سوالات ناسا برای روز جهانی عدد پی

۱۴ مارس روز عدد پی است و به جای جشن گرفتن و پای خوردن معمولی، ناسا تصمیم گرفت چند مسئله علوم موشکی در دنیای واقعی را برای حل کردن قرار دهد.

سوالات ناسا برای روز جهانی عدد پی

به گزارش کلیک ، اکثر ما می دانیم که عدد پی نسبت محیط دایره به قطر آن است اما چیزی نیست که در زندگی روزمره و خارج از کلاس ریاضی از آن استفاده کنیم، مگر اینکه کارمند یا مهندس ناسا باشیم. آژانس فضایی دائما از آن برای حل مشکلات رایج سفرهای فضایی استفاده می کند و اکنون می‌خواهد بداند شما چقدر برای چالش آماده هستید.

به عنوان جشن روز پی، ناسا یک سری مسئله منتشر کرده است تا با استفاده از عدد پی آن را حل کنند. در این سری مسایل همیشه نیاز به ریاضی خواهید داشت، از مناطق قابل سکونت گرفته تا سیستم ستاره ای تازه شناسایی شده و پیش بینی خورشید گرفتگی امسال آمریکا.

آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در روز عدد پی سال ۲۰۱۴ نوشته بود: «پی تنها یک عدد فانتزی نیست.در واقع به فضاپیماهای ناسا قدرت می دهد، مریخ نورد را روی چرخ هایش حرکت می‌دهد، به ما امکان می‌دهد نگاهی به زیر ابرهای مشتری بیندازیم و دیدگاهی جدید بر روی زمین به ما می‌دهد.»

پیش از اینکه درگیر مسئله های ناسا شوید، نگران این نباشید که چه تعداد از ارقام عدد پی را به خاطر دارید. هرچند دانشمندان اکنون بیش از ۲۲ تریلیون رقم از عدد پی را محاسبه کرده اند، اما واقعیت این است که حتی مهندسین ناسا نیز نیازی به این تعداد رقم ندارند تا بتوانند از منظومه شمسی خارج شوند.

مارک ریمن، مدیر و مهندس ارشد پروژه Dawn ناسا سال گذشته در فیس‌بوک خود توضیح داد که این تیم تنها از ۱۵ رقم عدد پی ، یعنی ۳٫۱۴۱۵۹۲۶۵۳۵۸۹۷۹۳ استفاده می‌کند. و با این حال توانسته اند فضاپیمای خود را به سرس و وستا برسانند، پس این پانزده رقم نیز جواب می‌دهد.

واقعا حیرت انگیز است. اما اگر بخواهید دقیق باشید، ریمن توضیح داده است که اگر ۳۹ یا ۴۰ رقم از عدد پی را استفاده کنید، خواهید توانست کل جهان قابل مشاهده را ـ محیطی با شعاع حدود ۴۶ میلیارد سال نوری ـ با دقتی برابر قطر یک اتم هیدروژن محاسبه کنید.

اولین چالش ناسا محاسبه الگوی پرتاب دهانه های سطح مریخ، با استفاده از عدد پی پیش بینی کنید در چه زاویه ای قطعات برخوردی به سطح سیاره برخورد می‌کنند تا این دهانه را تشکیل دهند.

مسئله اول ناسا

سپس آژانس فضایی می‌خواهد میزان سطحی از زمین که توسط سایه دیسک ماه در خورشید گرفتگی بزرگ ۲۱ آگوست ۲۰۱۷ پوشیده می شود را محاسبه کنید.

مسئله دوم ناسا

پس از آن ناسا می‌خواهد محاسبه کنید چه زمانی کاسینی در اواخر امسال و پس از ۱۲ سال گردش در مدار این سیاره، در اتمسفر زحل غوطه‌ور خواهد شد.

در آخر باید حد و حدود خارجی و داخلی "سسیستم ستارهای خواهر" ما در منطقه قابل سکونت Trappist-1 را حساب کنید.

تمامی این سوال ها را به صورت پوستر و فرمت تعاملی در سایت ناسا مشاهده کنید. و حتی پوسترهای با کیفیت آن را برای پرینت در کلاس یا خانه نیز دانلود کنید.

ارسال نظر