دستکش‌هایی که زبان اشاره را ترجمه می‌کنند

رسانه کلیک – فناوری‌های مختص ناشنوایان روزبه‌روز در حال پیشرفت است، محققان آمریکایی به فناوری ساخت دستکشی دست پیداکرده‌اند که زبان اشاره آمریکایی را به اصوات تبدیل می‌کند.

دستکش‌هایی که زبان اشاره را ترجمه می‌کنند

تکنولوژی همیشه در بهتر کردن شرایط برای انسان‌ها نقش دارد، در بسیاری از موارد تکنولوژی به کمک معلولین و افراد ناتوان و کم‌توان می‌آید و شرایط زندگی را برای آن‌ها بهتر می‌کند. آخرین نمونه محصولات فناوری در این زمینه دستکش‌های هوشمندی است که زبان اشاره را به صوت تبدیل می‌کند.

دستکش هوشمند توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا طراحی و ساخته‌شده است که روند کار دستکش به این صورت است که زبان اشاره آمریکایی را به متن دیجیتال تبدیل می‌کند و متن دیجیتال نیز بر روی گوشی هوشمند قابلیت تبدیل‌شدن به صوت را دارد.

دستکش‌هایی که زبان اشاره آمریکایی را ترجمه می‌کند

اما از چه موادی در ساخت این دستکش هوشمند استفاده‌شده؟ دکتر درن لیپومی، سرپرست گروه تحقیقاتی Lipomi UC در توضیحات بیشتر به این نکته اشاره‌کرده که در ساخت دستکش از کامپوزیت پلیمر رسانا استفاده‌شده که دربندهای انگشت دارای کمربندهایی است که نسبت به حرکات دست بسیار حساس است و با هر حرکتی سیگنال مربوطه ضبط و به صوت تبدیل می‌شود.

این دستکش هوشمند قیمت بالایی ندارد و باقیمت ۱۰۰ دلار عرضه می‌شود.

بزرگ‌ترین چالش سازندگان دستکش‌های هوشمند، ساخت دستکش با استفاده از مواد سبک و ارزان‌قیمت بود. در دستکش هوشمند قطعات الکترونیکی کار گذاشته‌شده که در عین عملکرد مناسب باید وزن کمی داشته باشد که همین مسئله ۲ سال وقت محققان این پروژه را گرفته است.

برنامه بعدی گروه تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا ساخت دستکش‌هایی برای دریافت حس از لامسه اشیا است که این محصول نیز مختص نابینایان است.

ارسال نظر