بارش شهابی امروز در کدام شهرهای ایران قابل رویت است؟

اگر کمی خوش شانس باشیم، شامگاه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ بارش شهابی نادری به نام «تاو-هرکولید» را شاهد هستیم که صدها شهاب کم فروغ در آسمان می‌درخشد. با این حال، ناسا اعلام کرده که ممکن است اتفاق خاصی نیز نیفتد. اما به فراتر از سرتیتر خبر فکر کنید و «دانشمند» درون خود را زنده نگه دارید.

بارش شهابی امروز در کدام شهرهای ایران قابل رویت است؟

بارش شهابی امروز در کدام شهرهای ایران قابل رویت است؟

تقریبا ۹۰ سال پیش، دنباله‌دار SW3 کشف شد که هر ۵ سال به دور خورشید می‌چرخید. این دنباله‌دار در طی این سال‌ها با گرانش خورشید در هم می‌شکست و به تکه‌های بیشتری تقسیم می‌شد. آخرین بار در سال ۲۰۰۶ میلادی/۱۳۸۵ خورشیدی، این دنباله‌دار تقریبا ۷۰ قطعه شده بود و حتی در آینده به تکه‌های بیشتری نیز تقسیم می‌شود و در مسیر زمین ذرات غبار از خود باقی می‌گذارد.
این ذرات با سرعت بسیار کمی در فضا حرکت می‌کنند و اگر خوش شانس باشیم و امسال به ما برسند، امشب شاهد گذر صدها شهاب کم فروغ و آهسته در آسمان خواهیم بود. اما ممکن است این ذرات با سرعت کمتری حرکت کنند و درخشش خاصی در جو ایجاد نکنند و اتفاق خاصی رخ ندهد.

این بارش شهابی در بیشتر آسمان شهرهای مختلف ایران قابل رویت است اما برای دیدن آن احتمالاً از مناطق شهری شانس کمی دارید. برای مشاهده این بارش شهابی می بایست به موقعیت هایی که نورهای مناطق شهری وجود ندارند، بروید.

ارسال نظر