تولید لوله از آلودگی هوا!

رسانه کلیک - دانشمندان در صدد یافتن راهی برای استفاده از  آلاینده کربن دی اکسید در هوا، و تبدیل آن به نانولوله کربنی هستند.نانولوله کربنی یا CNT الیافی با طول میلیمتری هستند که میتوانند برای ساخت فلز یا جایگزینی سیمان، در بافت استفاده شوند. تولید چنین لوله هایی در حالت عادی ۶۶۰ دلار برای هر تن هزینه خواهد داشت ولی ارزش آن در بازار بین ۱۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار دلار برای هر تن است.

تولید لوله از آلودگی هوا!

نانولوله کربنی یا CNT الیافی با طول میلیمتری هستند که میتوانند برای ساخت فلز یا جایگزینی سیمان، در بافت استفاده شوند. تولید چنین لوله هایی در حالت عادی ۶۶۰ دلار برای هر تن هزینه خواهد داشت ولی ارزش آن در بازار بین ۱۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار دلار برای هر تن است.

دانشمندان در جستجوی یافتن روشی برای ساخت گونه جدیدی از CNT هستند که طول بلندتر و قابلیت بافته شدن داشته باشند. در گذشته نانولوله هایی با ۱۰۰ میکرومتر تولید میشدند که قابلیت بافته شدن نداشتند ولی با جایگزینی ترکیب اصلی مس یا استیل توسط آلیاژ مس و نیکل به نام Monel این مشکل حل شد. حالا میتوان نخ های قابل بافته شدن CNT را،به علت ارزان و سبک بودن و همچنین بالا بودن مقاومت آن در برابر وزنهای بالا، جایگزین مناسبی برای استیل و یا آلومینیوم دانست.

دانشمندان معتقدند میتوانند در آینده ای نزدیک، از آلاینده کربن دی اکسید که در هوا وجود دارد، بعنوان منبعی رایگان و در دسترس استفاده کرده و در کنار انرژی خورشیدی، مقادیر قابل توجهی نانولوله کربنی تولید کنند.

ارسال نظر