حمایت از تولید داخل و کسب و کارهای نوپای ICT

معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: قانون حمایت از تولید داخل با این که تا کنون وجود داشته اما ساز و کار پیاده‌ سازی و نظارت بر آن ضعیف بوده و هم ‌اکنون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سال ۹۵ برنامه‌ریزی جدی در جهت پیاده‌ سازی آن دارد.

حمایت از تولید داخل و کسب و کارهای نوپای ICT

به گزارش کلیک، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دوایی مرکزی افزود: برای تضمین بازار شرکت‌ های ایرانی که محصولات آنها دارای تاییدیه کیفیت از مراجع ذیربط است، در حال تدوین ساز و کار نظارتی هستیم تا اپراتورها و نهادهای کارفرمایی دولتی بیش از پیش از تولیدات آنها استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این موضوع به صورت یک برنامه یکپارچه در کل وزارت ارتباطات و سازمانهای ذی ربط به اجرا گذارده خواهد شد.
او ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از شرکت هایی که برای توسعه صادرات محصولات خود نیاز به تسهیلات مالی دارند، حمایت خواهد کرد. در این زمینه با نهادها و سازمان‌ های مردم ‌نهاد مانند سندیکای صنعت مخابرات و سازمان نظام صنفی یارانه‌ای همکاری تنگاتنگی خواهیم داشت.

معاون فناوری و نوآوری اضافه کرد: در مذاکره با کشورهای مختلف و با حضور فعال بخش خصوصی، زمینه‌ سازی برای حضور شرکت ‌های ایرانی به خصوص در بازار منطقه انجام گرفته است.
دوایی مرکزی بیان داشت: بند ب تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۴ اجازه می دهد از محل درآمدهای سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت، مبالغی تحت عنوان وجوه اداره شده به صورت تسهیلات کم بهره و کمک در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد که تا کنون توسط دبیرخانه وجوه اداره شده بیش از ۹۰ میلیارد تومان مصوب شده است.
وی گفت: پژوهشگاه فاوا و پژوهشگاه فضایی، به عنوان درگاه های تعاملات تخصصی وزارت با نهادهای علمی خارج از وزارت و بخش خصوصی برای توسعه محصولات راهبردی و زیربنایی هستند که این فعالیت ها از جمله در بخش های مخابرات، فناوری اطلاعات و خدمات شبکه ای مانند جویشگر بومی، امنیت شبکه، اینترنت اشیاء، نسل پنجم موبایل و سامانه های ماهواره ای و سنجش از راه دور خواهد بود.
معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در حال حاضر اینترنت اشیا دارای یک شورای سیاست گذاری با حضور چند تن از معاونین وزارت، بخش خصوصی، دانشگاه ها و پژوهشگاه های مربوط است که وظیفه برنامه ریزی کلان برای فرهنگ سازی و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز کشور برای ورود موثر و تهیه نقشه راه در این زمینه را به عهده داشته و قرار است فضایی ایجاد کند که در آن امکان فعالیت و رقابت سازنده برای کلیه فعالان علمی و تخصصی ذیربط فراهم شود.
دوایی مرکزی بیان داشت: باید با برنامه ریزی درست بتوانیم یک درصد اثربخشی جهانی IOT که بین ۳ هزار میلیارد دلار تا ۱۱ هزار میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ تخمین زده شده است را در ایران ایجاد کرد.
وی افزود: این اتفاق بزرگ که جهت افزایش بهره وری و بهینه سازی یکپارچه فرایندهای اجتماعی و صنعتی در کل دنیا افتاده، همراه با یک سری چالش ها از جمله حفظ حریم شخصی و امنیت اطلاعات همراه است که باید سهم خود را در بحث مقابله فنی و تکنیکی با این چالش ها در فضای مجازی کشور به خوبی انجام دهیم.

منبع: isna

ارسال نظر