شبکه های اجتماعی خارجی در ایران هرگز فیلتر نمی شوند

چندی پیش مقرر شد تا همه شبکه ‌های پیام ‌رسان برخط فعال در کشور ظرف یک سال آینده ذخیره ‌سازی داده ‌های خود را در داخل کشور انجام دهند. بنابراین شرکت‌ های خارجی پیام‌ رسان فعال در داخل کشور برای ادامه فعالیت خود ملزم شدند تا همه اطلاعات و فعالیت مرتبط با شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند.

شبکه های اجتماعی خارجی در ایران هرگز فیلتر نمی شوند

به گزارش کلیک، دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: شرکت ‌هایی که تمایل دارند سرورشان را به داخل کشور انتقال دهند، قاعدتا باید با بخش خصوصی وارد مذاکره شوند. اما تصمیم کلی بر فعالیت این شرکت هاست و بحث فیلترینگ در دستور کار نیست.

سید ابوالحسن فیروزآبادی درباره صحت اظهارات یک دیتاسنتردار بخش خصوصی که مسئولان اجرایی کشور از هفت شرکت طبق درخواست تلگرام، استعلامی را مبنی بر ظرفیت ‌سنجی جهت انتقال سرورهای این پیام‌ رسان به کشور داشته ‌اند؛ توضیح داد: هنوز صحبتی در این زمینه از سمت ما صورت نگرفته است اما کسی که این حرف را زده باید در ارتباط با نحوه استعلام و مذاکراتی که انجام داده اظهارنظر کند.

وی افزود: بنده پیش از این هم گفته بودم که شرکت‌ های بزرگ فعال در کشور جهت انتقال سرورهایشان به کشور اعلام آمادگی کرده ‌اند. برای انجام این کار قاعدتا باید وارد مذاکره با شرکت‌ های بخش خصوصی جهت استفاده از ظرفیت‌ های آنها شوند.

فیروزآبادی در خصوص این که اگر انتقال سرورهای شرکت‌ های مذکور به کشور صورت نگیرد، احتمال فیلترینگ آنها بعد از زمان یک ساله در نظر گرفته شده وجود دارد، تصریح کرد: تصمیمی در این باره هنوز اتخاذ و زمانی هم به شکل دقیق در نظر گرفته نشده است.

ارسال نظر