمونه دامین‌ها وجود دارد و مسلما هر یک در اختیار با نفوذ ترین و نخبه ترین‌های این صنف قرار خواهند گرفت. جالب است بدانید که تنها ۲ نمونه از این دامین‌ها اکنون فعال هستند، یکی q.com مربوط به پشتیبانی مشترکین اپراتور CenturyLink بوده و دیگری z.com مربوط به یک پلتفرم تجاری سهام است. الباقی ۲۳ دامین کلیدی و ارزشمند اکنون در اختیار شرکت IANA است که با سابقه ای ۲۹ ساله در این زمینه زیر نظر دولت امریکا فعالیت کرده و عضوی از ICANN است.

در سال ۲۰۰۵ شرکت ICANN با ایده آزادسازی دامین‌های تک حرفی مواجه شد اما این اتفاق عملا رخ نداد. در حال حاضر بسیاری دیگر از دامنه‌های تک رقمی مانند لینک شورتر توییتر (t.co) و یا شورتکات مسنجر فیس‌بوک (m.me) و دامین‌های تک حرفی x.com، q.com و z.com وجود دارند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق اظهارات ماسک، سایت X.com فردا بصورت رسمی ثبت خواهد شد این بدین معنی است که او قصد دارد فعالیت هایی را از طریق این سایت مرموز انجام دهد. فعلا کسی از برنامه‌های ماسک برای وبسایت X.com اطلاعی ندارد.

ارسال نظر