معمای مشکل ورود مسترکارت به ایران

در چند روز گذشته اخبار مستر کارت در ایران توجه زیادی به خودش جلب کرد که حتی مستر کارت به این خبر عکس العمل نشان داد و منکر هر گونه همکاری یا فعالیت مشترک با ایران شد.

معمای مشکل ورود مسترکارت به ایران

به گزارش کلیک، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که مسئله مستر کارت یا سرویس هر کارت اعتباری دیگر در ایران چیست؟ جواب آسان است، ایرانی ها هیچ گونه روش پرداخت رسمی بین المللی ندارند. یعنی ایرانی ها نمی توانند چیزی خارج از کشورشان سفارش دهند. حتی زمانی که ایرانیان به خارج از کشور سفر می کنند فقط می توانند پول نقد با خودشان داشته باشند. البته شرکت های زیادی در کشور وجود دارند که برای ایرانی ها به نام شان کارت اعتباری تهیه می کنند یا با مقدار پول بیشتری کارت اعتباری آماده می خرند. این روش برای ایرانی ها مناسب نیست چون به خاطر وجود شرکت های دلال که تهیه کننده خدمات هستند باید پول بیشتری پرداخت کنند. اساسا افرادی که نیازمند پرداخت بین المللی هستند مجبورند از این روش برای خودشان و شرکت هایی که به طور بین المللی با آن ها کار می کنند، استفاده نمایند، آن ها معمولا انشعابات دیگری در کشورهای خارجی دارند تا بتوانند به منظور انجام کارهایشان حساب بانکی بین المللی داشته باشند.

در مارس گذشته اعلام شد که بانک مرکزی ایران مذاکراتش با ویزا و MC را به منظور داشتن خدماتشان در کشور آغاز کرد. اما دوباره تحریم آمریکا باعث بروز مشکل در هرگونه همکاری با ایران شد. سخنگو مستر کارت، ست ایسن، به ترند آذربایجان گفت: از آن جایی که تحریم آمریکا در بعضی قسمت ها هم چنان پابرجاست مستر کارت هیچ گونه فعالیتی در ایران ندارد. این خبر احتمالا درست است. چون شرکت ایرانی ویژن کارت که تهیه کننده این سرویس است خارج از ایران حضور دارد. از این طریق بانک ها و موسسات بین المللی با شعبه های دیگر ویژن کارت ایرانی که خارج از ایران است کار می کنند و آن ها مسئله کارت اعتباری را مطرح می کنند که فرآیند پیچیده کارت اعتباری واقعی را ندارد. نکته ای که سخنگو مستر کارت به آن اشاره کرد درست است، مستر کارت هیچ فعالیتی در ایران ندارد. این دولت است که راهی برای پرداخت بین المللی برای افراد تهیه کرده، از آن جایی که این روش پرداختی مناسبی برای کار نیست، مقامات ایرانی اعلام کردند که کشور در حال آماده سازی شرایط استفاده از کارت اعتباری (مانند JCB) برای مردم که توسط بانک های آسیایی تهیه شده، است، تا زمانی که محدودیت استفاده از اپراتورهای پرداخت الکترونیکی بین المللی مانند ویزا و مستر کارت برداشته شود. پیش تر در ماه فوریه، لیزیکو (تهیه کننده پرداختی ترک) پیمانی را با PSP (تهیه کننده خدمات پرداختی) ایرانی امضا کرد تا مشتریانش بتوانند فرآیندهای معاملاتی از حدود ۲۳۰ میلیون کارت پرداختی را انجام دهند، که هم چنان تاکنون با هیچ سیستم مالی در خارج از ایران مرتبط نشده است. نکته این است که ممکن است آمریکا طبق روال سابق دوباره مشکل آفرینی کند، اما در هر حال چه آمریکا اجازه دهد یا نه ایران با دنیای مالی بیرونی مرتبط خواهد شد. سوال این است که این اتفاق چه زمانی به طور کامل به وقوع می پیوندد.

ارسال نظر